Autorem projektu jest arch

Autorem projektu jest arch. Paweł Wład Kowalski – W.M. Pracownia Projektowania Miasta (© fot. mat. prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gdynia otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości ponad 5,5 mln zł na rozbudowę Szkoły Muzycznej. Wartość całej inwestycji to prawie 11,4 mln zł. Pozostałą część sfinansuje miasto.

Projekt zakłada przebudowę budynku szkoły przy ul. Bp. Dominika na Wzgórzu Św. Maksymiliana. Placówka zyska nowe skrzydło, w którym znajdzie się m.in. sala koncertowa z ponad 200 miejscami dla publiczności, sala organowa dla 50-osobowej widowni oraz kabina nagrań. W całej szkole będzie w sumie 41 sal dydaktycznych. Powierzchnia placówki wyniesie 2,8 tys. m2, a kubatura – 12,6 tys. m3. Szkoła będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach projektu zakupionych zostanie 25 instrumentów: fortepiany, pianina, harfa, klawesyny, kotły, werbel i zestaw perkusyjny, a nawet marimba i tom-tom.

Przeczytaj także: Unia współfinansowała rozbudowę dworca w Gdyni


Dzięki inwestycji placówka będzie mogła kształcić więcej uczniów. W roku szkolnym 2014/2015 ma ich być 382 (w ubiegłym roku 2011/2012 do szkoły uczęszczało 337 osób), a w kolejnych latach liczba ta będzie stopniowo wzrastać. Oferta edukacyjna zostanie poszerzona o trzy nowe kierunki nauczania: grę na harfie i klawesynie oraz zajęcia z muzyki kaszubskiej. Co roku w sali koncertowej będzie organizowanych ok. 20 koncertów, a w organowej – 10. Ich łączna publiczność może liczyć nawet 4,5 tys. osób rocznie.

Przygotowana została kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa. Miasto posiada wszystkie niezbędne pozwolenia i decyzje. Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę robót budowlanych. Realizacja inwestycji potrwa ok. 18 miesięcy. Jej zakończenie planowane jest na sierpień 2014 r.

Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego to jedyna publiczna placówka tego typu w Gdyni. Jej tradycje sięgają 1929 r., kiedy powstała pierwsza Szkoła Muzyczna. Istniała do 1934 r. Utworzona niebawem nowa placówka przetrwała do początków wojny. Obecna szkoła została reaktywowana w 1945 r., a upaństwowiona cztery lata później. Od 1996 r. Szkoła Muzyczna I stopnia prowadzona jest przez Miasto Gdynia. W 2007 r. placówka została połączona ze Społeczną Szkołą Muzyczną II stopnia. Wielu uczniów szkoły to finaliści i laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, a wśród jej absolwentów są: koncertujący muzycy, dyrygenci, pedagodzy oraz profesorowie akademii muzycznych.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Łukasz Bosowski, Rowerowa Gdynia (gość) (LGKS)

pozostaje nadzieja, że przy okazji nowej inwestycji stanie tam porzadny parking rowerowy dla szkoły i bibliotek nieopodal.

mama (gość) (LGKS)

dlaczego uwazasz, że to jest szkoła dla dzieci bogatych rodziców? Bo tak ci "się wydaje"? To źle ci sie wydaje. Mozesz to sprawdzic stojąc przed szkołą i wówczas zobaczysz, jak skromni ludzie przyprowadzaja tu najczęściej piechota swoje uzdolnione dzieciaki.

zas (gość)

Wykorzystajcie unijne dotacje do oporu. Zbliża się ich koniec, a przynajmniej poważne ograniczenie. Co chwycicie to wasze, a i przecież nasze, społeczeństwa.

LGKS (gość)

A parking??? Tam już dziś jest totalna masakra (brak parkingów, a nawet dróg dojazdowych - w pojęciu miejskim), a oni będą stawiać większe budynki, aby więcej było uczniów dowożonych autami przez bogatych rodziców. A straż miejska będzie kasować za parkowanie gdzie popadnie...