Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TRÓJMIASTO I OKOLICE. Zmiana organizacji ruchu na Wszystkich Świętych

Karolina Kulaszewicz
Cmentarze rozświetlone płomieniami zniczy, wystrojone groby i wzmożone kontrole na drogach - to normalny widok w Dniu Wszystkich Świętych. Jak co roku 1 listopada wszyscy chrześcijanie odwiedzają groby swoich bliskich.

Cmentarze rozświetlone płomieniami zniczy, wystrojone groby i wzmożone kontrole na drogach - to normalny widok w Dniu Wszystkich Świętych. Jak co roku 1 listopada wszyscy chrześcijanie odwiedzają groby swoich bliskich. Uroczystość Wszystkich Świętych jest jedną z najważniejszych w liturgii Kościoła. Potocznie nazwać ją można imieninami wszystkich świętych i błogosławionych.

Tego dnia podczas mszy świętych odczytywany jest fragment Ewangelii "Osiem Błogosławieństw". Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednak często błędnie nazywana Dniem Zmarłych.

- Niestety, cały czas bardzo często również w mediach podaje się błędne informacje mówiąc, że 1 listopada obchodzimy Dzień Zmarłych. Tymczasem jest to radosna uroczystość, podczas której wspominamy wszystkich tych świętych, którzy w kalendarzu nie mają zapisanych swoich imion - tłumaczy ks. Jerzy Kownacki, specjalista w zakresie liturgii i tradycji Kościoła.

Ks. Kownacki zaznacza również, że uroczystość Wszystkich Świętych od początku ustanowienia obchodzona jest co roku tego samego dnia.

- W 835 r. papież Jan XI ustanowił święto ku czci wszystkich świętych i błogosławionych. Dopiero dwieście lat później zaczęto obchodzić również Dzień Zaduszny - dodaje ks. Kownacki.
Duchowny zaznacza również, że choć nie każdy o tym wie, warto pamiętać o świętych i prosić ich o wstawiennictwo, bowiem, jak sam mówi, są oni najlepszymi ambasadorami, rzecznikami ludzi przed Panem Bogiem.

Dzień Zaduszny, obchodzony drugiego listopada, jest dniem modlitwy za wszystkich zmarłych wierzących. Tego dnia, po spełnieniu wszystkich warunków dla swoich bliskich zmarłych można uzyskać odpust zupełny. 2 listopada odbywają się msze święte na cmentarzach i procesje żałobne.
Początek listopada to czas wzmożonej pracy policji i innych służb porządkowych. Na drogach będą się odbywać częściej niż zwykle kontrole drogowe, a przy samych nekropoliach funkcjonariusze dbać będą o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich bliskich.
- Przede wszystkim przewidziana jest wzmożona obsługa wszystkich miejsc kultu. Żandarmeria wojskowa i policjanci będą dbali o to, by ruch był płynny. W niektórych miejscach funkcjonariusze będą wskazywać kierowcom, jak mają poruszać się na drogach, a także sprawdzać, czy nie zaparkowali w miejscach blokujących dojazdy - zapewnia Hanna Kaszubowska, rzecznik prasowy komendanta gdyńskiej policji.
Gdańscy strażnicy miejscy już na kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych wprowadzili nocne patrole na największych gdańskich cmentarzach i w ich rejonach.
- Zwracamy szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju akty wandalizmu i kradzieże - zaznacza Paweł Kwiatkowski, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdańsku.
- Nasi funkcjonariusze już kilka dni temu po pracy uprzątnęli część cmentarza garnizonowego. Jest to u nas pewnego rodzaju tradycja. W ubiegłym roku sprzątaliśmy cmentarz prawosławny - dodaje.

Już po raz trzynasty w Dniu Wszystkich Świętych mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce spotkają się w miejscach pamięci, by wspólnie modlić się w intencji wszystkich świętych i zmarłych. W Gdańsku uroczystości odbędą się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. O godz. 19.45 rozpocznie się część pierwsza Litanii Miast. Każde miasto poprzez łącze antenowe zaprezentuje miejsce, w którym się gromadzi - jego historię i specyfikę. Ta część spotkania zakończy się połączeniem multimedialnym z placem przed Domem Arcybiskupów Krakowskich. Stamtąd ks. kardynał Stanisław Dziwisz przekaże wszystkim uczestnikom Litanii Miast "papieskie światło nadziei". Druga część spotkania będzie przebiegała w każdym z miejsc osobno i zakończy się odmówieniem dzięsiątki różańca i Apelu Jasnogórskiego. Organizatorzy spotkania proszą o zabranie ze sobą świec. Pod pomnikiem Poległych Stoczniowców wystąpi Cezary Paciorek z zespołem Non Serio oraz Lary Okey Ugwu z Ikenga Dramers. W Sopocie wierni będą mogli spotkać się przy pomniku Ofiar II Wojny Światowej (w okolicy Urzędu Miejskiego), w Gdyni pod Krzyżem przy Urzędzie Miasta, a w Wejherowie w kościele NMP Królowej Polski. Gdańskiemu spotkaniu przewodniczyć będzie ks. arcybiskup Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański.

Msze św. na cmentarzach

1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych jest uroczystością, podczas której wierni Kościoła katolickiego mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Poniżej podajemy godziny eucharystii, które odbędą się na największych trójmiejskich cmentarzach.
• Cmentarz w Gdańsku Łostowicach - msza św. o godz. 15.
• Cmentarz na gdańskim Srebrzysku - msza św. o godz. 15
• Cmentarz Komunalny w Rumi - msza św. o godz. 14.30
• Cmentarz w Pierwoszynie - msza św. o godz. 14
• Cmentarz w Gdyni Witominie - msza św. o godz. 14.30
• Cmentarz przy parafii św. Krzyża w Rumi - msza św. o godz. 12.30

Pokaż, że masz wielkie serce

Gdańsk - kilkudziesięciu wolontariuszy w żółtych koszulkach będzie 1 listopada sprzedawać znicze z napisem "Pamiętam". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku oraz Fundacji Hospicyjnej. Wspiera ona działalność hospicjów w całej Polsce. Znicze w cenie 5 zł będzie można nabyć w godz. 8-16:
- na cmentarzu Łostowice, przy wejściu od ul. Łostowickiej;
- na cmentarzu Garnizonowym, przy ul. Giełguda;
- na cmentarzu oliwskim, na drodze gruntowej w północnej części cmentarza.

Gdynia - do 2 listopada na cmentarzach w Wielkim Kacku, Kosakowie i na Witominie trwa kwesta na rzecz Gdyńskiego Hospicjum im. św. Wawrzyńca. Kwestują wolontariusze, a wśród nich m.in. prezydent Wojciech Szczurek, jazzman Przemek Dyakowski.


Zakupy, ale nie wszędzie

Sklepy dużych sieci handlowych będą nieczynne 1 listopada. Pracować mają natomiast stacje benzynowe i apteki.
Nowelizacja ustawy, wprowadzająca zakaz pracy w placówkach handlowych w 12 świątecznych dni w roku, weszła właśnie w życie. Do końca roku zakaz obejmie jeszcze 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia.

ZOBACZ ORGANIZACJĘ RUCHU PRZY CMENTARZU NA ŁOSTOWICACH W GDAŃSKU

CMENTARZ W PRUSZCZU GDAŃSKIM

Urzędnicy z Rumi i Sopotu zaplanowali zmiany organizacji ruchu w pobliżu miejskich nekropolii. Jak co roku przygotowano poważne zmiany w ruchu samochodów osobowych.

Sopockich kierowców zmiany na ul. Malczewskiego będą dotyczyły jedynie od godziny 9. Na całej długości tej ulicy, od al. Niepodległości aż do skrzyżowania z ul. Malczewskiego będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu. Kierujący, by wrócić na główną arterię miasta, będą musieli przejechać przez Brodwino, ulicami Kolberga i Obodrzyców. Jeden kierunek będzie również obowiązywał na ul. Księżycowej, na odcinku między ulicami Malczewskiego a 23 Marca. Jednokierunkowa będzie też ul. Słoneczna - samochody będą mogły jechać jedynie w kierunku ul. Okrężnej. Niestety, w pobliżu sopockich nekropolii, na miejscach parkingowych zmieści się tylko 20 do 30 samochodów. W związku z tym służby miejskie zalecają korzystanie z komunikacji zbiorowej lub po prostu z siły własnych nóg.
Tymczasem zmiany w ruchu drogowym na terenie Rumi będą obowiązywały jedynie w Dniu Wszystkich Świętych od godziny 6 do 24. Ulica Górnicza zostanie zamknięta już od skrzyżowania z ul. Hutniczą.
- Na obydwu tych ulicach oraz na ul. Włókienniczej będzie obowiązywać jeden kierunek ruchu - tłumaczy Andrzej Oględzki z Wydziału Inżynierii Miejskiej Urzędu Miasta Rumi.
Parkingi dla kierowców, którzy zdecydują się przyjechać swoimi samochodami, zostaną wyznaczone na terenie boisk Szkoły Podstawowej nr 10. Dojazd na miejsca postojowe będzie jedynie od ul. Włókienniczej.
Rumscy włodarze zdecydowali się nie wprowadzać żadnych zmian w okolicy cmentarza Katolickiego, przy ul. Świętopełka. Jak tłumaczą władze miasta, zdecydowano się na takie posunięcie w związku z tym, że nie było kłopotów w poprzednich latach.
Kierowcy, którzy zdecydują się jednak dojechać na groby swoich bliskich komunikacją miejską, powinni również przygotować się na zmiany. Gdyński Zarząd Komunikacji Miejskiej przygotował dodatkową linię - 386. Kursować ona będzie między rumskimi cmentarzami w godzinach od 7.30 do 18. Jej trasa prowadzić będzie od placu Kaszubskiego, przy cmentarzu Katolickim, a dalej ulicami Dębogórską, Gdańską, Dąbrowskiego, Starowiejską, przed Dworcem PKP, Sobieskiego i Górniczą, w pobliże cmentarza Komunalnego. Jak informuje gdyński ZKM, do tego cmentarza będzie również dojeżdżał autobus nr 273, z przystanku przy dworcu PKP w Chyloni. Z Rumi będzie można dojechać też do cmentarza Komunalnego w Kosakowie. Będzie to również linia 273, która w Rumi pojedzie ulicami Sobieskiego, Starowiejską, Derdowskiego, Dębogórską, I Dywizji Wojska Polskiego i przez Kazimierz do nekropolii w Kosakowie.

ORGANIZACJA RUCHU PRZY CMENTARZACH W SOPOCIE

ORGANIZACJA RUCHU PRZY CMENTARZU W RUMI

Wszyscy gdyńscy kierowcy powinni jutro poważnie pomyśleć o pozostawieniu swoich pojazdów pod domem.
Aby dostać się na miejskie nekropolie, najlepiej będzie wybrać komunikację miejską. Ewentualnie, jeśli dopisze pogoda, można rozważyć dłuższy spacer.

Ci wszyscy, którzy jednak zdecydują się odwiedzić groby swoich bliskich jadąc samochodami, powinni przygotować się na znaczne utrudnienia w ruchu. Na odcinku ul. Witomińskiej między ul. Warszawską a terenem cmentarza po obu stronach jezdni będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Będzie on również dotyczył chodników. Zakaz będzie też na lewym pasie jednokierunkowej ul. Witomińskiej. Zostanie on wyznaczony od bramy nekropolii aż do ul. Rolniczej. Na odcinku między bramą cmentarza a wjazdem na parking będzie wyznaczone miejsce, na którym kierowcy mogą jedynie wysadzać pasażerów. Kierujący pojazdami będą mogli korzystać z parkingów, mieszczących się przy Zespole Szkół Specjalnych nr 17 oraz w wyznaczonych miejscach w rejonie nekropolii.
Natomiast po obu stronach ul. Spokojnej, na odcinku między ul. Wielkopolską a drogą dojazdową do nekropolii będzie obowiązywał obustronny zakaz zatrzymywania się. Podobne znaki kierujący znajdą na ulicy dojazdowej do cmentarza. Ci, którzy zdecydują się na przyjazd własnym pojazdem będą musieli liczyć się z ograniczoną liczbą miejsc parkingowych. Znajdować się one będą jedynie na ul. Spokojnej, za dojazdem na teren cmentarza.

1 Listopada w Gdyni będą obowiązywały sobotnie rozkłady jazdy.
Zmiany tras
- 137, 141 i 190 - w obie strony ul. Kielecką
- 105 - na cmentarz Komunalny w Kosakowie autobusy pojadą przez Pierwoszyno: ul. Żeromskiego w Kosakowie, Kaszubską i Rumską w Pierwoszynie, Rumską i Rzemieślniczą w Kosakowie. Z powrotem trasa nie ulega zmianie.
Dodatkowe linie
- 390 - Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa - 10 Lutego (powrót Władysława IV - Jana z Kolna) - Władysława IV - al. Piłsudskiego - Śląska - Witomińska - cmentarz Witomiński.
- 305 - na trasie: Gdynia pl. Kaszubski - Jana z Kolna - Dworcowa (z powrotem 10 Lutego - Władysława IV) - Podjazd - Morska - Estakada Kwiatkowskiego - Unruga - Czernickiego - Kosakowo - Kosakowo cmentarz Komunalny.
- 273 - na trasie: Gdynia Chylonia Dw. PKP - Kartuska - Morska - Rumia: Sobieskiego - Rumia Dworzec PKP - Starowiejska - Derdowskiego - Dębogórska - I Dywizji WP - Kazimierz - Kosakowo: Rzemieślnicza - Kosakowo cmentarz Komunalny
Opłata za przejazd - wg taryfy zwykłej, z granicami taryfowymi w Cisowej i Kazimierzu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto