Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prestiżowa nagroda dla gdyńskiego Muzeum Emigracji

JD
Muzeum Emigracji otwarto w 2015 roku.
Muzeum Emigracji otwarto w 2015 roku. Przemek Świderski
Muzeum Emigracji w Gdyni otrzymało główną nagrodę w konkursie Živa 2018 i zostało uznane za najlepsze muzeum krajów słowiańskich.

Wyróżnienie wręczono podczas gali w Narodowym Muzeum Techniki w Pradze. Wśród nominowanych do nagrody za ubiegły rk znalazło się 25 muzeów z dwunastu krajów.

Jak można przeczytać w uzasadnieniu przyznania tego wyróżnienia gdyńskiej placówce, „Muzeum Emigracji stara się przedstawiać 200-letnią historię emigracji narodu polskiego poprzez różnorodne wystawy, projekty naukowe, mnogość aktywności i użycie współczesnych narzędzi komunikacyjnych. Muzeum postrzega swoją społeczną i edukacyjną rolę we wzmacnianiu wspólnej kulturowej tożsamości i poczuciu przynależności do narodu”.

- Jesteśmy dumni, że jury uhonorowało główną nagrodą Muzeum Emigracji w Gdyni - mówi Karolina Grabowicz-Matyjas, jego dyrektor. - Jest to wynik pracy i zaangażowania całego zespołu. Cieszymy się, że Forum Kultur Słowiańskich doceniło działalność Muzeum Emigracji, które choć jest instytucją młodą, to już w wyraźny sposób zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Polski. Szczególną uwagę jury zwróciło na nieszablonowe myślenie o roli instytucji kultury, społeczną wartość realizowanych projektów i - co pragnę szczególnie podkreślić - pasję i zaangażowanie całego zespołu. To równocześnie nagroda dla wszystkich pracowników muzeum, którym gorąco dziękuję za ich kreatywność i entuzjazm.

Muzeum Emigracji dostępne dla osób niepełnosprawnych

Muzeum Emigracji w Gdyni realizuje szeroki wachlarz projektów edukacyjnych, kulturalnych i naukowych oraz warsztatów dostosowanych do różnych grup odbiorców.

- Pracując nad ofertą kulturalną staramy się, aby była jak najbardziej zróżnicowana i angażowała publiczność muzeum - mówi Anna Posłuszna, główna specjalistka ds. edukacji. - W efekcie większość działań tworzymy wspólnie z naszymi odbiorcami i właśnie to doceniło jury nagrody Živa 2018.

Nagroda przyznawana jest z inicjatywy krajów, zrzeszonych w Forum Kultur Słowiańskich w przekonaniu, że wiedza oraz wymiana wspólnych doświadczeń ma znaczenie w kształtowaniu społecznej roli muzeów.
Forum Kultur Słowiańskich jest międzynarodową organizacją non-profit, założoną w 2004 roku łączącą ponad 300 milionów Słowian w trzynastu krajach słowiańskich: Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Macedonii, Polsce, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii i Ukrainie.

Misją forum jest pobudzanie kreatywności kultur słowiańskich, realizacja wspólnych projektów kulturalnych, edukacyjnych i badawczych oraz ich promocja w Europie i na świecie.

W poprzednich latach nagrodą Živa uhonorowano: Słoweńskie Muzeum Górskie (2017), Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka (2016), Muzeum Lwa Tołstoja „Jasna Polana˝ (2015) oraz Galerię Matica Srpska z Serbii (2014).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto