Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joga idealna dla sercowców!

abcZdrowie.pl
by raganmd / CC BY 2.0 (flickr)
Masz problemy z sercem? Spróbuj jogi! Może okazać się zbawienna dla twojego zdrowia i życia.

Czym jest joga? Powszechnie uważa się, że jest to zestaw ćwiczeń gimnastycznych pochodzących z Indii. W rzeczywistości jest to system filozoficzny, który łączy ciało i umysł ze świadomością i duchem. Istnieje wiele rodzajów jogi, a każdy z nich ma świetny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną osób, które czynnie i regularnie ją uprawiają.

Na co działa joga?

Nie jest tajemnicą, że głównym założeniem jogi jest to, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane. Stąd wynikają bardzo dobre opinie dotyczące jogi jako „lekarstwa” na stres czy depresję. Kontrola oddechu pomaga natomiast w poprawie koncentracji i pamięci. Odpowiednie wykonywanie ćwiczeń prowadzi także do zaniku bólu czy stanów zapalnych w stawach i w mięśniach, pomaga też w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Jogę można uprawiać także w ciąży, jednak pod warunkiem, że ćwiczyłyśmy ją wcześniej. Oczywiście najpierw należy skonsultować zajęcia ze swoim lekarzem. Ciekawe jest również to, że lekarze z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Harwardzkiego udowodnili, iż joga wpływa korzystnie na uzależnienia i bezsenność, ale zaskakująco dobrze działa też na tremę. Profesor Sat Bir Khalsa z Uniwersytetu Harwardzkiego poszedł o krok dalej i stwierdził, że „ponieważ joga skupia się na integracji oddechu, rozwoju uwagi i koncentracji, dalece przewyższa regularne ćwiczenie jako pełne doświadczenie i sposób zredukowania efektów stresu”.

Joga a serce

Okazuje się teraz, że joga ma zbawienny wpływ nie tylko na naszą kondycję fizyczną i psychiczną, lecz także na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, w tym serca. Amerykańscy badacze rozpoczęli eksperyment, w trakcie którego badali grupę 49 osób chorych na arytmię serca w przedziale od 25 do 70 roku życia. Eksperyment trwał 6 miesięcy. Przez pierwsze trzy miesiące chorzy prowadzili normalny, dotychczasowy tryb życia, a przez kolejne trzy do ich codziennych aktywności dodano treningi jogi, które odbywały się 2 razy w tygodniu po 60 minut. Treningi te polegały na ćwiczeniach oddychania, medytacji i relaksacji. W ciągu tych 6 miesięcy rytm serca pacjentów był mierzony za pomocą specjalnego, przenośnego aparatu, który mierzył poziom migotania przedsionków. Wyniki były zaskakujące. Joga zniwelowała palpitacje serca u pacjentów o 45% – spadły z poziomu 3,8 w fazie kontrolnej do 2,1 w fazie końcowej. Poprawił się też poziom psychiczny pacjentów. Fakt ten tłumaczy główny autor badania – Dhanunjaya Lakkireddy. Uważa on, że „pacjenci dotknięci arytmią cierpią z powodu stresu i niepokoju, a żaden lek nie pozwala tak naprawdę na poprawę jakości ich życia”.

Przyjmuje się, że migotanie przedsionków jest najczęstszą postacią arytmii serca, ale też jedną z najniebezpieczniejszych, ponieważ aż w 33% przypadków prowadzi do udarów mózgu u ludzi powyżej 60 roku życia.
Z pewnością, gdyby badania dotyczące wpływu jogi na zdrowie serca wykonane były na większą skalę, a wyniki byłyby równie dobre, joga mogłaby wspomagać leczenie farmakologiczne w leczeniu wszelkich schorzeń serca.
Może warto więc skorzystać z dobrodziejstw jogi i zapisać się na zajęcia, które pomogą uleczyć nie tylko duszę, lecz także – a może przede wszystkim – nasze ciało. Zwłaszcza że w ostatnich latach, szczególnie w większych miastach, otwieranych jest szereg szkół jogi, w których prowadzący proponują zajęcia dla kursantów na poziomie podstawowym i zaawansowanym.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto