(© archiwum nm)

W poniedziałek 1 maja rozpoczął się w Gdańsku trwający do 30 września sezon funkcjonowania tramwaju wodnego na dwóch liniach: F5 - Zabi Kruk- Westerplatte (po 3 kursy w obie strony) i F6 - Targ Rybny – Narodowe Centrum Żeglarstwa (po 3 kursy w obie strony).

Linie funkcjonować będą w podobny sposób, jak w roku ubiegłym, czyli przez 153 dni. Ceny za bilet pozostają na takim samym poziomie, jak w latach poprzednich: normalny kupimy za 10 zł, ulgowy za 5 zł, przewiezienie roweru to również koszt 5 zł.

Ruszają dwie nowe trasy gdańskiego tramwaju wodnego [przystanki, cennik, rozkład jazdy]

Uruchomiony w 2016 r. przystanek „Brzeźno” dla linii F5 przy falochronie zachodnim zostanie uruchomiony w tym roku już z dniem 1 maja. Przystanek będzie funkcjonował wyłącznie w weekendy i święta od poniedziałku, 1 maja do piątku, 23 czerwca., a po 23 czerwca już codziennie, przez okres całych wakacji, do czwartku, 31 sierpnia. Analogiczna sytuacja będzie z przystankiem „Wyspa Sobieszewska” dla linii F6, a więc od poniedziałku, 1 maja do piątku, 23 czerwca, a po 23 czerwca już codziennie, przez okres całych wakacji, do czwartku, 31 sierpnia.

Od kilku lat obserwowana jest tendencja wzrostowa w korzystaniu z tej formy relaksu, jaką jest rejs tramwajem po Motławie i Martwej Wiśle. Korzysta z niej coraz więcej mieszkańców i turystów. Rok 2012 to 11 375 osób i 270 rowerów, rok 2013: 25 794 osób i 488 rowerów, rok 2014: 31 801 osób i 587 rowerów, rok 2015: 43 885 osób i 921 rowerów, rok 2016: 47 240 osób i 1225 rowerów.

Uwaga! W związku z budową zwodzonej kładki pieszej przez rzekę Motławę na wyspę Ołowianka od poniedziałku 8 maja do odwołania wyłączone zostaną z użytkowania przystanki: Żabi Kruk”, „Zielony Most” i „Targ Rybny”. W tych dniach dla tramwaju wodnego linii F5 przystankiem początkowym /końcowym będzie przystanek „Wiosny Ludów”, natomiast dla tramwaju wodnego linii F6 przystankiem początkowym /końcowym będzie przystanek „Sienna Grobla”.

Szczegółowe rozkłady rejsów zamieszczone są na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego oraz na przystankach tramwaju wodnego.

Turystyka

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kamysia (gość)

Na pierwszym przystanku Żabi Kruk wolnych miejsc też nie ma. Fakt, że był to rejs nie z samego rana, ale ten po 12:00 .Po półgodzinnym czekaniu okazało się, że tramwaj przypłynął na początkowy przystanek z prawie pełną obsadą - wolnych miejsc było 6, czekających ze 30. No cóż trzeba było obejść się smakiem. Najbardziej żal dzieciarni, która bardzo przeżyła brak możliwości rejsu . Tramwaj jest stosunkowo tani, więc niektórzy jeżdżą naokoło, reszcie pozostaje droższa możliwość rejsu prywatnymi jednostkami.

Zazenowana (gość)

Ogolnie zenada z tym tramwajem. Plywa 3 razy na dzien i jeszcze nie ma nigdy miejsca jezeli nie wsiada sie na pierwszym przystanku. Jak taka atrakcja to niech zrobia wiecej rejsow a nie czlowiek czeka 2 godziny zeby dowoedziec sie z e jest jedno miejsce wolne. Przykre to. Ludzie na przystani zazenowani a na westerplatte niestety nie jezdzi zbyt czesto autobus. Wielki minus dla tramwajow wodnych. Niby sa ale tak jakby ich nie bylo bo i tak nie mozna z nich skorzystac.

turysta (gość)

W kwestii tramwajów wodnych:informacja o przeniesieniu przystanku początkowego-masakra.W sobotę kilka osób czekało obok budowanej kładki nad Motławą.Na tablicy po trzy rozkłady w różnych kolorach,ciężko się rozeznać który jest prawidłowy,a informacja o przeniesieniu przystanku w okolice Rybiego Targu wielkości A 5,przypięta w rogu olbrzymiej tablicy na dodatek na ciemnym tle.I oczywiście ludzie nim połapali w czym rzecz,po dotarciu na Rybi Targ mogli już tylko machać "temu tramwaju"Czyli kicha.
Pozdrawiam