Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja szlaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Niebieski szlak rowerowy zostanie odnowiony [zdjęcia]

Piotr Kallalas
W ciągu najbliższych dwóch lat mają zostać naprawione łącznie 43 km szlaków turystycznych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
W ciągu najbliższych dwóch lat mają zostać naprawione łącznie 43 km szlaków turystycznych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Piotr Kallalas
W ciągu najbliższych dwóch lat mają zostać naprawione łącznie 43 km szlaków turystycznych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.W gdyńskiej części lasu prace będą dotyczyły uzupełnienia i zabezpieczenia nawierzchni na trasie niebieskiego szlaku rowerowego.

Obecnie na niektórych fragmentach szlaku występują ciężkie warunki dla miłośników kolarstwa. Wyboje i nierówności sprawiają, że problemy z bezpiecznym pokonaniem drogi mają szczególnie najmłodsi cykliści. Projekt zakłada pokrycie newralgicznych miejsc żwirowym pokryciem.

- Jest to projekt dofinansowany ze środków unijnych, który realizujemy wspólnie z Gdańskiem i Sopotem. Założeniem tego działania jest ochrona różnorodności biologicznej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Przy okazji skorzystają z tego rowerzyści. Obecnie nie wszystkie odcinki trasy tak naprawdę nadają się do jazdy rowerem. Występują niekiedy zapiaszczenia czy kocie łby, czyli nawierzchnie nieprzejezdne rowerem. Gdyński odcinek liczy około 30 km i na tym fragmencie poprawimy warunki do jazdy. Powstanie też nowe oznakowanie. - informuje Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Całościowy projekt zakłada odnowienie kilkudzisięciu kilometrów szlaków turystycznych na obszarze całego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz powstanie 4 km nowych tras. Jednak podstawowym założeniem planu jest ochrona różnorodności biologicznej i to właśnie zabezpieczenie okoklicznej flory i fauny ma być priorytetem dla prac naprawczych. Kiedy możemy spodziewać się końca modernizacji?

- Termin zakończenia realizacji projektu przypada na luty 2021 roku. Część gdyńską chcielibyśmy ukończyć w ciągu dwóch lat, a więc do końca roku 2019. Wartość projektu na terenie Gdyni wynosi 3,7 mln zł, w tym dofinansowanie UE nieco ponad 1,5 mln zł. Pozostała część leży po stronie miasta – zaznacza Jakub Furkal.

Koszt całego projektu wyniesie 12 mln, a około 40 proc. (czyli 5 mln zł) pokryją dotacje z UE. Pieniądze popłyną w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowa na realizację planu została podpisana 5 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Inne projekty będą także realizowane przez gminy Pruszcz Gdański, Dębnica Kaszubska, czy Borzytuchom z Nadleśnictwem Kaliska.

Zobacz:

Niebieski szlak rowerowy rozpoczyna się w na gdańskiej Złotej Karczmie i następnie poprzez wzgórza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dociera do Gdyni i biegnie dalej w kierunku Wejherowa. Łącznie to około 75 km trasy, która w przeważającej części biegnie przez tereny leśne.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto