Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Pionierów w Gdyni będzie nosiła imię ...Pionierów. Radni tak uhonorowali pierwszych osadników

Lechosław Dzierżak
Marek Gil
Radni podjęli kuriozalną uchwałę, w której nadadzą nazwę Pionierów... ulicy dotąd noszącej nazwę Pionierów. Brak takiej uchwały dałby możliwość wojewodzie (PiS) zmiany nazwy ulicy według uznania.

"Pionier” to - „jak podają słowniki - osoba wyznaczająca nowe drogi w jakieś dziedzinie, krzewiciel kultury i postępu, osadnik, zagospodarowujący nowe tereny. Tak jednak też mówiono na członków masowej młodzieżowej organizacji komunistycznej, działającej niegdyś na terenach Związku Radzieckiego. Oczy polityków, padły więc na ul. Pionierów na Witominie, której nazwa w ramach ustawy dekomunizacyjnej powinna się zmienić.

- Zrobiliśmy nawet sondę wśród znajomych, czy ktokolwiek kojarzy tę ulicę z komunistami i nie znaleźliśmy takiej osoby. Ta nazwa tak dawno została nadana, że nie odnaleźliśmy żadnych dokumentów. Aby jednak rozwiać wszelkie wątpliwości na sesji rady miasta podjęliśmy uchwałę, w której wprost zaznaczymy, że nazwa ulicy Pionierów ma na celu uhonorowanie i upamiętnienie ludzi, którzy w latach 20. i 30. ub. stulecia przybywali ze wszystkich stron Polski, aby budować port i Gdynię - mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Radni podjęli kuriozalną uchwałę, w której nadadzą nazwę Pionierów... ulicy dotąd noszącej nazwę Pionierów. To jednak ważne, bo brak takiej uchwały dałby możliwość wojewodzie (PiS) zmiany nazwy ulicy według uznania. Mieszkańcy nie chcą jej zmieniać, bo wiąże się to z szeregiem uciążliwości. Radni chcą wyraźnie wskazać, że nazwa ulicy ma honorować pierwszych osadników budujących Gdynię, a nie komunistów.

- Uchwała jest zdecydowanie potrzebna, warto przypomnieć o pionierach, którzy tworzyli Gdyni. Ich potomkowie mieszkają jeszcze między innymi na tzw. Pekinie, o których często się zapomina - mówił podczas sesji Paweł Stolarczyk, radny miasta z ramienia Pi

S.

- To wielki absurd - wtórował mu Tadeusz Szemiot z PO. - Musimy się teraz zajmować zmianą nazwy ulicy z tej samej na tą samą. I jeszcze przy takiej okazji niektórzy zaczynają mówić o Pekinie. Nie widzę najmniejszego sensu w powodowaniu takiego zamieszania - dodaje.

Niedawno podobny przypadek miał miejsce w Sopocie, kiedy to radni nadali ul. 23 Marca (data wyzwolenia kurortu przez Armię Czerwoną) nazwę... 23 Marca (dzień zawarcia dzień przyjaźni polsko-węgierskiej).

Uchwałę podjęto jednogłośnie.

Gdynia przekaże pół miliona poszkodowanym po nawałnicy

ZOBACZ także: Dekomunizacja ulic w Słupsku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto