Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smog w Trójmieście: będą nowe czujniki w Gdyni i Gdańsku [zdjęcia]

MP
Trójmiasto. Będzie 19 nowych punktów pomiaru jakości powietrza
Trójmiasto. Będzie 19 nowych punktów pomiaru jakości powietrza Piotr Hukało
Dziesięć czujników pomiaru jakości powietrza marki Airly do końca marca pojawi się w Gdańsku, a pięć w Gdyni. Do tego cztery własnej produkcji zamontuje Wyższa Szkoła Bankowa. To efekt współpracy tej uczelni ze stowarzyszeniami Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskie i Miasto Wspólne Gdynia oraz firmą odzieżową LPP.

Inicjatorzy akcji poinformowali o jej założeniach na poniedziałkowej konferencji prasowej. Podkreślali, że przedsięwzięcie ma być wsparciem, a nie konkurencją dla istniejących stacji pomiarowych prowadzonych przez Agencję Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej. Na terenie stolicy Pomorza jest ich pięć, trzy w Gdyni i jedna w Sopocie.

- Skąd ta inicjatywa? Przez to, że mamy najczystsze powietrze w kraju problem jego jakości jest marginalizowany. A do norm unijnych brakuje nam sporo. W samym Gdańsku wciąż funkcjonuje ponad 30 tys. pieców które powinny być wymienione, w tym ok. 6 tys. w lokalach komunalnych. W Krakowie dzięki antysmogowym działaniom z ostatnich lat zostało ich ok. 10 tys. - mówił Karol Spieglanin, prezes FRAG.

Czujniki, ufundowane z dwuletnim abonamentem przez firmę LPP ustawione zostaną w miejscach które wskażą sami mieszkańcy. Można to zrobić na stronie internetowej frag.org.pl/trojmiastooddycha. Zgłoszenia będą zbierane do 19 marca. Roczny koszt utrzymania jednego czujnika to 50 tys. zł, każdy z nich kosztował 1,5 tys. zł. WSB z kolei swoje cztery urządzenia zamontuje na obszarze Dolnego Miasta.

Czytaj: W Gdańsku studenci stworzyli „Smoka” - program, który wskazuje stan jakości powietrza

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że najpierw chcą uzupełnić istniejącą sieć monitoringu atmosfery, a w dalszej perspektywie, jeśli potwierdzą się ich obawy, to będą lobbować na rzecz wprowadzenia uchwały antysmogowej na bazie takiej jaką ma Kraków.

Co ważne, czujniki które zostaną zamontowane w ramach omawianej akcji prowadzą pomiar nie tylko najpopularniejszego zanieczyszczenia pyłu zawieszonego PM 10, ale również znacznie groźniejszego, rakotwórczego PM 2,5.. Wyniki pomiarów będzie można śledzić na stronie internetowej FRAG-u.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto