Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak właściwie ubezpieczyć samochód?

materiał partnera

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu samochód był w naszym kraju synonimem luksusu. Dzisiaj wielu ludziom trudno wyobrazić sobie życie bez niego. Auto staje się dla nich niemal członkiem rodziny. Trzeba więc o nie dbać, na przykład ubezpieczając je.

Historia obowiązkowych ubezpieczeń pojazdów w Polsce sięga połowy ubiegłego wieku. Zapoczątkowała je ustawa z 1952 roku, do której nie wydano jednak aktów wykonawczych. W życie weszła dopiero ustawa z 1958 roku i od tamtej pory mamy obowiązek ubezpieczać samochody. W roku 1960 było ich na naszych drogach niespełna 120 tys., obecnie jest ich już około 30 mln (źródło: http://www.cepik.gov.pl/statystyki, http://www.historycy.org/historia/index.php/t40473-50.html). Z roku na rok przybywa nie tylko pojazdów, ale również firm, w których można wykupić niezbędne ubezpieczenia. Czym się kierować przy wyborze polisy?

Nie warto przepłacać

Często właściciel auta godzi się z tym, że musi płacić wysokie składki ubezpieczeniowe. Tymczasem możliwe jest uzyskanie korzystnego pakietu za rozsądną cenę. Ale jak go znaleźć? Przede wszystkim należy poświęcić trochę czasu i zapoznać się z ofertami wielu towarzystw. Odradzamy przy tym sugerowanie się jedynie ceną – w najtańszym pakiecie mogą znaleźć się na przykład zapisy, które sprawią, że odszkodowanie będzie dużo niższe niż sobie obliczyliśmy. Warto skorzystać z jednego z coraz liczniejszych kalkulatorów internetowych. Po wypełnieniu formularza online szybko uzyskamy informacje na temat oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Warto wiedzieć, co się kupuje

Jak w przypadku każdego towaru, tak samo przy zakupie ubezpieczenia warto mieć podstawową wiedzę na temat polis samochodowych. Nie chodzi tu wyłącznie o niezgodne z prawem klauzule czy pułapki marketingowe, które stosują sprzedawcy. Może się zdarzyć, że nie zrozumiemy jakiegoś zapisu umowy. Załóżmy na przykład, że znajduje się w niej punkt mówiący, że odszkodowanie zostanie wypłacone po potrąceniu kosztów amortyzacji. Co się za tym kryje, z jakimi kwotami należy się liczyć? Warto się o tym dowiedzieć, zanim złożymy swój podpis pod polisą.

Skorzystaj z dodatkowych gratisów i bonusów

Przedstawiony projekt umowy warto przejrzeć również pod kątem dodatkowych bonusów. Mogą one sprawić, że wyższa składka okaże się w rzeczywistości niezwykle korzystna dla naszej kieszeni, gdyż ubezpieczyciel zagwarantuje nam np. bezpłatne holowanie lub samochód zastępczy. Sprawdźmy, czy nie przysługują nam dodatkowe rabaty – na przykład z tytułu przynależności do organizacji skupiającej kierowców. Taki bonus stosuje wielu ubezpieczycieli na całym świecie, między innymi brytyjska firma Lancaster Insurance, specjalizująca się w ubezpieczeniach samochodów zabytkowych – https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Każdy właściciel samochodu musi posiadać niezbędne ubezpieczenie. Ale tylko od niego zależy, jaką ofertę wykupi. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze ubezpieczyciela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto