18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Plan zrównoważonego rozwoju miasta uchwalony. Radni Chyloni chcą go wycofać

Ksenia Pisera
T. Bołt
Władze Gdyni i komercyjni inwestorzy wybrali już miejskie inwestycje, z których część zostanie sfinansowana z pożyczki w ramach unijnej inicjatywy Jessica dla województwa pomorskiego. Dokument z planem zrównoważonego rozwoju miasta według urzędników zawiera bardzo ważne dla Gdyni inwestycje. Mimo że czas konsultacji społecznych już minął, z dokumentem wciąż nie zgadzają się radni Chyloni oraz Rada Osiedla Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z tej dzielnicy. Złożyli apelację o wycofanie projektu, ten jednak został uchwalony podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Dokument zawiera budowę czterech nowych obiektów oraz rozbudowę trzech już istniejących o łącznej wartości ok. 290 mln zł. Nie wszystkie z tych projektów zostaną zrealizowane z pieniędzy z pożyczki. Górna granica dla miast na prawach powiatu (Gdynia, Gdańsk, Sopot, Słupsk) to ponad 153 mln złotych, a dla pozostałych miast województwa 66 mln zł. Mimo to radni Chyloni chcą, by plan został wzbogacony o projekty dla dzielnicy.

- Plan w obecnym kształcie nie wyczerpuje problemów zaniedbanych obszarów dzielnic Gdyni Północ, obejmujących dzielnice Chylonia, Cisowa, Pustki Cisowskie, Demptowo, Babie Doły, Oksywie, Pogórze, Obłuże - twierdzi Jacek Urban, radny z Chyloni. - To niedopatrzenie może doprowadzić do dalszego wzrostu niespójności w mieście.

Burzliwa sesja Rady Miasta. Uchwalono budżet na 2012 rok

Według radnych Chyloni największy potencjał mają północne dzielnice i to właśnie tamte tereny powinny zostać zrewitalizowane. - Plan powinien zawierać rozbudowę i modernizację istniejącej infrastruktury komunikacyjnej, rekreacyjnej, kulturalnej i informacyjnej - twierdzi Urban.

Tymczasem we wspólnym projekcie miasto wpisało budowę Forum Kultury w Gdyni oraz rozbudowę i przebudowę, adaptację i wyposażenie budynku Dworca Morskiego oraz Magazynu Tranzytowego na potrzeby Muzeum Emigracji. Z kolei partnerzy miasta w projekcie chcą rozbudować Hotel Kaszubski, zbudować Bałtycki Park Przemysłowy na terenie dawnej Stoczni Gdynia oraz zbudować dwa obiekty usługowo-handlowe. Uchwalenie dokumentu dało władzom miasta i inwestorom zielone światło do ubiegania się o pożyczkę. Problemy zgłoszone przez radnych Chyloni mogą stać się przedmiotem odrębnego dokumentu.

Gdynia Chylonia: Mieszkańcy chcą mieszkać w bezpiecznej dzielnicy

- Postulować o niekorzystanie z pożyczki mógł każdy gdynianin - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni. - Zawarte w dokumencie projekty są kluczowe dla miasta. Każdy, kto przeczyta ten plan, może być pewien, że zostaną podjęte kroki, by te inwestycje zrealizować. Zaangażowali się konkretni inwestorzy ze szczegółowym planem. Przygotowanie oraz uchwalenie nowego dokumentu zajęłoby kolejny rok. Fundusze z Jessiki byłyby już rozdzielone pomiędzy inwestycje zgłoszone przez inne miasta.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto