5 niepełnosprawnych już znalazło pracę, kolejna dwójka została wolontariuszami. W przypadku kolejnych 50 osób też można mówić o sukcesie - codziennie wychodzą z domu. Taki jest efekt niespełna półrocznej działalności Klubu Osób Niepełnosprawnych stworzonego przez gdyński Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach unijnego projektu "Rodzina bliżej siebie" . W jego ramach powstał klub, który wziął pod swoje skrzydła 60 niepełnosprawnych osób. Pracuje w nim 7 doradców, organizowane są warsztaty psychologiczne, poradnictwa zawodowego, komputerowe, funkcjonuje grupa wsparcia, terapia zajęciowa. Ale co najważniejsze osoba niepełnosprawna przychodząc do klubu spotyka tam ludzi, którzy mają dokładnie takie same problemy jak ona, dowiaduje się, że nie jest jedynym człowiekiem na Ziemi, któremu jest trudno i ma szansę na własne oczy zobaczyć, jak ktoś podobny powoli zaczyna stawać na własnych nogach.

- W naszym społeczeństwie osoby niepełnosprawne są często izolowane, w rezultacie czujemy się gorsi i zakompleksieni - mówi Elżbieta Godniewicz, jedna z klubowiczek. - "Rodzina bliżej siebie" sprawiła, że mogłam się otworzyć, odrzucić obawę. Mieszkam samotnie, lecz gdy jest mi źle idę do Klubu - czasem, żeby się tylko wygadać, a czasem wypłakać, ponarzekać lub pośmiać się.

Kim są osoby, które znalazły pracę?

- Pan przed trzydziestką, po złośliwym nowotworze i bardzo ciężkim leczeniu. W obsłudze klienta jednego z hipermarketów budowlanych. Inna pani, też młoda osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności została zatrudniona w sklepie spożywczym - wymienia Cezary Horewicz, rzecznik gdyńskiego MOPS. - I żeby nie było wątpliowści - to nie tak, że nasz pracownik gdzieś dzwoni i załatwia cokolwiek za taką osobę, czy namawia pracodawcę, żeby przyjął tego pana czy panią,a nie innego kandydata. Te osoby przechodzą w firmach normalny proces rekrutacyjny. My pomagamy poprzez terapię, grupy wsparcia, warsztaty, kursy, nasi doradcy uczą pisać CV, jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej, ale w niczym nie wyręczają.

Klub mieści się przy ul. Wendy w Gdyni i działa od rana, czasem nawet do godz. 20. W tym roku opiekuje się 60 osobami. Ile będzie mogło trafić pod jego skrzydła w 2011, jeszcze nie wiadomo, jednak jak zapewnia MOPS, projekt będzie kontynuowany.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!