Tragedię z udziałem cyklisty, do której doszło ponad cztery lata temu na jednym z gdyńskich skrzyżowań, postanowili upamiętnić członkowie Stowarzyszenia Rowerowa Gdynia. W miejscu w którym doszło do wypadku ustawili tzw. "ghostbike" - biały rower.

Ten stoi już na skrzyżowaniu al. Zwycięstwa i ul. Harcerskiej w Gdyni. Właśnie tam 7 lipca 2008 roku w wypadku zginął na miejscu 48-letni rowerzysta. Ideą stojącego tam białego roweru jest nie tylko uhonorowanie ofiary, ale również ostrzeżenie i wsparcie dla innych rowerzystów.

- Biały rower to międzynarodowy symbol upamiętniający śmierć zabitego i ciche wsparcie prawa do bezpiecznego poruszania się w ruchu miejskim - mówi Michał Włoch, prezes SRG. - Wybraliśmy to skrzyżowanie również ze względu na to, że w tym miejscu kierowcy zwykle jaką szybciej niż to wynika z oznakowania. Po obu stronach ulicy mieszkają ludzie, pracują sklepy i zakłady usługowe. To nie najlepsze miejsce na tor wyścigowy. Mimo iż wypadków z udziałem cyklistów jest mniej niż tych zdarzeń do których dochodzi z udziałem kierowców samochodów chcemy działać, żeby nie było nowych powodów do instalowania "rowerowych dusz".

Według policyjnych statystyk wypadki z udziałem rowerzystów stanowią nie duży odsetek tych wydarzeń, do których dochodzi na ulicach Gdyni.

Zobacz, postulaty rowerowej Gdyni!- W ciągu ostatnich kilku lat nie zdarzyło się, by cyklista zmarł w wypadku z udziałem samochodu - mówi komisarz Michał Rusak, rzecznik prasowy komendanta Miejskiego Policji w Gdyni. - W ciągu pięciu lat były dwa śmiertelne wypadki z udziałem rowerzystów, z czego w pierwszym doszło do zderzenia dwóch cyklistów. Z kolei w przypadku drugiego to rowerzysta uderzył w barierę przy drodze. Znacznie częściej dochodzi do potrąceń.

Czytaj także: Trasa rowerowa z Gdyni do Sopotu może się opóźnić.

Pierwszy polski biały rower został zamontowany w Łodzi w 2009 roku. Około dwa tygodnie temu podobny stanął również we Wrocławiu.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Zaciekawiony. (gość)

No właśnie. To nie najlepsze miejsce na tor wyścigowy. Chodniki, państwo cykliści, też nie.

wrrrr (gość)

A co z pieszymi na chodnikach? Może rowerzyści uświadomią sobie, że pieszy też człowiek i na chodniku ma prawo poruszać się bez obawy, że przejedzie go rowerzysta rajdowiec. Zamiast stawiać białe rowery, pomyślcie o tym co wyżej. Warto.

aa (gość)

Nie wiem, jak tam doło do tego wypadku. Zapewne z powodu nieostrożności któregoś z użytkowników drogi, nadmiernej prędkości, wtargnięcia, czy czegoś jeszcze. Nie mam też prawa nikogo osądzać, ale...
Od Harcerskiej ko al Zwycięstwa jest stromy zjazd i zielona strzałka w prawo. Może to te okoliczności były przyczyną wypadku ? Rower/samochód nie wyhamował i zderzył się z rowerem/samochodem "na pierwszeństwie" w Alei... I gotowe. Uwaga, ostrożność i umiejętność przewidywania - zawsze wskazane.