Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół hali targowej w Gdyni. Kupcy w konflikcie z urzędnikami

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
T. Bołt/ Archiwum PP
Od początku tego roku zarząd zespołem zabytkowych, miejskich hal targowych przy ul. Wójta Radtkego w Gdyni przejęła kontrolowana przez urzędników magistratu Administracja Budynków Komunalnych. I miało być lepiej. Jednak zdaniem kupców z hali wcale nie jest. Między handlowcami a reprezentantami ABK, pojawiają się już pierwsze, poważne zgrzyty.

Kupcy narzekają na niejasny i niesprawiedliwy ich zdaniem system naliczania im różnych opłat. Są to m.in. stawki za zarządzanie obiektem i dodana do czynszu pozycja "kosztów eksploatacyjnych". Oliwy do ognia dolał też fakt, iż już od lutego handlowcom zaczęto wysyłać dodatkowe opłaty m.in. za prąd, wodę i wywóz śmieci.

- Czy tego typu kwestie nie powinny być przypadkiem pobierane w ramach kosztów eksploatacyjnych? - pyta jeden z kupców. - Podejrzewam, że płacimy dwa razy za to samo. Generalnie jest strasznie drogo.

Handlowcy zaniepokoili się też, kiedy pracownicy ABK rozpoczęli pomiary reklam i produktów, stojących na zewnątrz pawilonów.

- Wystawiamy je, aby zachęcić ludzi do wejścia do środka i zrobienia zakupów u nas, zawsze tak było - mówi Andrzej Zaręba, reprezentant kupców. - Teraz komuś zaczęło to przeszkadzać. Miasto jako właściciel hali nigdy nie liczyło się z kupcami i urzędnicy kontynuują teraz niestety tą fatalną politykę.

Handlowcy obawiają się, że za powierzchnię, zajmowaną poza pawilonami, nałożone zostaną na nich kolejne opłaty, bądź też ABK produkty i reklamy nakaże im sprzed boksów usunąć. Interwencję w tej sprawie skierowali już do wiceprezydenta Gdyni Bogusława Stasiaka. Przedstawiciel władz miasta, nadzorujący na co dzień pracę ABK, uspokaja jednak kupieckie nastroje.

- Jeśli chodzi o towary wystawione na zewnątrz pawilonów, prowadzona była jedynie inwentaryzacja, mająca m.in. wyjaśnić, jak drożne są przejścia w hali - mówi Bogusław Stasiak. - To ważna wiedza, która może przydać się choćby podczas kontroli straży pożarnej. Nie zapadły na razie żadne decyzje o naliczaniu dodatkowych opłat za towar wystawiony przed boksami.

Wiceprezydent Bogusław Stasiak dodaje, że pierwsze trzy miesiące funkcjonowania hali pod zarządem ABK były okresem testowym. Pracownicy administracji musieli zorientować się, jak kształtują się wszelkie opłaty, rozpisać też przetargi, m.in. na ochronę obiektu. Trudno było z marszu precyzyjnie skalkulować koszty.

- Jeśli więc okaże się, że kupcy płacili zbyt dużo, będą wykonywane korekty w oparciu o kompletne już dane - mówi Bogusław Stasiak.

Z wyjaśnień przedstawicieli ABK, udzielonych Stasiakowi, wynika ponadto, iż wydzielenie rachunków za wodę, czy wywóz śmieci z kosztów eksploatacyjnych jest dla kupców korzystne. Stawka podatku VAT od tych pozycji wynosi bowiem wtedy 8 proc. Tymczasem, gdyby rachunki takie zaliczyć jako koszty eksploatacji, odprowadzać należałoby podatek w wysokości 23 proc.

Gdynia: Jest porozumienie z kupcami ws. hali targowej przy ul. Wójta Radtkego. Podpisują nowe umowy

Warto wspomnieć, iż do końca ubiegłego roku zespołem hal administrowała po części wynajęta przez miasto spółka, MHT, po części zaś organizacje kupieckie. Także jednak wtedy dochodziło do licznych niesnasek i konfliktów. Kupcy oskarżali reprezentantów MHT m.in. o zaniechanie niezbędnych remontów w hali łukowej, na skutek których miało być tam brudno i zimno. Zarząd MHT skarżył się z kolei, iż organizacje handlowców rzucają mu ciągle kłody pod nogi, dla przykładu... zastawiając sprzedawanymi choinkami wejścia do gmachu hali przed świętami Bożego Narodzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto