Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w Sopotece. Chorzy na niepamięć: poetycznie i praktycznie o chorobie Alzheimera [ZDJĘCIA]

Agnieszka Niedałtowska
W poniedziałek, 13 listopada 2017 roku, zmarła Alina Janowska, aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, uczestniczka Powstania Warszawskiego, miała 94 lata. Od lat zmagała się z chorobą Alzheimera. Przypominamy październikowe spotkanie z jej synem, poetą, Michałem Zabłockim, który opowiadał o chorobie matki.

Smutną wiadomość przekazał prezes Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz.

Alina Janowska na swoim koncie miała wiele ról teatralnych i telewizyjnych. Dużą popularność przyniosła jej w połowie lat 60. rola w serialu "Wojna domowa" Jerzego Gruzy. Szerokiej publiczności znana była także jako Eleonora Gabriel z serialu "Złotopolscy".

Widzowie zapamiętają ją także z ról w popularnych filmach i serialach: "Podróż za jeden uśmiech", "Stawka większa niż życie", "Czterdziestolatek", "Rozmowy kontrolowane", "Plebania".

Aktorka ostatni raz pojawiła się publicznie w marcu 2013 roku podczas 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, gdzie świętowała swój jubileusz pracy artystycznej.

*****

Drugiego października 2017 roku w Sopotece odbyło się spotkania z Michałem Zabłockim poetą, autorem piosenek i wierszy o matce, znanej aktorce Alinie Janowskiej, która od kilku lat zmaga się z chorobą Alzheimera.

Chorzy na niepamięć - tak mówi o osobach z demencją, Michał Zabłocki, poeta, autor piosenek m.in. w repertuarze Grzegorza Turnaua, autor wierszy o matce, znanej aktorce Alinie Janowskiej, która od kilku lat zmaga się z chorobą Alzheimera.

Wzruszające, pełne emocji ale i humoru, spotkanie z Michałem Zabłockim oraz ekspertami, którzy na co dzień zajmują się osobami z demencją i zaburzeniami pamięci odbyło się w Sopotece. Licznie przybyli seniorzy, opiekunowie oraz osoby zainteresowane tematyką, wysłuchali wierszy z nowego tomiku „Janowska”, które przeczytał aktor Kuba Kornacki.

Organizatorzy - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie oraz Gdańskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, wybrali do zaprezentowania wiersze, w których poeta opisuje swoje przeżycia związane z chorobą mamy. Autor opowiadał jak zmienia się sytuacja całej rodziny, kiedy choruje bliska osoba. O tym, że opieka nie jest łatwa i trzeba przeorganizować całe życie. Podkreślał, że poczucie humoru często pomaga przetrwać trudne chwile. „Będzie radość i zabawa z tego Alzheimera. Nie ma mowy o rozpaczy, płaczu, przygnębieniu … obśmiejemy to choróbsko …” pisze w jednym z wierszy.

W debacie, która była ważnym punktem spotkania uczestniczyli przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających osoby z demencją oraz ich opiekunów. Uczestnicy debaty podkreślali jak ważne jest przygotowanie zarówno osoby chorej, jak i jego rodziny do życia z przewlekłą, postępującą chorobą, jaką jest Alzheimer oraz inne demencje.

– Nie wstydźcie się, proście o pomoc, pytajcie, szukajcie wsparcia – apelowała p. Zofia, której mąż zmagał się z tą chorobą.

- Edukacja opiekuna na temat choroby i zmian, jakie zachodzą wraz z jej postępem, pozwala opiekunowi lepiej zrozumieć i poradzić sobie z destrukcyjnym czasem zachowaniem chorego, który niekiedy diametralnie zmienia swoje zachowanie i osobowość – podkreśla Małgorzata Chrzanowska, psycholog z sopockiego MOPS-u, jednocześnie prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Ważne jest aby znaleźć klucz do osoby z demencją. Szukać w niej to co jest zachowane i na tym pracować. Bazować na tym kim był ten człowiek, czym się zajmował, co lubił robić. Ważne jest również odciążenie rodziny, wsparcie opiekuna. Większość chorych w miarę rozwoju choroby wymaga stałej obecności opiekuna, pielęgnacji i konieczności stałego czuwania nad jego bezpieczeństwem, co często prowadzi do przewlekłego zmęczenia i wypalenia opiekuna. Niezbędne jest więc czasowe odciążenie w sprawowaniu bezpośredniej opieki domowej. Taką możliwość dają np. usługi opiekuńcze świadczone przez opiekunkę środowiskową lub dzienny pobyt w ośrodku wsparcia.

- Zapewnienie kompleksowego specjalistycznego wsparcia choremu i jego rodzinie może znacząco pomóc w ich wzajemnym lepszym funkcjonowaniu i poprawić jakość ich życia. Warto rozejrzeć się w swoim otoczeniu i skorzystać z różnych form wsparcia, jakie oferują instytucje i organizacje pomocowe – dodaje Anna Jarosz, dyrektor sopockiego MOPS-u.

Gości oraz uczestników spotkania przywitała Joanna Cichocka – Gula, wiceprezydent Sopotu.

Muzyczny upominek przygotował Kuba Kornacki, którzy czytał wiersze Michała Zabłockiego. Całość prowadziła Beata Szewczyk z Radia Gdańsk.

Sir Geoff Hurst, strzelec trzech goli dla reprezentacji Anglii w finale MŚ 1966, zaangażował się w pomoc chorym na Alzheimera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto