Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpisano list intencyjny w sprawie gdyńskiego Międzytorza. Kiedy rozpoczną się prace między ul. Polską i Jana z Kolna?

Piotr Kallalas
gdynia.pl/wizualizacje Semeko
Wykonawca koncepcji zagospodarowania Międzytorza właśnie porozumiał się z Bankiem Ochrony Środowiska. Czy to oznacza, że wkrótce tereny między ul. Polską, a ul. Jana z Kolna staną się wielkim placem budowy?

Grupa Semeko, która będzie realizowała zabudowę terenu gdyńskiego Międzytorza podpisała specjalny list intencyjny z Bankiem Ochrony Środowiska. Przedmiotem porozumienia jest finansowanie powstania nowej infrastruktury w tym miejscu. O wydarzeniu poinformował BOŚ Bank.

- Zagospodarowanie obszaru Międzytorza jest projektem rewitalizacji terenu miejskiego. Przeważającą część inwestycji stanowić będzie zabudowa mieszkaniowa. Na Międzytorzu powstaną także nowoczesne hotele, biura oraz punkty handlowe i usługowe. Dla mieszkańców Centrum Gdynia zostaną przygotowane także przestrzenie do rekreacji i integracji. - podkreśla Bank Ochrony Środowiska.

Chodzi o obszar o wielkości nawet 345 tys. m.kw . Budowa tej inwestycji ma ruszyć już w przyszłym roku i potrwać do 2029 roku. Z kolei na stronie internetowej Semeko widnieje informacja, iż koniec inwestycji zaplanowano na 2026 roku, w okrągłą rocznicę powstania miasta.

Obecne obliczenia wskazują, że budowa może pochłonąć nawet miliard euro.

Nowa przestrzeń miasta

Jaki charakter będzie miał ten teren? Opozycja apelowała o rozbudowanie infrastruktury mieszkań komunalnych. Mówił o tym między innymi Marcin Horała z PiS, który podczas wizyty Mateusza Morawieckiego pod Sea Towers zaznaczył, że mieszkańców Gdyni nie stać na wynajmowanie czy kupowanie mieszkań w biurowcach. Ta koncepcja jednak z pewnością nie będzie realizowana. W przedwyborczym wywiadzie prezydent Gdyni przedstawił swoją wizję Międzytorza.

- Chcielibyśmy, aby te tereny miały z jednej strony charakter publiczny, a z drugiej mieszkaniowy. W taki sposób rozwijają się nowoczesne miasta. Zaproponowany przez nas projekt był konsultowany z ekspertami z Polski, a także z zagranicy. Wzorowaliśmy się między innymi na Hamburgu, Goteborgu czy Londynie, a więc na aglomeracjach, które przekształcały tereny okalające port w nowoczesną przestrzeń miejską. Na pewno ten teren nie może być tylko usługowy, bowiem w takich dzielnicach o godz. 18 po prostu gaśnie światło. Międzytorze ma być ogólnodostępnym terenem, gdzie biznes i miejsca pracy będą przeplatać się z funkcjami mieszkaniowymi - powiedział Wojciech Szczurek.

Projekt zagospodarowania Międzytorza był procedowany na wiosennej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Z pewnością podpisanie listu intencyjnego to dobry sygnał, że za planami idą również gwarancje finansowe. Na razie nie znamy jednak szczegółów na jakim etapie jest przygotowanie tej inwestycji. Każdy jednak może zapoznać się z wizualizacjami Międzytorza, które zostały zamieszczone na stronie wykonawcy.

Wysłaliśmy do Grupy Semeko zapytanie dotyczące listu intencyjnego i postępów jeśli chodzi o przygotowanie tej inwestycji. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto