Trwa rozbudowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego - jednej z kluczowych inwestycji tej uczelni. Nowa infrastruktura jest szansą dla UG, by stał się on jednym z najsilniejszych ośrodków akademickich i naukowych w regionie Morza Bałtyckiego. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą, który do końca października 2012 r. ma wybudować gmach neofilologii, a do końca czerwca 2013 r. budynek administracji centralnej.

W ramach inwestycji powstanie dwufunkcyjny gmach o powierzchni ponad 23,5 tys. m kw., z wydzielonymi częściami neofilologiczną i niezależną administracyjno-rektorską.

Czytaj również: Nowy nabytek biblioteki UG

Sale wykładowe i do tłumaczeń- W czterokondygnacyjnej części obiektu, przeznaczonej dla neofilologii, będą się mieściły m.in. instytuty: anglistyki, filologii germańskiej, filologii wschodniosłowiańskiej, katedry filologii klasycznej, romańskiej, skandynawistyki, slawistyki oraz pomieszczenia administracyjne wydziału - wylicza dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik UG. - Znajdą się tam nowoczesne sale wykładowe, sale do tłumaczeń specjalistycznych i konferencyjnych, laboratorium językowe, centrum e-learningowe UG, studium doktoranckie i sala komputerowa.

Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne technologie i urządzenia - np. systemy do tłumaczeń translatorycznych, i kabiny symultaniczne. - Powstanie nowego budynku pozwoli na uruchomienie nowych kierunków i specjalności - dodaje Czechowska-Derkacz.

Umowa na roboty budowlano-montażowe opiewa na kwotę ponad 77 mln zł, z czego 52 mln pochłonie budynek neofilologii. 23 mln zł to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała część pochodzić będzie z rezerwy celowej Ministerstwa Finansów. Pomieszczenia administracji centralnej finansowane będą ze środków własnych uczelni.

Kolejne inwestycje w UGTo jednak jeszcze nie koniec rozbudowy kampusu. W planach jest budowa siedziby Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki, Biotechnologii dla Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed, a także Uniwersyteckiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz dwóch akademików na około 240 miejsc każdy (jeden z nich powstanie w kampusie sopockim).

Zobacz również: Drugi kierunek UG dla wybranych?

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

studentka (gość)

co za poroniony pomysł żeby ciągle budować nowe gmachy. obcinają stypendia naukowe ( od tego roku na paru kierunkach w ogóle nie będzie stypendiów naukowych), brak dotacji na koła naukowe , a dofinansowanie wyjazdów naukowych - nie ma mowy !! uniwerek to tylko instytucja ciągnąca kasę z zaoczniaków. Poziom kształcenia spada, nowe gmachy pękają - co za szopka !!

hgboy (gość)

Szkoda, że cały kampus tak nie wygląda. Ale źle nie jest biblioteka Super, Chemia będzie całkiem dobra, dwa stare wydziały całkiem solidne ale neofilologia będzie nr.1.