Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mp3: Dlaczego nie jest przyjacielem biegacza?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Każdy z nas uwielbia uprawiać jogging i słuchać przy tym ulubionej muzyki. Uważajmy jednak, bo może to być groźne dla naszego zdrowia.

Osoba biegająca ze słuchawkami na uszach to dosyć powszechny widok. Wystarczy przejść się po parku, bulwarze lub po prostu po ulicy. Moda na bieganie rozkwita. Jeżeli więc chcemy uprawiać jogging, powinniśmy też zaopatrzyć się w odpowiednie gadżety – buty, strój funkcyjny i koniecznie odtwarzacz muzyki. Wszystkie mają nam ułatwić i uprzyjemnić czas wysiłku. Czy na pewno? Okazuje się, że słuchanie muzyki za pomocą odtwarzacza mp3 może nieść poważne zagrożenia dla naszego zdrowia.

Dlaczego słuchanie muzyki może być szkodliwe?

Większość z nas nie wyobraża sobie joggingu bez muzyki. Jednak wiele przykrych wypadków pokazało, że głośne słuchanie piosenek z odtwarzacza może być przyczyną wielu nieprzyjemności, a nawet tragedii. Dlaczego? Kiedy biegniemy ze słuchawkami na uszach, zazwyczaj nie słyszymy żadnych odgłosów z zewnątrz, np. zbliżającego się samochodu lub innego pojazdu. Nie zwracamy również uwagi na to, czy ktoś podejrzany nie biegnie za nami. Przez to zdarzają się wypadki komunikacyjne lub napady, których ofiarami są biegacze lub rowerzyści. Nierzadko sami sportowcy są sprawcami nieszczęścia – zjeżdżają z trasy, wpadają na słupy czy znaki.

Dlaczego nasze ciało nie lubi muzyki podczas ćwiczeń?

Kiedy ćwiczymy z muzyką, nieświadomie dostosowujemy tempo do rytmu muzyki. Jeżeli muzyka jest spokojna, wolniej się poruszamy. Jeśli mamy ochotę danego dnia na nastrojowe kawałki i będziemy słuchać ich przez cały czas jazdy na rowerze czy podczas brzuszków, wówczas zapewne nie spożytkujemy w pełni swoich sił. Z kolei żywiołowa, głośna muzyka jest doskonałym motywatorem do intensywniejszej pracy. Jeśli słyszymy mocne dźwięki, wówczas nasz układ nerwowy odbiera to jako sygnał do ucieczki bądź walki. Kumuluje więc wszystkie siły. O ile jest to doskonały sposób na przetrwanie bardziej zaawansowanych ćwiczeń, o tyle jest to bardzo zły pomysł na początek, czyli rozgrzewkę. Możemy przez to doprowadzić do jakże bolesnych zakwasów i bardzo szybko zniechęcimy się do dalszej pracy nad swoim ciałem. Ponadto, słuchając muzyki, nie jesteśmy w stanie w pełni odebrać sygnałów, które przekazuje nam nasz organizm. Jesteśmy w świecie wyobraźni i zdarza się, że ćwiczymy zbyt intensywnie lub wkładamy w to za mało wysiłku. W obu przypadkach efekty nie są takie, jakich oczekiwaliśmy.

Jak przetrwać bez ulubionej piosenki?

Szybko nudzisz się podczas ćwiczeń? To normalne. Wykonywanie przez dłuższy czas powtarzającej się czynności prędzej czy później będzie cię nużyło. Najczęściej pomagamy sobie muzyką, która przez chwilę przenosi nas do innego świata. Czy można wobec tego uprawiać sport bez słuchawek w uszach? Okazuje się, że tak. Kiedy biegamy, możemy co jakiś czas zmieniać szybkość. Dobrze wykorzystać przy tym różne punkty przy trasie, np. znak lub ławkę. Wyznaczmy sobie wtedy krótką trasę do wybranego punktu i przebywając ją, biegnijmy szybciej lub wolniej. Kolejnym sposobem na uatrakcyjnienie ćwiczeń jest skupienie się na pracy poszczególnych części ciała. Przyjrzyj się swoim stopom, kolanom, rękom. Być może jakieś partie potrzebują intensywniejszego wysiłku, wtedy można zmienić nieco zakres i skupić się np. tylko na ćwiczeniach na nogi. Po prostu wsłuchujmy się w swoje ciało! Gdy słuchamy głośnej muzyki, zazwyczaj takie niuanse nam umykają, przez co nierzadko popełniamy błędy. Pracując nad swoim ciałem, nie zapominajmy o zwróceniu uwagi na wdech i wydech. Postarajmy się zharmonizować ruchy nóg i oddechy. Można ustalić sobie, że bierzemy głębszy wdech po 3 krokach. Dzięki temu nasz organizm będzie odpowiednio natleniony.

Wsparcie redakcyjne od:

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto