Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Ścieżki rowerowe nie dla rowerzystów. Cykliści wyliczają problemy

Ksenia Pisera
Piotr Manasterski/archiwum
Latarnie i znaki ustawione na ścieżkach rowerowych, kolizyjne skrzyżowania lub nagły koniec trasy dla jednośladów. Cykliści wyliczają problemy rowerowej infrastruktury, na mapie miasta jest ich kilkadziesiąt. Urzędnicy zapewniają, że się sprawą zajmą. Później - bo potrzebują czasu i pieniędzy.

Już w lutym miejscy radni planowali na tegoroczne budowy nowych i przebudowy istniejących ścieżek rowerowych przeznaczyć ok. 18 mln złotych. Największa, czyli warta blisko 14,5 mln zł inwestycja, obejmująca m.in. budowę rowerowej estakady, jeszcze się nie rozpoczęła.

Czytaj także: Plusy i minusy przesunięcia ścieżki rowerowej na bulwarze
Ale już teraz rowerzyści twierdzą, że konstrukcja nie poprawi ich sytuacji, a pieniądze można by wydatkować w inny sposób. Pozostałe środki finansowe zostały przeznaczone na wymazywanie czarnych punktów z rowerowej mapy miasta. Jednak według cyklistów problemy zamiast znikać - mnożą się. Urzędnicy wiedzą, że przed nimi dużo pracy, na którą potrzebują czasu i pieniędzy, których brakuje.

- W tym roku, poza ogłoszonymi już przez Urząd Miasta przetargami, nie planujemy budowy nowych dróg rowerowych - mówi Ewa Muszyńska z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Nie przewidujemy też większych remontów. W planach mamy małe prace naprawcze.

Do tej pory, jak wylicza ZDiZ, m.in. wymieniono nawierzchnię ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Gedymina w kierunku ul. Grażyny, ukończono budowę trasę wzdłuż ul. Rdestowej na Dąbrowie oraz obniżono krawężniki przy ul. Władysława IV na wysokości ul. Traugutta. Trwa również całkowity remont powierzchni rowerowej ścieżki przy ul. Wielkopolskiej. Rowerzyści mogą też jeździć nową trasą wzdłuż ul. Chwarznieńskiej. W tym roku też miasto odebrało wyremontowany węzeł Wzgórze Św. Maksymiliana oraz nową ścieżkę rowerową wzdłuż bulwaru Nadmorskiego. Dwie ostatnie inwestycje również wzbudzają emocje wśród cyklistów.

- Odnośnie otoczenia węzła Wzgórze można by spisać całą listę zastrzeżeń - mówi Łukasz Bosowski ze Stowarzyszenia "Rowerowa Gdynia". - Można zacząć od kolizyjnego skrzyżowania drogi rowerowej z ciągiem pieszych w okolicach ul. Kopernika. Dodatkowo, pomimo idealnych warunków do poprowadzenia legalnego pasa dla rowerzystów w podziemnym przejściu węzła, tego też brakuje. Z kolei oddzielenie trasy rowerowej na bulwarze Nadmorskim od deptaka też nie sprawiło, że rowerzystów jest więcej. W tym miejscu najpoważniejszym problemem jest ostry, poprowadzony pod kątem 90 st. zakręt za restauracją Barracuda, przez to bardzo łatwo o upadek lub kolizję z pieszym.


Przeczytaj:**
Narzekania na ścieżki rowerowe**

Rowerzyści mają więcej zastrzeżeń, nie tylko odnośnie tych dwóch miejsc, ale też innych części Gdyni. Wymieniają m.in. brak ścieżki rowerowej na wysokości skweru Plymouth, która łączyłaby kończące się kilka metrów wcześniej pasmo dla rowerzystów z istniejącą drogą w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Problematyczne są również okolice ul. Morskiej - mówi Bosowski. - Trasa przy drodze tranzytowej jest podziurawiona, po modernizacji estakady Kwiatkowskiego część ścieżki rowerowej została zlikwidowana. Również zamiast przeciągać ścieżkę przy ul. Mireckiego, można by puścić zintegrowany pas rowerowy przy markecie Lidl, nawet po jezdni samochodowej, do skrzyżowania z ul. Morską.

Poza brakiem ciągłości ścieżek, słabych oznaczeniach i wysokich krawężnikach na trasach rowerowych cykliści trafiają też na prawdziwe przeszkody.

- Na ścieżce przy zjeździe z ul. Morskiej w ulicę Warszawską stoi latarnia. W wiele dróg rowerowych są też wbudowane znaki drogowe, które rowerzyści muszą wymijać. Z kolei w Redłowie, przy zjeździe z kładki pieszo-rowerowej, ścieżka urywa się metr przed dwoma stopniami. Rozpędzony rowerzysta nie wyhamuje i łatwo może stracić zęby.

Są jednak szanse, że od przyszłego roku stan infrastruktury rowerowej się poprawi. SRG na prośbę gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni przygotuje listę prac, które na rowerowych ścieżkach powinny zostać wykonane priorytetowo.

- Przyjmujemy wiele zgłoszeń od rowerzystów - mówi Muszyńska. - Wskazują nam, które miejsca wymagają poprawy. Wszystkie rozpatrujemy i w miarę możliwości realizujemy.

Jeszcze do końca tego roku do dyspozycji cyklistów mają zostać oddane stojaki rowerowe oraz wiata przy stacji SKM na Grabówku. Na przełomie kwietnia i maja przyszłego roku przez Potok Kolibkowski, w al. Kukowskiego, ma powstać mostek pieszo-rowerowy.

Za rok,do końca października ma powstać droga rowerowa wzdłuż alei Zwycięstwa od Wzgórza Św. Maksymiliana do ulicy Redłowskiej, kolejna przy ulicy Unruga na odcinku od ulicy Kwiatkowskiego do ulicy Puckiejoraz wzdłuż estakady Kwiatkowskiego od ulicy Janka Wiśniewskiego do ulicy Unruga.

Ostatnią część inwestycji, czyli budowę samodzielnej konstrukcji - rowerowej estakady - na odcinku między ul. Unruga a ul. Kontenerową rowerzyści już oprotestowali.

- Należy pamiętać, że infrastruktura rowerowa wciąż się rozwija - podkreśla Marcin Wołek, pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji rowerowej. - Staramy się na bieżąco rozwiązywać problemy rowerzystów.

Pisz! Cykliści, którzy na swojej trasie rowerowej napotykają przeszkody, mogą zgłosić to naszej redakcji. Uwagi przekażemy urzędnikom i opiszemy wybrane problemy. E-maile z opisem przeszkody i miejsca, w którym występuje, prosimy przesyłać na adres:**[email protected] i [email protected]. W tytule wiadomości należy wpisać "przeszkoda na ścieżce". Zachęcamy również do przesyłania zdjęć.**

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto