Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pola Nadziei znów zakwity na Pomorzu. 3000 wolontariuszy w miastach [ZDJĘCIA]

gp
24 kwietnia br. w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku znów odbywa się akcja "Pola Nadziei na Pomorzu 2016". Głównym celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby pacjentów hospicjów.

- Pola nadziei to jest moment solidarności między lidźmi zdrowymi, a chorymi - powiedziała na rozpoczęciu gali w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, Alicja Stolarczyk, Prezes Zarządu Fundacji Hospicyjnej.

Wśród wyróżnionych honorowych wolontariuszy znalazł się m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz czy prof. Jacek Jassem, wybitny naukowiec, lekarz onkolog, zabierający głos w istotnych sprawach społecznych.

W kategorii "Honorowy Wolontariat Senior" wyróżnienie otrzymali przedstawiciele Klubu Seniora Motława w Gdańsku. Z kolei przy okazji "Wolontariatu szkolnego" statuetki Bursztynowego dźwigu przyznano przedstawicielom Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 21 (kategoria najaktywniejszy Zespół Kształcenia Gimnazkalnegi i Podstawowego 2015 roku), Szkoły Podstawowej nr 86 w Gdańsku (w kategorii najaktywniejsza Szkoła Podstawowa 2015 roku), Gimnazjum nr 27 (najaktywniejsze gimnazjum 2015 roku) oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno Hotelarskich w Gdańsku (najaktywniejsza Szkoła Ponadgimnazjalna 2015 roku).

W tym roku środki zbierane były na rzecz Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku we współpracy z Fundacją Hospicyjną i Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Co ważne, łącznie w ciągu roku wymienione hospicja opiekują się około 3000 chorych, zarówno dorosłych jak i dzieci. Mimo że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie około 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób, pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji.

Pola Nadziei poruszają serca Pomorzan.

Propagowaniu idei opieki hospicyjnej towarzyszyć będzie - jak co roku - zbiórka pieniędzy na rzecz hospicjów.

Pola Nadziei 2015: Wielki festyn dla ludzi o wielkich sercach.

Wolontariusze (a będzie ich prawie 3000), którzy będą zbierać do puszek pieniądze, wręczą w zamian ofiarodawcom żonkila - symbol nadziei na odrodzenie. Kwesta będzie się odbywać w szkołach, parafiach, parkach skwerach spacerowych i wszędzie tam, gdzie znajdą się chętni do jej organizacji.

Puck, Gdynia, Sopot i Gdańsk – to centra tegorocznej akcji. Do udziału w kweście - organizatorzy - zapraszają oprócz młodzieży, nauczycieli, aktorów, biznesmenów, sportowców, polityków...

Organizatorami V Pól Nadziei na Pomorzu są: Fundacja Hospicyjna, Caritas Archidiecezji Gdańskiej na rzecz Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci "Bursztynowa Przystań" oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku.

W ramach akcji "Pola Nadziei na Pomorzu 2016" będą odbywać się także festyny rodzinne, nie zabraknie atrakcji dla dzieci, stoisk ze zdrową żywnością, a także konsultacji medycznych.

Z Helu do Gdańska wyruszy sztafeta. Biegacze, rowerzyści i motocykliści pokonają trasę w żółtych koszulkach, włączając się w ten sposób w propagowanie idei hospicyjnej.

Idea przywędrowała do nas ze Szkocji, gdzie rozpoczęła ją Fundacja Marie Curie Cancer Care. W Polsce, jako pierwsze zorganizowało ją w 1998 roku Hospicjum św. Łazarza z Krakowa. Obecnie Pola Nadziei odbywają się w ponad 40 polskich miastach. Akcja ma przypominać o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w ostatnim okresie życia. Co roku na początku października w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami.

PROGRAM „ Gdyńskie Pola Nadziei na Pomorzu 2016”

24 kwiecień 2016 r. (niedziela)

Gdynia

Skwer Arki Gdynia – Bulwar Nadmorski
11.00 Występ Orkiestry Promenadowej MDK w Gdyni – Skwer Arki Gdynia
11.30 Parada Żonkilowa – zbiórka Skwer Arki Gdynia godz.11.15

przemarsz Bulwarem Nadmorski, Aleją Topolową pod Centrum Kultury i

Rozrywki Waterfront

Centrum Kultury i Rozrywki Gdynia Waterfront, Skwer Kościuszki – Festyn rodzinny
Na scenie:
11.30-12.00 Występ zespołu kaszubskiego „Koleczkowianie”
12.00-12.10 Oficjalne rozpoczęcie festynu przez Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka i

Dyrektora hospicjum Ks. Grzegorza Milocha oraz przywitanie uczestników

I Biegu Nadziei
12.10-12.15 Występ uczestnika festiwalu „Mini Gdynia OPEN”
12.15-12.50 Występ KAMILO – disco polo
12.50-13.00 Taniec break dance
13.00-13.20 Występy uczestników Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni
13.20-13.50 ALEXA – koncert na skrzypcach elektrycznych
13.50-14.10 Występy uczestników Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni
14.10-14.15 Występ solistki Anny Brzeskiej
14.15-14.45 Występ zespołu ColoRed – voiceband
14.45-15.00 Występy uczestników Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni

Ponadto : ścianka wspinaczkowa, zamki dmuchane, jarmark smaków i zapachów, gry i zabawy dla dzieci, stoiska dla zdrowia i urody, punkty medyczne, ambulans do poboru krwi i dzień dawcy szpiku, wóz strażacki, wystawa prac olejnych , Food truck Atelier Smaku Joli Słomy i Mirka Trymbulaka i wiele innych atrakcji.

I Bieg Nadziei - start Molo w Sopocie godz.10.30, meta Gdynia Skwer Kościuszki (przy scenie) około godz.12.00

Sopot

POLA NADZIEI NA POMORZU 2016 – PIKNIK RODZINNY W SOPOCIE

10:30 Przy Molo - Start I Biegu Nadziei z Sopotu do Gdyni
13:00 Żonkilowy przemarsz ul. Bohaterów Monte Cassino - Plama
13:15 Rozpoczęcie, przywitanie gości.
13:30 Koncert Katarzyny Rogalskiej, która otrzymała nagrodę Osobowość Roku 2015
13:55 Pokazy umiejętności akrobatycznych uczniów
i uczennic trenujących gimnastykę sportową w SP 75/ cz. I
14:05 Koncert Chór Przyjaciół Ekolanu pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk
14:25 Pokazy umiejętności akrobatycznych uczniów
i uczennic trenujących gimnastykę sportową w SP 75/ cz. II
14:35 Koncert Grupy Dobrego Brzmienia pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk
15:00 Pokazy umiejętności akrobatycznych uczniów
i uczennic trenujących gimnastykę sportową w SP 75/ cz. III
15:10 Spektakl Młodzieżowej Akademii Teatralnej z XX LO w Gdańsku pt. „Romeo i Julia w czterech odsłonach” w reżyserii Roberta Cyrty
15:40 Występ Zespołu Tańca Ludowego Neptun AWFiS cz. I
15:50 Koncert zespołu Łosoś
16:20 Występ Zespołu Tańca Ludowego Neptun AWFiS cz. II
16:30 Koncert zespołu Confusion Project
17:00 Zakończenie

Ponadto: spotkanie z bohaterami „Gwiezdnych wojen”, pokazy wozów strażackich i policyjnych, kuchnia polowa, wata cukrowa, gofry. Całość poprowadzi DJ Buźka

Gdańsk

Program wydarzeń w Gdańsku:

Sobota, 23 kwietnia 2016 r., 7. Szpital Marynarki Wojennej z Przychodnią SP ZOZ przy ul. Polanki 117.
9.00-13.00 – „Żonkilowa Sobota”. Wolontaryjna inicjatywa pracowników, którzy w podanych godzinach będą udzielać porad medycznych w kilkunastu poradniach specjalistycznych. Konsultacje udzielane będą w zamian za datek na rzecz podopiecznych hospicjów.

Niedziela, 24 kwietnia 2016 r., ul. Długa, Długi Targ w Gdańsku.

11.30-11.50 – Korowód Pól Nadziei. Barwny pochód, na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej RP, z udziałem zespołu pracowników hospicjów, ich podopiecznymi wraz z rodzinami, wolontariuszami i przyjaciółmi przemaszeruje spod Złotej Bramy do Fontanny Neptuna.
11.50-12.00 – Zdjęcie pod Neptunem wraz z Honorowymi Wolontariuszami i Filantropami Roku, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP.
12.00-12.30 – Koncert carillonowy Moniki Kaźmierczak z wieży Ratusza Głównego Miasta.
12.30 -13.30 – Uroczystość wręczenia statuetek „Bursztynowe Dźwigi” Honorowym Wolontariuszom i Filantropom Roku oraz zasłużonym szkołom w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.
13.30-14.30 – Spotkanie Przyjaciół w „Żonkilowym Ogródku” oraz kwesta przedstawicieli władz miasta i województwa, Fundacji Hospicyjnej, Hospicjum Dutkiewicza i wolontariuszy na terenie Starego Miasta i Długiego Pobrzeża.
13.00-13.30 – Koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
14.00-14.30 – „Żonkil Dance” prowadzony przez Marka Konderaka z Top Dance.
14.30-15.00 – Występ bębniarzy z Grupy Taraban pod przewodnictwem Rodrigueza.
15.00-15.30 – Koncert studentów klasy altówki prof. I. Albrecht oraz as. K. Tymendorfa z Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku (cz. 1.).
16.00-16.30 – Koncert studentów klasy altówki (cz. 2.).
16.45-17.00 – Zakończenie Żonkilowego Festynu Rodzinnego, podziękowania.

Równolegle w godzinach 11.30-17.00 – Żonkilowy Festyn Rodzinny na ul. Długiej i Długim Targu, wypełniony różnorodnymi aktywnościami sportowymi, edukacyjnymi i artystycznymi, z których będzie można korzystać w zamian za datek na rzecz podopiecznych Fundacji Hospicyjnej i Hospicjum (stoiska ze zdrową żywnością, przetworami regionalnymi, porady dietetyków, lekarzy, trenerów personalnych, bieżnia, rowerki, atrakcje dla dzieci).

Puck

W Pucku tegoroczne Pola Nadziei zainauguruje charytatywny koncert zespołu „Cisza Jak Ta” - 23 kwietnia (w sobotę) o godzinie 19.00 w Sali Kinowej przy stadionie.

W niedzielę akcja rozpoczyna się od godz. 6.00. Wolontariusze pojawią się z oryginalnymi i opieczętowanymi puszkami w okolicy wielu kościołów i będą kwestować po zakończonych mszach świętych.
O godz. 10.30 w kaplicy Puckiego Hospicjum odbędzie się Uroczysta Msza św. wraz z oprawą muzyczną Chóru Młodzieżowego ze Strzelna.
O godz. 13.45 spod hospicjum wyruszy żonkilowa parada składająca się z motocyklistów, biegaczy, rowerzystów, morsów przy udziale Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Ziemi Puckiej aż na rynek miasta.
Godz. 14.15 – zwieńczenie sztafety „żonkilowej” na rynku miasta.
O godzinie 14.30 na puckim rynku obchody rozpoczną się oficjalnym przywitaniem parady przez burmistrz miasta.

Kolejno Imprezę uświetni występ grupy taneczno – gimnastycznej „Migotki”, pokaz karate
w wykonaniu Klubu Karate K2 z Mrzezina, występ taneczny młodzieży z Niepublicznego Gimnazjum w Pucku oraz występ Wokalistek Studia Sztuki „Da Capo al Fine”.

Ok.godziny 15.30 zaplanowano koncert Zespołu „Lustro”.
W programie ponadto: malowanie twarzy, samochody wyprawowe i ekspedycyjne 4x4, kuchnia polowa, degustacja wyrobów cukierniczych Kół Gospodyń Wiejskich, Od Nowy Puck oraz cukierni z powiatu puckiego, malowanie twarzy, skręcanie balonów, zabawy z chustą animacyjną, plac zabaw dla dzieci – dmuchaniec „Minionki” oraz punkt informacyjny dot. wolontariatu w hospicjum, a także wspólne morsowanie.

O godzinie 19.30 w Sali ratuszowej w Pucku obchody „Pól Nadziei 2016” zakończy koncert operowy Anny Asmus oraz występ grupy teatralno – filmowej KREATOR wraz z gośćmi.

Organizatorzy Pól Nadziei na Pomorzu pragną tworzyć modę na wolontariat jako postawę, która powinna być wpisana w codzienność każdego człowieka. Do udziału w akcji w charakterze wolontariusza zapraszają zarówno osoby pełnoletnie, jak i uczniów.
Kontakt do koordynatorów wolontariatu:
Gdańsk: Anna Włodkowska [email protected]
Gdynia: Justyna Cyman [email protected]
Sopot: Elżbieta Bęben [email protected]
Puck: Agnieszka Lipińska [email protected]

"Pola Nadziei na Pomorzu 2016" - TUTAJ szukaj programu

Szczegóły na facebooku:
https://www.facebook.com/events/468630420000546/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto