Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci zaprojektowali przystanki Kolei Metropolitalnej

Patryk Szczerba
Aleksandra Mierzwa za pieniądze, które otrzymała za zwycięski projekt pojedzie na Dni Designu do Mediolanu
Aleksandra Mierzwa za pieniądze, które otrzymała za zwycięski projekt pojedzie na Dni Designu do Mediolanu Patryk Szczerba
Studenci architektury Politechniki Gdańskiej zaprojektowali przystanki Kolei Metropolitalnej. - Te projekty na pewno zostaną w jakiś sposób wykorzystane. Nie chcemy by pozostały jedynie koncepcjami studentów - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Główną nagrodę zdobyła Aleksandra Mierzwa, za koncepcję przystanku przy ul. Rakoczego. Laureatka wyraźnie była zaskoczona werdyktem jurorów.

- Nie spodziewałam się głównej wygranej, bo naprawdę jest wiele prac, które zasługują na wyróżnienie. W swojej pracy postawiłam na funkcjonalność połączoną z prostotą. Otrzymane pieniądze (2 tys. zł) zamierzam wykorzystać na podróż na dni designu odbywające się w Mediolanie - deklarowała autorka zwycięskiego projektu.

Jury postanowiło nie przyznawać drugiego miejsca, tylko wyróżnić trzy prace i podkreślić w ten sposób ich wartość. Jedną z nich była Magdalena Gorzkiewicz.

- Myślę, że moja koncepcja mogła zwrócić uwagę ze względu na specjalne zadaszenie, które zaprojektowałam. Chyba nikt inny w ten sposób nie próbował podejść do przystanku przy ul. Rakoczego - mówiła po odbiorze wyróżnienia.

Przystanki PKM na Politechnice Gdańskiej

Praca nad projektami trwała przez cały semestr. Studenci rozpoczynali działanie wyboru "swojego przystanku" spośród wielu przystanków na mapie kolei metropolitalnej. Największym powodzeniem cieszyła się lokalizacja przy ul. Rakoczego w Gdańsku i Gdynia Karwiny. Tych dwóch punktów na planowanej linii dotyczyły w największym stopniu propozycje studentów. Każdy z konkursowiczów przed dokonaniem wyboru musiał przeanalizować swoją lokalizację, przygotować dokumentację zdjęciową, notatki i na tej podstawie decyzja była dyskutowana podczas zajęć na uczelni.

- Zajmowali się głównie wykreowaniem koncepcji przestrzennej. Nie musieli myśleć zbytnio nad planem funkcjonalno-użytkowym. Przystanek kolejki jest praktycznie zawsze taki sam i sprowadza się do zespołu kas biletowych, poczekalni, drobnych usług handlowo-usługowych - informują przedstawiciele Politechniki Gdańskiej.

Wykładowcy nie mają wątpliwości, że konkurs zorganizowany razem z Urzędem Miejskim w Gdańsku i zarządem spółki Pomorska Kolej Metropolitalna, a którego patronem honorowym był marszałek Struk, jest potrzebny.

Wstępne czasy przejazdów PKM

- Dla studentów tego rodzaju konkursy stanowią znakomitą okazję do skonfrontowania się z rzeczywistością - mówi dr inż. arch. Marek Gawdzik, wykładowca na Wydziale Architektury, który prowadził ze studentami zajęcia przygotowujące do wykreowania projektów.

- Cieszy, że te projekty posłużą PKM do opracowania dokumentacji konkursowej dla praktykujących architektów, którzy zaprojektują finalne wersje przystanków. Kto wie, może niektóre rozwiązania studentów zobaczymy w rzeczywistości - dodaje profesor Tomasz Parteka, współorganizator całego przedsięwzięcia.

Wystawę prac można oglądać w gmachu głównym PG do 25 stycznia, w godz. 9-15. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto