Gdynia: Groby na cmentarzach można znaleźć przez internet. System Grobonet już działa

Byłeś na pogrzebie znajomego, chcesz zapalić mu świeczkę, ale nie pamiętasz, jak trafić? Słyszałeś, że zmarła dawna nauczycielka, ale nie wiesz, w którym miejscu cmentarza została pochowana? To w Gdyni już nie problem. Teraz możesz znaleźć groby bliskich przez... internet

Masz zdjęcie do tego tematu? Wyślij

(© Tomasz Bołt)

Na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni uruchomiona została wyszukiwarka, która pomoże zlokalizować każdy grób - pod warunkiem, że znajduje się on na jednej z trzech komunalnych nekropolii. By znaleźć grób, na stronie www.zck.pl należy kliknąć w ikonkę Grobonet. Wówczas pojawi się okienko, w którym można wpisać nazwisko i imię poszukiwanej osoby.

Jeśli pochowana została na cmentarzu przy ul. Witomińskiej, przy ul. Spokojnej lub ul. Rzemieślniczej w Kosakowie, w ciągu kilku sekund na ekranie monitora wyświetli się fotografia nagrobka wraz z datą urodzenia i śmierci szukanej osoby.

Wszystkich Świętych: Dojazd na cmentarze, parkingi, komunikacja miejskaKiedy klikniemy w fotografię lub odnośnik "więcej" - otrzymamy już pełną informację, zawierającą fotografię grobu w całości oraz zbliżenie tablicy nagrobka, sektor, numer rzędu i grobu oraz mapkę wskazującą, w którym miejscu cmentarza znajduje się dany sektor.

U dołu strony znajduje się też ikonka, przenosząca nas na bardziej szczegółową mapkę, pokazującą już poszczególne groby w interesującym nas sektorze. Jest też możliwość sprawdzenia, kto jeszcze pochowany jest w tym samym grobie. W tym samym miejscu można też wypełnić formularz zgłoszenia chęci opłacenia miejsca grzebalnego, a nawet zapalenia wirtualnego znicza.

Kilkanaście lat przygotowańPrzygotowania do uruchomienia Grobonetu w Gdyni trwały kilkanaście lat.
∨ Czytaj dalejZobacz zdjęcia z witomińskiego cmentarza- Rozpoczęliśmy w 1996 roku od tworzenia baz danych, a potem sporządzania cyfrowych map - mówi Jan Kostrzyński, dyrektor ZCK w Gdyni. - Trzeba też było wykonać fotografie 54 tys. grobów.

Baza aktualizowana jest co tydzień. Wyszukiwarka Grobonet jest systemem ogólnopolskim, ale obejmuje na razie nieliczne miasta. Poza Gdynią swoje bazy stworzyły Poznań i Szczecin. W sumie obejmują one 700 tysięcy nazwisk.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Więcej na temat

Komentarze (26)

avatar
avatar
wrocławianka (gość)

Jak to nie ma w Warszawie? Warszawa ma wyszukiwarkę już od kilku ładnych lat, tyle że nie w systemie Grobonet. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło "wyszukiwarka grobów warszawa" i wyskoczy. Dla leniwych podaję bezpośredni link: 95.50.23.26:8008/mapa/szukaj.php

avatar
rozgoryczony (gość)

A ja nie życzę sobie żeby ktokolwiek wiedział gdzie będę pochowany albo ktoś z moich bliskich. Na klatce schodowej nie można umieszczać list lokatorów, nie można też uzyskać danych dłużnika w ewidencji ludności a tu jeden z drugim mają wiedzieć gdzie jest dany grób. Skoro mogę u operatora sieci zastrzeć swój numer telefonu, to CHCĘ MIEĆ PRAWO ZASTRZEŻENIA MIEJSCA POCHÓWKU. A swoim przyjaciołom sam podam te informacje (grób zarezerwowany) a obcych, nieprzychylnych mi ludzi przy swoim grobie nie życzę.

avatar
Grazyna (gość)

Bardzo dobry pomysł z tą stroną,działa bez żadnych problemów.Szkoda że inne cmentarze nie stworzył takiej możliwości wyszukiwania zmarłych. P.S Znalazłam tu kogoś kto był mi kiedyś bardzo bliski i już go nie ma.....

avatar
ysy (gość)

Od godziny usiłuję znaleźć ikonę GROBONET i nic! Może strona jest zrobiona dobrze ale ikona ukryta jeszcze lepiej. Podejrzewam że może chodzi o tajemnicę związaną z ochroną danych osobowych. Wydaje mi się że taka ikona powinna być dobrze widoczna!!!

avatar
Teresa Maria. (gość)

Od dwóch dni wyszukuję miejsca pochówku moich bliskich i znajomych . Za każdym razem bez problemu - znajduję , zapalam znicze i .........wspominam . Dziękuję , to świetne rozwiązanie . Szkoda ,że nie ma takiego portalu w Warszawie , bo tam jest większość mojej rodziny .

avatar
Marian. (gość)

Proszę o pomoc,bo straciłem cierpliwość.Jakoś nie mogę znaleść tej" ikonki" grobonet.Nie otwiera
się też żadne okienko na wpis danych szukanej osoby.
Dziękuje.
Marian-Melbourne.

Wybierz kategorię