Trefl Gdańsk wygrywa w Będzinie i wskakuje na pozycję lidera

Gonili, gonili, aż w końcu przegonili wszystkich! Lotos Trefl Gdańsk z każdym, kolejnym zwycięstwem przesuwał się w górę ligowej tabeli. W weekend objął pozycję lidera dzięki wygranej na wyjeździe z MKS MOS Będzin.

Przed tym spotkaniem oba zespoły miały identyczny bilans w lidze. Zarówno MKS, jak i Trefl wygrał siedem z jedenastu pojedynków. Większe szansę na zwycięstwo dawano jednak gościom z Gdańska, którzy ostatnio regularnie gromadzą komplet punktów. Początek pierwszej partii zapowiadał wyrównaną walkę. Z czasem przewagę zyskali gdańszczanie. Podopieczni trenera Luksa uciekli na trzy punkty. Gospodarze podkręcili tempo i doprowadzili do wyrównania. Dopiero końcówka seta należała do Trefla. Wówczas to gdańszczanie skutecznie kończyli kontry i w rezultacie wygrali do 22.

W drugim secie długo inicjatywa była po stronie gospodarzy, którzy zagrali skutecznie w obronie i ataku. Podopieczni Dariusza Luksa nie mogli odnaleźć odpowiedniego rytmu gry. Metamorfoza gości nastąpiła po wejściu na parkiet Daniela Wilka. Atakujący z Gdańska był nie do zatrzymania dla rywali pod siatką. Kończył większość ataków swojej drużyny, a to pozwoliło Treflowi na objęcie prowadzenia 22:17. Tak wysoka przewaga okazała się wystarczająca. MKS pogubił się w zagrywce i w efekcie przegrał seta 19:25.

Trzeci set okazała się rozstrzygający, ale gdańszczanie musieli się sporo napocić, aby postawić kropkę nad „i”. Choć Trefl na początku prowadził 5:1 to gospodarze wyrównali do stanu 6:6. Potem trwała zażarta walka o przełamanie. MKS prowadził w pewnym momencie 22:21, ale nie potrafił rozstrzygnąć partii na swoją korzyść. Ta sztuka udała się z kolei gdańszczanom, którzy wygrali set na przewagi, a całe spotkanie 3:0.

Dzięki tej wygranej Trefl awansował na pozycję lidera 1. ligi. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie niespodziewana porażka Jadaru Radom w Ostrołęce. Punkty na własnym parkiecie stracił także Ślepsk Suwałki. MVP spotkania został wybrany Jorge Luiz Hernandez Larreinaga.

MKS MOS Będzin – Trefl Gdańsk 0:3 (22:25, 19:25, 24:26)

MKS MOS Będzin: M. Kantor (9), D. Miller (12), D. Syguła (2), B. Dzierżanowski (5), D. Zborowski (6), A. Świechowski (7), M. Potera (libero) oraz K. Antosik (1), M. Mędrzyk (0), A. Łapuszyński (4).

Trefl Gdańsk: J. L. Hernandez Larreinaga (12), J. Macionczyk (1), T. Edgar (4), A. Skórski (1), W. Świrydowicz (7), S. Wawrzyńczyk (8), M. Żurek (libero) oraz M. Kaczmarek (6), D. Wilk (10), P. Szczurek.

Pozostałe wyniki 13. kolejki 1. ligi mężczyzn:

Pekpol Ostrołęka - Jadar Radom 3:0 (25:13, 25:23, 26:24), Ślepsk Suwałki - Joker Piła 2:3 (20:25, 30:28, 14:25, 25:23, 14:16), Orzeł Międzyrzecz - BBTS Bielsko-Biała 1:3 (14:25, 19:25, 25:21, 19:25), Stal AZS Nysa - GTPS Gorzów Wlkp. 2:3 (25:23, 37:39, 25:22, 21:25, 11:15), Energetyk Jaworzno - Avia Świdnik 3:0 (26:24, 25:20, 29:27). Pauzował: SMS PZPS I Spała.