Tobaco Park - pod dachami historii

Artykuł sponsorowany
Kupujący mają do wyboru mieszkania w stanie deweloperskim i surowym
Kupujący mają do wyboru mieszkania w stanie deweloperskim i surowym
Łódź pięknieje i rozwija się z dnia na dzień. To miasto z dużym potencjałem, jedyne w Europie, w którym fabryki stoją niemalże jedna obok drugiej, w centrum, przynajważniejszych ulicach miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie willi i kamienic dawnych fabrykantów. To perełki industrialnego krajobrazu.

Bez wątpienia do takich perełek należy do nich dawna Łódzka Wytwórnia Papierosów wzniesiona w 1875 roku. Rewitalizacji cennego zabytku podjął się warszawski deweloper Arche.
- Chcemy ocalić to wyjątkowe miejsce od zapomnienia - mówi Małgorzata Podobińska, dyrektor Oddziału Arche w Łodzi. - Nazwa inwestycji, Tobaco Park, została dobrze przemyślana. Tobaco, ponieważ produkowano tu papierosy, Park ze względu na pozostałość na terenie dawnego Lasku Milscha, gdzie znajduje się obecnie plac zabaw dla dzieci i miejsce rekreacji dla starszych osób.

Zakończono już pierwszy i drugi etap inwestycji. W pierwszym został odnowiony i zaadaptowany na cele mieszkaniowe poprzemysłowy budynek dawnej fabryki, zbudowany z czerwonej cegły. Powstało w nim 59 loftów jedno- i dwupoziomowych o powierzchni od 36 do 162 mkw. i różnej strukturze: z obniżoną podłogą, antresolami, tarasami, balkonami i oknami połaciowymi w dachu. Zabiegi konserwatorskie przeprowadzono z zachowaniem walorów architektonicznych, odrestaurowano elementy konstrukcyjne hal magazynowych oraz belkowane sufity.

W drugim etapie powstał interesujący już wizualnie, trzysegmentowy budynek o ciekawej grzebieniowej zabudowie Jest tu 114 mieszkań o pow. od 27 do 81 mkw. Z okien segmentów roztacza się widok na ciąg ciekawie zaaranżowanych niecek wypełnionych wodą. Wszystkie segmenty budynku wzniesiono na płycie garażowej kondygnacji przyziemia, co umożliwiło stworzenie dodatkowych, międzysegmentowych terenów zielonych, na których powstały ogródki przylegające do mieszkań.

Trzeci etap inwestycji - rewitalizacja dawnej Fabryki Wyrobów Wełnianych Karola Kretschmera zbliża się ku końcowi. Pofabryczny XIX-wieczny budynek z czerwonej cegły został wzbogacony architekturą XXI wieku. W czterokondygnacyjnym budynku powstało 99 loftów o pow. od 27 do 200 mkw., wysokości do 4 m, z dużymi oknami. Do części parterowych loftów przynależne są tarasy i ogródki, niektóre lofty wyższych kondygnacji zostały wzbogacone stalowymi balkonami.

Lofty trzeciego piętra są dodatkowo doświetlone oknami połaciowymi w dachu. Część z nich pozostanie w stanie surowym, aby przyszli mieszkańcy mogli je dowolnie zaaranżować.
W rewitalizowanym, wpisanym dorejestru zabytków, budynku dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego powstał trzygwiazdkowy Tobaco Hotel oferujący 115 miejsc noclegowych, restaurację, saunę, siłownię oraz pięć sal konferencyjnych. Urządzony został w stylu lat pięćdziesiątych, dla podkreślenia okresu świetności Łódzkiej Wytwórni Papierosów.

Niezapowiedziane wizyty gości, rodzinne uroczystości lub spotkania towarzyskie dla mieszkańców Tobaco Park nie są kłopotem a przyjemnością, pokoje hotelowe i restauracja "U Kretschmera" ugoszczą wszystkich.
- Nasi mieszkańcy mają stałą 30-procentową zniżkę w restauracji - mówi Małgorzata Podobińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto