Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Gdynia. Radni przyjęli projekt strategii miasta do roku 2030

Lechosław Dzierżak
Rada Miasta Gdynia przyjęła projekt strategii miasta do roku 2030. Uwzględnia ona kierunki rozwoju  miasta na najbliższe kilkanaście lat.
Rada Miasta Gdynia przyjęła projekt strategii miasta do roku 2030. Uwzględnia ona kierunki rozwoju miasta na najbliższe kilkanaście lat. Tomasz Bołt/ archiwum
Radni przyjęli projekt strategii miasta do roku 2030. Uchwała weszła w życie z chwilą jej podjęcia. Radni Prawa i Sprawiedliwości podczas głosowania się wstrzymali. Jakie jeszcze uchwały przyjęto na tej sesji?

Godz. 15.50
W trybie nadzwyczajnym została wniesiona na sesję Rady Miasta Gdynia uchwała o przyjęciu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów Międzytorza. Uchwała miała być podejmowana na poprzedniej sesji, jednak z powodu sygnałów, że teren ten może być zdekomunizowany i udałoby się na rzecz miasta odzyskać od kolei część terenów. Te doniesienia nie potwierdziły się, dlatego doprowadzono wniesiono projekt ponownie na sesję.

- Mieliśmy nadzieję, że uda się jeszcze wywołać dyskusję publiczną na temat uwag i pomysłów mieszkańców. Wiele z nich została odrzucona, w tym nasze. Dążyliśmy do zorganizowanie dodatkowych konsultacji i spotkań. Jak zobaczyliśmy, że nie ma tego w programie sesji, ani nawet w aneksie, że mamy czas. Wniesienie go w trybie nadzwyczajnym w dniu sesji wiąże nam ręce - mówi Łukasz Piesiewicz z Miasta Wspólnego.

- Jest to ścisłe centrum miasta dlatego zadbaliśmy o możliwie gdyński charakter, zmieni się układ komunikacyjny, powstanie park miejski, jest kilka miejsc do utworzenia dominant - mówi Andrzej Bień, radny miasta Gdynia. - Zdecydowaliśmy się na odrzucenie m.in. wniosków dotyczących szczegółowych rozwiązań komunikacyjnych, a także wniosków zarządu portu o to aby uniemożliwić powstawanie mieszkań od strony portu. Mówiono o tym, że może tam wystąpić hałas. Uważamy, że eliminować go powinien sam port, a nie my planie miejscowym - mówi.

Sami mieszkańcy postulowali o zwiększenie parku i więcej zieleni, dodatkowe przejścia pomiędzy budynkami i szersze ciągi piesze i rowerowe.

- Wzdłuż ciągów pieszych i ulic ma być dużo zieleni. Uwzględniliśmy również uwagi Rowerowej Gdyni dotyczące przebiegu ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Janka Wiśniewskiego.

- Wnieśliśmy uchwałę w trybie nadzwyczajnym aby nie tracić kolejnego miesiąca w kwestii planu, o którym już dyskutujemy od ponad 25 lat - tłumaczy Wojciech Szczurek.

- Plan nie do końca stanowi to co będzie tam docelowo. Mam nadzieję, że będą się pojawiać różne pomysły, które będą wyłaniane w formie konkursów. Dotyczyć to może wyższej zabudowy, a także wyglądu centrum handlowego. Wymogów konkursu nie można wpisywać do planów miejscowych - tłumaczy Marek Karzyński, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego.

Uchwała została przyjęta. Za głosowali radni Samorządności oraz Platformy Obywatelskiej, przeciw radni Prawa i Sprawiedliwości.

Godz. 14.50
Radni Miasta Gdynia z klubu Prawa i Sprawiedliwości wnoszą protest do przewodniczącej Rady Miasta Gdynia, Joanny Zielińskiej.

- Uważamy, że jako opozycja zostaliśmy niedopuszczeni do trwającej dyskusji na temat Programu Osłonowego wsparcia mieszkańców wzgórza generała Orlicz-Dreszera na lata 2017-2021. Podczas sesji Rady Miasta Gdyni, 26 kwietna, nie dopuszczono do głosu radnych Hanny Mazur i mojej. Przewodnicząca zignorowała wolę kontynuowania dyskusji i wymusiła jej zamknięcie - mówi Paweł Stolarczyk, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Z powodu właśnie nieumożliwienia tej dyskusji nie wzięliśmy udziału w głosowaniu - dodaje.

Dyskusję zakończono gdyż stwierdzono, że nie dotyczy ona podejmowanej uchwały a ogólnych opinii na temat Pekinu i prowadzonych działań a także nieprzekazywania informacji od mieszkańców w czasie spotkań komisji.

Godz. 13.50
Rada Miasta Gdyni przyjęła program osłonowy dla mieszkańców Wzgórza Orlicz Dreszera, tzw. Pekinu.

- Sytuacja mieszkańców wzgórza jest trudna. Mieszkają oni na terenach prywatnego właściciela, który postanowił ten właśnie teren skomercjalizować. Podejmujemy program osłonowy aby wesprzeć mieszkańców Wzgórza - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Chodzi o wsparcie w przeprowadzce i długofalowa pomoc w zaadaptowaniu w nowym miejscu. Minimalny termin wsparcia to 24 miesiące. W niektórych przypadkach może być on stosowany nawet dożywotnio. Szczególnie dotyczy to osób starszych - dodaje.

Na tych terenach mieszka ok 120 rodzin. Mieszkańcy mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w programie przez 12 miesięcy licząc od dnia dzisiejszego. W wsparcia miasta i przeprowadzki skorzystały już 4 rodziny, a kolejne 6 jest w trakcie przeprowadzki.

- Mieszkańcy, którzy się z nami kontaktują stwierdzają, że to za mało. Tyle lat czekali na pomoc, więc mogą jeszcze poczekać, aby pomoc była większa i zgodna z ich oczekiwaniami - mówi Paweł Stolarczyk, radny miasta z klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Mieszkańcy nie chcą być uznawani za gorszych i uważają, że miasto przyjęło rację właściciela, a nie ich.Władze miasta nie powinny podejmować decyzji o tym czy to, że oni tam mieszkają jest zgodnie z prawem czy nie. Władny do tego jest tylko sąd - dodaje.

Uchwała jednak nikogo nie zmusza do wyprowadzki jednak daje możliwości wsparcia dla tych, którzy taką decyzję podejmą.

Godz. 13.20
Rada Miasta Gdynia przyjęła projekt strategii miasta do roku 2030.
- Uwzględnia ona kierunki rozwoju naszego miasta na najbliższe kilkanaście lat. Brali w nim udział specjaliści z większości wydziałów urzędu. W konsultacjach wzięło udział ponad 1200 mieszkańców oraz liczni przedsiębiorcy działający na terenie Gdyni. Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych dla których został zorganizowany konkurs o tym jak widzą Gdynię w 2030 roku - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Miasto ma być przyjazne o szerokiej ofercie kulturalnej, rozrywkowej i sportowej, a także bezpieczne, wygodne i dobrze skomunikowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na to najczęściej zwracali uwagę mieszkańcy. Gdynia ma być ważnym ośrodkiem w metropolii i mądrze planowana. Ważna jest współdziałanie całej gdyńskiej społeczności na którą składają się wszyscy mieszkańcy miasta - mówi.

Uchwała nie zawiera mierników służących do stwierdzenia na ile dane jej zapisy zostały spełnione. Te znajdą się dopiero w dokumentach operacyjnych, które w części już funkcjonują, a kolejne będą jeszcze uchwalane. Wszystkie muszą być zgodne z zapisami strategii.

Uchwała weszła w życie z chwilą jej podjęcia. Projekt został przyjęty. Radni Prawa i Sprawiedliwości podczas głosowania się wstrzymali. Cały dokument jest napisany prostym językiem zrozumiałym dla wszystkich mieszkańców. Ma 30 stron. Dokument dostępny jest na stronie www.2030.gdynia.pl. . Znajdziemy tam również wszystkie uwagi jakie wpłynęły podczas konsultacji. Większość ze składanych przez mieszkańców sugestii została przyjęta w całości lub w części.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto