Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po tragedii w Koszalinie: escape roomy na cenzurowanym

Ewelina Oleksy
pixabay
Fun Arena na stadionie Energa Gdańsk to największe skupisko nietypowych i ekstremalnych atrakcji w Trójmieście. Działa tam też kilka escape roomów. Czy od czasu otwarcia doszło tam do jakiś niebezpiecznych sytuacji?

Fun Arena została otwarta w czerwcu 2014 r. jako element codziennej rozrywki dostępnej dla osób chcących aktywnie spędzić czas wolny. Przez te ponad cztery i pół roku ze wszystkich atrakcji skorzystało ponad 800 tys. osób i nie zostały odnotowane sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu. Z Martą Szymczak, rzeczniczką Stadionu Energa Gdańsk rozmawia Ewelina Oleksy


Jak pracownicy Fun Areny dbają o bezpieczeństwo swoich gości?

Każdy z naszych najemców ma wewnętrzny regulamin lub zasady korzystania oraz dodatkowe wewnętrzne zabezpieczenia. Cała przestrzeń Fun Areny objęta jest ogólnostadionowymi systemami bezpieczeństwa, tj.: dźwiękowy system ostrzegawczy, system monitoringu wizyjnego, oświetlenie awaryjne (bezpieczeństwa i ewakuacji) , drzwi ewakuacyjne wyposażone w urządzenia przeciwpaniczne, system sygnalizacji pożaru. Wszystkie systemy przeciwpożarowe i instalacja bytowa są na bieżąco kontrolowane zarówno przez odpowiednie służby, jak i przez obsługę obiektu oraz są na bieżąco konserwowane. Wszyscy pracownicy Fun Areny są zapoznawani z Instrukcją Bezpieczeństwa Pożarowego obiektu oraz z zasadami ewakuacji ze swoich pomieszczeń oraz z całego centrum Fun Arena. Nawet uprawiając sporty ekstremalne ,jak jazda na skate parku czy parkour, odwiedzający mogą czuć się tu w pełni bezpiecznie. Klienci są pod stałym nadzorem wykwalifikowanej kadry. Pracownicy posiadają nie tylko odpowiednie uprawnienia i kursy, ale są też obowiązkowo przeszkoleni z pierwszej pomocy. Dużą rolę odgrywa również profesjonalny, zgodny z normami bezpieczeństwa sprzęt. Przykładowo, Skate Arena posiada dla wszystkich klientów zestawy ochraniaczy oraz kaski, z których bezwzględnie muszą korzystać niepełnoletni użytkownicy. Movement Arena do ćwiczeń wykorzystuje m.in. specjalistyczne miękkie przedmioty i materace, które chronią trenujących przed urazami. Stadionowy raj dla maluchów, czyli Playground Arena od początku swojej działalności współpracuje z Centrum Kontroli Placów Zabaw. Wykonuje też stałe kontrole wyposażenia placu: dzienne, kwartalne i roczne, we współpracy z CKPZ.


Czy po tragedii w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastolatek, coś się u was zmieniło? Zaostrzono jakieś przepisy?

Nie było potrzeby wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń czy procedur. Istniejące systemy i procedury bezpieczeństwa są skrupulatnie sprawdzane i respektowane na co dzień.

Jak escape roomy na stadonie wypadły w ostatniej kontroli straży?

Państwowa Straż Pożarna 5 stycznia przeprowadziła kontrolę działalności Escaperooms.pl - jednej z atrakcji Fun Arena. W jej trakcie nie stwierdzono jakichkolwiek naruszeń przepisów w zakresie bezpieczeństwa pożarowego czy też dotyczących ewakuacji. Lokal jest wyposażony w stadionowe systemy bezpieczeństwa oraz systemy przypisane tylko dla tego obszaru takie jak: stały monitoring wizyjny, przyciski awaryjnego otwierania drzwi w każdym pokoju, możliwość zdalnego otwarcia wszystkich drzwi z pomieszczenia obsługi. Escaperooms.pl działają na Fun Arena od początku jej istnienia i cały czas cieszą się niesłabnącą popularnością. W tym czasie lokal odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy gości i nie doszło do ani jednego wypadku, dlatego też wynik kontroli nie był dla nas zaskoczeniem.

A kto najczęściej korzysta ze stadionowych escape roomów?

Gra w naszych pokojach polega na rozwiązywaniu zagadek, łamigłówek, co z kolei determinuje wiek uczestników. Ze statystyk Escaperooms.pl wynika, że najliczniejsza grupa gości to osoby w wieku 25-34 lata, częściej kobiety niż mężczyźni. Odwiedzającymi są też licznie nastolatkowie w wieku 18-24 lata, kolejną grupą jest młodzież szkolna powyżej 13 roku życia. Oczywiście zdarzają się też młodsi uczestnicy pod opieką osób dorosłych, m.in. grupy szkolne z nauczycielem, rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie z wnukami. Moderator gry czyli tzw. mistrz gry ma za zadanie prowadzić grę w sposób dostosowany do wieku uczestników i odpowiednio do tego wieku dawkować liczbę i rodzaj udzielanych uczestnikom podpowiedzi. Gośćmi są zarówno pojedyncze osoby jak i grupy zorganizowane. W przypadku tych drugich najczęściej są to imprezy firmowe. Zabawa w zamykanie w pokoju jest świetnym, sprawdzonym sposobem na integrację zespołu. Było też kilka przypadków prowadzenia rekrutacji firmowych poprzez zabawę.

Co Pani zdaniem przyciąga ludzi do escape roomów?

Jest wiele czynników. Po pierwsze, dla znacznej grupy osób jest to wciąż nowa forma spędzania czasu wolnego, pomimo tego, że pojawiła się w Polsce w 2014 r. Sama zabawa pozwala uczestnikom na przeniesienie się na godzinę do innej rzeczywistości, wyłączenia się z realnego świata. Można to porównać do uczestnictwa w grze komputerowej „na żywo”. Zabawa w pokojach ucieczki sprzyja integracji, często ujawnia ukryte talenty i cechy graczy, np. zdolności przywódcze, umiejętność logicznego myślenia. Dostarcza też dużo radości i śmiechu. W stadionowym escaperoomie kilkukrotnie miały miejsce zaręczyny czy nagrania programów rozrywkowych stacji TVN, np. Kuchenne rewolucje, Ugotowani, gdzie pokazano tę zabawę jako świetny sposób na odprężenie i integrację zespołu.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po tragedii w Koszalinie: escape roomy na cenzurowanym - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto