Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Majowy długi weekend będzie... krótki

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
W 2009 roku nie mamy co liczyć na tak zwane długie weekendy. Niestety zbliżające się święta pierwszego i trzeciego maja wypadają w tym roku odpowiednio w piątek i niedzielę.

Zbliża się majowy długi weekend. Niestety, w tym roku kalendarz nie był dla nas łaskawy i o małych wakacjach możemy zapomnieć. Tym razem nie uda się przedłużyć weekendu majowego bez uszczerbku na własnym urlopie.

- Przepisy kodeksu pracy mówią, że tylko święto występujące w danym okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin - wyjaśnia Jacek Strzyżewski z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu.

Dlatego jeśli święto wypada w niedzielę... nie należy nam się dzień wolny. Wolnego możemy jednak domagać się, jeśli święto przypada w sobotę, a w naszym miejscu zatrudnienia tego dnia normalnie się pracuje.

Dni wolne od pracy w 2009 r.

Na liście tegorocznych świąt znajdują się następująco:

1 stycznia - Nowy Rok
12 kwietnia - pierwszy dzień Wielkanocy
13 kwietnia - drugi dzień Wielkanocy
1 maja - Święto Pracy
3 maja - Święto Konstytucji Trzeciego Maja
31 maja - pierwszy dzień Zielonych Świątek
11 czerwca - Boże Ciało
15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
1 listopada - Wszystkich Świętych
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia

Na Boże Ciało zawsze można liczyć
Cała lista wygląda imponująco, jednak to tylko pozory. Ponad połowa z wymienionych świąt wypada w soboty lub niedziele, a zatem dni, które i tak są wolne od pracy. Tegoroczne Święto Pracy wypada w piątek, a Konstytucji 3 Maja w niedzielę. Podczas tych trzech dni napewno więc będzie okazja do wypoczynku, jednak jeśli ktoś będzie chciał przedłużyć sobie wolne, będzie musiał poświęcić na to swój urlop. Najbliższym świętem, gdzie przy wykorzystaniu jednego dnia urlopu będziemy mogli odpocząć aż 4 dni jest Boże Ciało, które wypada tradycyjnie w czwartek, w tym roku jest to 11 czerwca.

Kto ma wolne?
Komu należą się wolne dni? Niestety, sytuacja ta dotyczy jedynie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Prawo pracy nie dotyczy bowiem osób zatrudnionych na umowy cywilne lub prowadzących działalność gospodarczą.

Jest także długa lista zawodów, które nie skorzystają z ustawowego wolnego. Przede wszystkim są to przedstawiciele zawodów, których pracę regulują szczególne, "branżowe" przepisy. Dotyczy to głównie urzędników państwowych.

Przyzwyczajeni do długich weekendów możemy czuć się nieco rozczarowani, tym bardziej iż przyszły rok zapowiada się równie pracowicie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto