Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog wrócił do Żor. Pierwszy niechlubny rekord pyłu w powietrzu w tym sezonie. Co pokazały czujniki? [WYKRESY]

SKA
Baranowice
Baranowice Beskid Instruments
Mieszkańcy Żor mogli wieczorem i w nocy odczuć już pierwsze przekroczenia norm pyłów w powietrzu. Najbardziej zanieczyszczone powietrze mieli mieszkańcy dzielnic Kleszczówka i Śródmieście.

Smog wrócił do Żor. Pierwszy niechlubny rekord pyłu w powietrzu w tym sezonie. Co pokazały czujniki? [WYKRESY]

Sezon grzewczy ledwo się rozpoczął, a już działające w mieście czujniki pomiarowe wskazały znaczące przekroczenia norm pyłów w powietrzu. Czujniki działają obecnie w 8 punktach miasta, bo dwa z nich na obiektach w Kleszczowie i w Rowniu są prawdopodobnie wyłączone w związku z remontami.

We wtorek 25 września najwyższe stężenia pyłów w powietrzu odnotowano w dzielnicy Kleszczówka. Było to 345 µg/m3 pyłu PM10 o godz. 23.00 oraz 179 µg/m3 pyłu PM2,5 o tej samej porze. Z kolei przy ul. Klimka w centrum o godz. 22.00 odnotowano 338 µg/m3 pyłu PM10 oraz 199 µg/m3 pyłu PM2,5. Wszystkie czujniki wieczorem 25 września wskazywały, że jakość powietrza jest bardzo zła. Przyczyniły się do tego dymy z kominów, bo mieszkańcy zaczęli palić w swoich piecach centralnego ogrzewana, a także niska wilgotność powietrza.

Warto dodać, że w ostatnim czasie pojawiły się możliwości uzyskania dopłat do wymiany źródeł ciepła, bo WFOŚiGW ogłosił nabór wniosków programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. To szansa dla mieszkańców na uzyskanie dotacji i pożyczek na demontaż i wymianę źródeł ciepła na ekologiczne, zastosowanie odnawialnych źródeł energii oraz wykonanie termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzącej z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dofinansowanie można uzyskać na demontaż i wymianę źródeł ciepła na paliwo stałe starej generacji; instalację nowoczesnych źródeł ciepła, jak: kotły na paliwa stałe, węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły olejowe, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła powietrze, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody, wraz z przyłączami; zastosowanie odnawialnych źródeł energii; wykonanie termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Szczegółowe informacje na stronie

WFOŚiGW
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zory.naszemiasto.pl Nasze Miasto