Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak i czym odśnieżać?

Alicja Charzyńska
Polskapresse
Według meteorologów - śnieg może spaść lada dzień. Dla ponad połowy Polaków oznacza to dodatkowy, codzienny wysiłek.

Zgodnie z danymi Eurostatu aż 52 proc. Polaków mieszka w domach jednorodzinnych. Jeśli właściciel nieruchomości nie odśnieży chodnika przed domem - może dostać do 500 zł mandatu. Za odgarnięcie śniegu z chodnika na ulicę grozi trzykrotnie wyższa kara. Nawet sumienne odśnieżanie nie gwarantuje, że nikt przed domem się nie pośliźnie. Poszkodowany może żądać odszkodowania.

Czytaj także: Całoroczny ogród w mieszkaniu. Ciesz się zielenią nawet w zimie!

W lepszej sytuacji są mieszkańcy domów wielorodzinnych. W ich przypadku obowiązek odśnieżania scedowany jest często na zarządcę nieruchomości - o ile został powołany. Przeważnie pozbyciem się śniegu zajmie się więc spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Jeśli zarządcy nie ma, czyli np. w mieszkaniach bezczynszowych za odśnieżanie chodnika położonego bezpośrednio przy nieruchomości odpowiadają solidarnie właściciele mieszkań. Mogą więc sami "chwycić za łopaty" lub wynająć firmę, która zajmie się odśnieżaniem. Rozwiązanie takie, nie tylko w przypadku mieszkań bezczynszowych, ale wszystkich nieruchomości ma ten plus, że pozwala uniknąć odpowiedzialności cywilnej właściciela nieruchomości, gdy ktoś się pośliźnie i zrobi sobie krzywdę. Jest to kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę. Za nieszczęśliwy wypadek, do którego przyczyniło się nieodśnieżenie chodnika, odpowiada właściciel nieruchomości. Tym bardziej więc warto utrzymywać "swój" fragment drogi w należytym stanie.

Nawet jednak najbardziej sumienne odśnieżanie nie gwarantuje, że nie dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Przed jego skutkami właściciela nieruchomości może ochronić ubezpieczenie OC nieruchomości. Może ono pokryć ewentualne roszczenia osoby, która doznała uszczerbku idąc chodnikiem przed ubezpieczonym domem. Koszt takiej polisy nie jest wygórowany i w większości przypadków nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych rocznie. Może się też zdarzyć, że takie ubezpieczenie będzie dodane dodatkowo do innej polisy, którą kupujemy w celu zabezpieczenia naszej nieruchomości.

Prawo nie zawsze jednak każe właścicielowi nieruchomości "chwytać za łopatę". W pewnych sytuacjach właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika przed domem. Wtedy, gdy na chodniku dopuszczony jest płatny postój samochodów, właściciel sąsiadującej z nim posesji nie ma obowiązku odśnieżania. Jeśli gmina pobiera opłaty za parkowanie - sama powinna też uprzątnąć śnieg.

Podobnie będzie, gdy przed domem znajduje się przystanek. W takim wypadu to na przedsiębiorstwie komunikacyjnym ciąży obowiązek odśnieżania.

Czytaj też: Drzwi wejściowe - funkcjonalna ozdoba domu

Najważniejszy wydaje się jednak fakt, że ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zakłada, że właściciel działki musi odśnieżyć chodnik, o ile jest on położony bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Gdy więc pomiędzy granicą działki, a chodnikiem znajduje się miejski pas zieleni, odpowiedzialna za odśnieżanie jest gmina.

Lepiej więc już teraz sprawdzić, czy jesteśmy odpowiednio wyposażeni w sprzęt do usuwania białego puchu.

- Pierwszy śnieg, zwłaszcza suchy puch, możemy bez problemu zmieść miotłą czy na przykład dmuchawą do liści. W przypadku śniegu mokrego, grubszej warstwy opadu można posłużyć się łopatą czy szeroką szuflą, ale wtedy dobrze jest zwrócić uwagę na rodzaj nawierzchni i tak posługiwać się narzędziem, by jej nie uszkodzić. Można również do tego celu wykorzystać kosiarkę traktorową z dołączonym lemieszem, np. jedną z maszyn Honda z serii HF. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest odśnieżarka dobrana odpowiednio do potrzeb użytkownika - mówi Mariusz Czarnocki, z firmy Aries Power Equipment. Nie można odkładać odśnieżania na później, by nie dopuszczamy do powstania skorupy lodu, którą trudno jest usunąć mechanicznie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto