Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GOM i Norda utworzą wspólnotę. Dla energii elektrycznej?

Kazimierz Netka
Prezydent Wojciech Szczurek widzi współpracę między Gdańskim Obszarem Metropolitalnym i Nordą
Prezydent Wojciech Szczurek widzi współpracę między Gdańskim Obszarem Metropolitalnym i Nordą T. Bołt
Z tworzeniem Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta bywa podobnie jak z rodzeniem się Unii Europejskiej. Francja i Niemcy, budując podstawy dzisiejszej Wspólnoty, połączyły swoje energetyczne przemysły mające znaczenie dla zaopatrzenia w razie wojny.

Powołały - wspólnie z kilkoma innymi państwami - Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. W Trójmieście współpraca między Stowarzyszeniem Gdański Obszar Metropolitalny z siedzibą w Gdańsku i Metropolitalnym Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów "Norda" z centralą - sekretariatem w Gdyni, zaczyna się też od energii. Od planów wspólnego zakupu tego towaru. Jak bowiem doświadczenie wskazuje, można dzięki temu zaoszczędzić wiele milionów złotych.

CZYTAJ!

Więcej o działalności GOM.

Pomysł utworzenia tej trójmiejskiej energetycznej "wspólnoty" zrodził się w Gniewinie, podczas III Walnego Zebrania Członków GOM, w którym uczestniczył również Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Na razie owo uzgadnianie poglądów i dochodzenie do porozumienia jest bardzo powolne, ale pierwsze symptomy wspólnych dążeń są już zauważalne.

- Propozycję, by samorządy zrzeszone w GOM i Nordzie razem kupiły energię elektryczna, skierowaliśmy do prezydenta Gdyni - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Czekamy na odpowiedź.

- Od wielu miesięcy pracowałem nad rozwiązaniami dotyczącymi wspólnego zakupu energii - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Wkrótce będziemy podpisywali takie porozumienie w ramach Nordy. Ono się nieco różni od tego, które zawarto w GOM. Mam nadzieję, że w przyszłości wypracujemy metodę, która pozwoli spełnić oczekiwania wszystkich gmin. Tu podstawowym elementem jest skala. Takie decyzje muszą mieć więc charakter strategiczny.

Dowodem, że już zaczynają się konkretne, konstruktywne rozmowy między GOM i Nordą, może być fakt powołania dwóch zespołów roboczych.
- Myślę, że takie spojrzenie z dwóch perspektyw na metropolię dobrze jej posłuży - mówi prezydent Wojciech Szczurek. - Będzie budowało nie jednostronne, ale komplementarne podejście do problemów metropolii.
Jednym z najważniejszych uzgodnień z Gniewina jest jednak deklaracja GOM i Nordy dotycząca wspólnego przygotowania wniosku o dofinansowanie metropolitalnego projektu unijnymi dotacjami - w ramach konkursu, który ogłosiło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

GOM i Norda będą się starały o wsparcie projektu pt. "Mobilni w Metropolii".
- Strategia mobilności dla obszaru metropolitalnego szansą na lepsze wykorzystanie potencjału rozwojowego metropolii - informuje Sławina Klawiter, koordynator projektów w Gdańskim Obszarze Metropolitalnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto