Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasion de Buena Vista w Gdynia Arena

Marcin Mindykowski
Pasion de Buena Vista
Pasion de Buena Vista mat.prasowe
Grupa Pasion de Buena Vista zagra w piątek w Gdynia Arena. Początek koncertu o godz. 19.

Tak to już bywa z kultowymi markami, że po latach na powiązania z nimi powołuje się wielu artystów poczuwających się do legendarnej spuścizny. Nie inaczej jest z Buena Vista Social Club - nawet nie tyle zespołem, co miejscem będącym synonimem pewnej muzycznej tradycji i wrażliwości. Grupa Pasion de Buena Vista, która w piątek wystąpi w Gdyni, także chce budzić skojarzenia z legendą, ale jej propozycja koncertowa ma się bronić chyba nie tyle personalną ciągłością z dawnym składem, ile niespożytym żarem kubańskiej muzyki i nieodłącznie towarzyszącego jej tańca.

Pasion de Buena Vista w Gdyni

Buena Vista Social Club to nazwa klubu na Hawanie, który swoje najlepsze lata przeżywał co prawda w latach 40. XX wieku, ale rozsławiony na cały świat został dopiero pod koniec lat 90. - za sprawą słynnego filmu dokumentalnego niemieckiego reżysera Wima Wendersa. Do nakręcenia filmu o "magii kubańskiego ducha" namówił go jego przyjaciel, amerykański kompozytor, muzyk sesyjny i producent muzyczny Ry Cooder, który wcześniej nagrał z artystami co noc występującymi w klubie świetnie przyjętą płytę.

Film "Buena Vista Social Club" (1999) był rejestracją sesji z udziałem wiekowych już, na co dzień zmagających się z biedą i ubóstwem kubańskich muzyków i tancerzy, dla których muzyka stanowiła sens i treść życia. Dokument pokazał szczerą pasję i żarliwą energię latynoskiej, niesionej przede wszystkim ognistą rytmiką muzyki, która ocalała w niezmiennym kształcie, paradoksalnie, dzięki polityczno-kulturalnemu embargo, jakim Kubę odgrodził od świata Fidel Castro.

To dzięki panującemu na wyspie reżimowi komunistycznemu hawańskie rytmy przetrwały w swoim rdzennym, pierwotnym kształcie, nie ulegając powszechnej we współczesnej muzyce unifikacji i globalizacji.

Film Wendersa zyskał zaś rozgłos na całym świecie, a użyta w nim ścieżka dźwiękowa odświeżyła w USA modę na kubańską muzykę, w 1998 zdobywając nagrodę Grammy. Dla muzyków wywodzących się z Buena Vista Social Club międzynarodowa sława stała się punktem wyjścia do regularnych występów na całym świecie, także w tych najbardziej prestiżowych salach koncertowych (jak słynna Carnegie Hall). "Gwiazdorski" skład Buena Vista Social Club wystąpił także w Polsce - na poznańskim Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Malta" w 2002 roku.

Wiek muzyków nie pozwolił jednak na zbyt długie konsumowanie późnej, choć zasłużonej sławy - dziś nie żyją już kluczowi dla legendy klubu artyści: pianista Rubén González, gitarzysta Compay Segundo czy wokalista Ibrahim Ferrer. Nie znaczy to bynajmniej, że umarła też ta muzyka. Zaledwie rok temu w gdyńskiej hali koncertowała Orquesta Buena Vista Social Club, z oryginalnymi członkami - wokalistką Omarą Portuondo i trębaczem Manuelem "Gu- ajiro" Mirabalem - w składzie.

Hala w Gdyni zmieniła nazwę. Dyrektor Gdynia Areny: Zapraszamy Radwańską i Janowicza [WIDEO]

Wśród członków Pasion de Buena Vista trudno co prawda szukać nazwisk uczestników legendarnej sesji nagraniowej i filmowej, ale sądząc po światowym entuzjastycznym przyjęciu, na jakie powołują się organizatorzy koncertu, temu składowi także udaje się odtworzyć magię, radość i niespożytą energię kubańskiej muzyki i tańca. Zwłaszcza ten ostatni element i fakt, że to na gruncie muzyki latynoskiej wyrosły takie style, jak rumba, mambo, cha cha cha i salsa, ma być mocno akcentowany. Można się więc spodziewać, że - podobnie jak rok temu - kubańskie ryt-my porwą gdyńską halę do tańca.

Od strony muzycznej Pasion de Buena Vista łączy kubańską tradycję z nowymi, afrykańsko--hiszpańskimi wpływami. Grupa obiecuje też naznaczony kubańskim temperamentem show - z udziałem 11-osobowej orkiestry, ośmiu tancerzy i trzech wokalistów, ze 150 szytymi na miarę kostiumami, oryginalnie zaprojektowaną scenografią i projekcjami wideo. Muzycznymi gwiazdami koncertu będą Sotto Victor-Antunez (wokalista, kongista i trębacz, który może poszczycić się współpracą z Ibrahimem Ferrerem), wokalistka Lis-bet Castillo-Montenegro (okrzyknięta przez Omarę Portuondo nową ambasadorką muzyki kubańskiej na świecie) i Dariel Lopez (młody hawański talent).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto