Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Książki. ZOBACZ, jak "Gdynia czyta" [ZDJĘCIA]

red.
Międzynarodowy Dzień Książki
Międzynarodowy Dzień Książki Tomasz Bołt
Pod pomnikiem Abrahama na pl. Kaszubskim, uczniowie IX liceum w Gdyni zorganizowali wyjątkowy happening. Wraz ze swoimi nauczycielami rozdawali zaprojektowane przez siebie kartki okolicznościowe: Gdynia czyta!

Akcja to część projektu edukacyjnego „Uwolnij książkę” realizowanego w ramach Międzynarodowego Dnia Książki.

Przedstawienia teatralne i filmowe, recenzje najciekawszych książek, a nawet poetyckie pocztówki z ulubionymi wierszami. Właśnie w taki sposób uczniowie IX liceum w Gdyni świętowali 19. Międzynarodowy Dzień Książki. W ich szkole od 8 lat prowadzony jest projekt edukacyjny „Uwolnij książkę”, który w tym roku zdobył nagrodę w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Projekt z klasą”.

Pomysł na święto książki narodził się w 1930 roku w Hiszpanii. Wiele lat później podchwyciła go Organizacja Narodów Zjednoczonych i już od 19 lat właśnie 23 kwietnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Książki. Ze swoim happeningiem, konkursami filmowymi i poetyckimi pocztówkami projekt gdyńskich licealistów „Uwolnij książkę” świetnie wpisuje się w cykl imprez promujących czytanie we wszystkich krajach świata.

- Na początku chciałyśmy mieć tylko specjalną półkę w gabinecie polonistycznym, na której stałyby ulubione książki uczniów – opowiada Beata Galuba-Filipp, polonistka z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni.

Dzięki projektowi „Uwolnij książkę” IX liceum w Gdyni chce promować czytelnictwo wśród mieszkańców miasta. By jeszcze bardziej pobudzić wyobraźnię i kreatywność uczniów, nauczycielki połączyły go z edukacją filmową. Stąd na przykład pomysł na cykl jednominutowych filmików pt. „Za minutę książka” na temat ulubionych dzieł literackich. Projekt gdyńskich licealistów wykorzystuje również ideę „bookcrossingu”, czyli dzielenia się przeczytaną już książką z „przypadkowym” czytelnikiem np. przez pozostawienie jej na ławce w parku lub kawiarni.

Co sprawia, że w dobie komputerów, smartfonów i wirtualnego świata uczniowie nadal chcą czytać książki? Zdaniem polonistki licealiści są otwarci i chętni do realizacji niestandardowych projektów. Trzeba ich tylko zarazić dobrym pomysłem. Potrafią wtedy bardzo zaangażować się w działania i wykazują się ogromną kreatywnością.

– Jest jeszcze jeden plus projektu „Uwolnij książkę”. To właśnie w nim uczniowie mogą pokazać swoje czytelnicze pasje, które wykraczają daleko poza obowiązkowy kanon lektur szkolnych – mówi Beata Galuba-Filipp.

Za swoje zaangażowanie i troskę o aktywne promowanie czytelnictwa twórcy projektu „Uwolnij książkę” zostali nagrodzeni w ogólnopolskim konkursie „Projekt z klasą” organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. Uczniowie otrzymali grant w wysokości 2 tysięcy złotych na realizację zaplanowanych działań, a także podziękowania i gratulacje od żony prezydenta Anny Komorowskiej, która objęła konkurs swoim honorowym patronatem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Dzień Książki. ZOBACZ, jak "Gdynia czyta" [ZDJĘCIA] - Gdynia Nasze Miasto

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto