Najpiękniejsze żaglowce świata regularnie przypływają do Gdyni, wprawiając w zachwyt mieszkańców oraz turystów, nie inaczej będzie w przyszłym roku. Urzędnicy planują bowiem zorganizowanie kolejnego zlotu.

Operacja Żagle Gdyni odbywać będzie się od 15 do 18 sierpnia. Zaplanowano ją, aby uczcić czterdziestolecie pierwszego zlotu wielkich żaglowców w mieście. Zorganizowano go wtedy na skutek zwycięstwa w regatach Operacja Żagiel, po które dwa lata wcześniej, w 1972 r., sięgnął gdyński "Dar Pomorza".

- Był to wielki, historyczny sukces - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Krzysztof Romański, współorganizator przyszłorocznego zlotu, dodaje, że gdyńscy urzędnicy zrobią wszystko, aby jak najwierniej zrekonstruować flotę, jaka pojawiła się w Gdyni w 1974 r. W mieście gościł wtedy olbrzymi, radziecki "Kruzensztern", mierzący ponad 114 m, jeden z najsłynniejszych żaglowców świata, ponadto m.in. "Christian Radich", czy "Falken". Niewykluczone, że te piękne jednostki wraz z załogami ponownie pojawią się przy gdyńskich nabrzeżach już za 9 miesięcy.

Zobacz także: The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Żaglowce w porcie w pełnym słońcu [ZDJĘCIA]

- Rozmowy z armatorami trwają - mówi Joanna Zielińska, koordynująca organizację przyszłorocznego zlotu. - Negocjacje kontynuowali będziemy wkrótce, przy okazji żeglarskiej konferencji w duńskim Aalborgu. Spodziewam się, że w sierpniu zobaczymy w Gdyni około 8 -10 największych na świecie żaglowców klasy A, ponadto mniejsze jednostki. Wszystkie cumować będą tradycyjnie przy Nabrzeżu Pomorskim, w Basenie Prezydenta. Wiadomo już, że w gronie tym znajdą się "Dar Młodzieży" i "Fryderyk Chopin", ale przed zakończeniem rozmów z armatorami innych nazw nie mogę zdradzić. Zlotowi towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń, jak parada załóg po gdyńskich ulicach i żaglowców na Zatoce Gdańskiej, czy koncerty na plaży w Śródmieściu. Zorganizujemy też spotkania z żeglarzami, którzy gościli w Gdyni w 1974 r.

Poprzednie, wielkie zloty żaglowców, odbywały się w mieście nie tylko 40 lat temu, ale również w 2003 i 2011 r. Ostatnie dwa z nich odwiedziło przeszło milion osób.

NA TEMAT ZLOTU CZYTAJ TAKŻE W CZWARTKOWYM WYDANIU "DZIENNIKA BAŁTYCKIEGO"

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

gość M (gość)

Gdynia piękne miasto, a zlot żaglowców tylko je promuje. Niech żałuje ten, który jeszcze tego nie widział!

elka (gość)

Jesteśmy z Poznania i na zlot przyjeżdżamy - hotel zarezerwowany!!! Dziękujemy p.prezydencie....Gdyni oczywiście:-)