Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe praktyki przy rozpisywaniu przetargów na realizowane inwestycje w Gdyni. Będą oszczędności?

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Od teraz wykonawcom zainteresowanym remontami roboty takie proponowane będą w dużych pakietach
Od teraz wykonawcom zainteresowanym remontami roboty takie proponowane będą w dużych pakietach Tomasz Bołt
Gdyńscy samorządowcy kończą z praktyką rozpisywania odrębnych przetargów na realizowane w mieście inwestycje. Od teraz wykonawcom, zainteresowanym remontami, budową i oświetlaniem ulic czy kładzeniem kanalizacji deszczowej i sanitarnej, roboty takie proponowane będą w dużych pakietach. Urzędnicy oceniają, iż spowodować może to pokaźne oszczędności. Łatwiejsza będzie też praca urzędników.

- Nie będą musieli za każdym razem przygotowywać, upubliczniać i sprawdzać dokumentacji przetargowej dla licznych, pojedynczych inwestycji, a następnie odpowiadać na zapytania potencjalnych wykonawców, które często napływają do Ratusza w dość solidnej ilości - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - To oszczędzi wiele czasu. Urzędnicy, odciążeni od tego rodzaju obowiązków, będą mogli skupić się na innych, ważnych dla miasta działaniach.

Czytaj także: Punkty spotkań dla mieszkańców i turystów na parkingach w Gdyni

Korekty w systemie rozpisywania przetargów mają także inne zalety. Urzędnicy spodziewają się, iż wykonawcy, kiedy zaproponuje się im "wzięcie" do realizacji kilku zadań jednocześnie, chętniej będą sięgać po takie zamówienia publiczne. Na tego typu pokaźnych zleceniach można bowiem lepiej zarobić i dać pracę większej grupie ludzi. To z kolei spowoduje większą konkurencję ze strony wykonawców i być może spadek cen, za które firmy zgodzą się realizować zlecenia od samorządowców.

Marek Stępa nie ukrywa też, iż decyzja o łączeniu zamówień przez urzędników z pionów inwestycyjnych magistratu ma związek z przekazaniem większych kompetencji radnym dzielnicowym. Warto przypomnieć, iż obecnie to właśnie rady dzielnic, a nie komisja gospodarki komunalnej Rady Miasta Gdyni, wskazują lokalne inwestycje, które należy w pierwszej kolejności zrealizować.
- Postulaty lokalnej społeczności często są bardzo podobne, dotyczą poprawy stanu ulic, kanalizacji czy oświetlenia - mówi Marek Stępa. - Nie ma sensu, aby na wszystkie tego typu pojedyncze prace rozpisywać osobne przetargi.

Samorządowcy już przetestowali nowy system zamówień publicznych. Zlecone zostało wspólne wykonanie kanalizacji na ul. płk. Dąbka, Łowickiej i kilku ulicach w Wiczlinie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto