Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszają Niebieskie Patrole w Gdyni. Policjanci przy wsparciu MOPS będą walczyć z przemocą domową

Ksenia Pisera
Monika Kotowska (z lewej) i Małgorzata Redzińska -  panie psycholog MOPS oraz Ewa Plucińska z gdyńskiej policji
Monika Kotowska (z lewej) i Małgorzata Redzińska - panie psycholog MOPS oraz Ewa Plucińska z gdyńskiej policji Tomasz Bołt
W interwencjach przemocy domowej gdyńscy mundurowi będą mieć wsparcie. Pomogą im psychologowie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Takie Niebieskie Patrole na stałe weszły już do katalogu zadań funkcjonariuszy i MOPS.

Działania te będą finansowane z podatków od sprzedaży napojów alkoholowych.
Każdy Niebieski Patrol składa się z dwóch policjantów i jednego psychologa. Do programu zaangażowanych jest - wymiennie - 30 funkcjonariuszy z sześciu gdyńskich komisariatów i komendy miejskiej. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom interwencji domowej oraz ewentualna izolacja osoby stosującej przemoc. Z kolei jeden z trzech psychologów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni w Niebieskim Patrolu ma zapewnić wsparcie, przeprowadzić wstępną diagnozę i ocenę sytuacji. Jego zadaniem jest także opanowanie silnych emocji osób doznających przemocy.

Czytaj także: Policja z Gdyni poszukiwała 14-latka, który chciał uciec do poznanej przez internet dziewczyny
Program oficjalnie wystartował w weekend 4-6 kwietnia, będzie realizowany w weekendy oraz święta między godz. 18 a 2. Jak tłumaczą gdyńscy mundurowi to właśnie czas, kiedy najczęściej notowanych jest najwięcej przypadków przemocy domowej. Potwierdzają również, że udział psychologów w interwencji domowej przynosi korzystne efekty.

- Policjanci mimo przeszkolenia psychologicznego i zaangażowania nie zawsze mogą zająć się całą rodziną od razu, bo w pierwszej chwili muszą zaprowadzić porządek i zapewnić bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia - wyjaśnia nadkomisarz Ewa Plucińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni. - Dzięki obecności psychologów ofiary przemocy domowej od razu mają wsparcie w miejscu zamieszkania i mogą wspólnie z psychologiem ustalić plan działania na najbliższe dni. Jest to bardzo istotne zwłaszcza, gdy w przemoc w rodzinie uwikłane są dzieci.
W Gdyni Niebieski Patrol działał już w latach 2011-12. Wtedy częściowo finansowany był przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Teraz cały ciężar kosztów bierze na siebie gmina: łącznie około 60 tysięcy złotych. Władze Gdyni liczą na pozytywne efekty.

- Skuteczność programu pokazała praktyka poprzednich lat, dlatego znaleźliśmy środki w budżecie miasta, by Niebieski Patrol działał na stałe podczas każdego weekendu - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Patrole, w których skład wchodzą psychologowie i policjanci, rozpoczęły służbę w Gdyni. Będą interweniować w razie przemocy domowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto