(© Tomasz Bołt)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Byłeś na pogrzebie znajomego, chcesz zapalić mu świeczkę, ale nie pamiętasz, jak trafić? Słyszałeś, że zmarła dawna nauczycielka, ale nie wiesz, w którym miejscu cmentarza została pochowana? To w Gdyni już nie problem. Teraz możesz znaleźć groby bliskich przez... internet

Na stronie Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni uruchomiona została wyszukiwarka, która pomoże zlokalizować każdy grób - pod warunkiem, że znajduje się on na jednej z trzech komunalnych nekropolii. By znaleźć grób, na stronie www.zck.pl należy kliknąć w ikonkę Grobonet. Wówczas pojawi się okienko, w którym można wpisać nazwisko i imię poszukiwanej osoby.

Jeśli pochowana została na cmentarzu przy ul. Witomińskiej, przy ul. Spokojnej lub ul. Rzemieślniczej w Kosakowie, w ciągu kilku sekund na ekranie monitora wyświetli się fotografia nagrobka wraz z datą urodzenia i śmierci szukanej osoby.

Wszystkich Świętych: Dojazd na cmentarze, parkingi, komunikacja miejska



Kiedy klikniemy w fotografię lub odnośnik "więcej" - otrzymamy już pełną informację, zawierającą fotografię grobu w całości oraz zbliżenie tablicy nagrobka, sektor, numer rzędu i grobu oraz mapkę wskazującą, w którym miejscu cmentarza znajduje się dany sektor.

U dołu strony znajduje się też ikonka, przenosząca nas na bardziej szczegółową mapkę, pokazującą już poszczególne groby w interesującym nas sektorze. Jest też możliwość sprawdzenia, kto jeszcze pochowany jest w tym samym grobie. W tym samym miejscu można też wypełnić formularz zgłoszenia chęci opłacenia miejsca grzebalnego, a nawet zapalenia wirtualnego znicza.

Kilkanaście lat przygotowań



Przygotowania do uruchomienia Grobonetu w Gdyni trwały kilkanaście lat.

Zobacz zdjęcia z witomińskiego cmentarza



- Rozpoczęliśmy w 1996 roku od tworzenia baz danych, a potem sporządzania cyfrowych map - mówi Jan Kostrzyński, dyrektor ZCK w Gdyni. - Trzeba też było wykonać fotografie 54 tys. grobów.

Baza aktualizowana jest co tydzień. Wyszukiwarka Grobonet jest systemem ogólnopolskim, ale obejmuje na razie nieliczne miasta. Poza Gdynią swoje bazy stworzyły Poznań i Szczecin. W sumie obejmują one 700 tysięcy nazwisk.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze (26)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

wrocławianka (gość)

Jak to nie ma w Warszawie? Warszawa ma wyszukiwarkę już od kilku ładnych lat, tyle że nie w systemie Grobonet. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło "wyszukiwarka grobów warszawa" i wyskoczy. Dla leniwych podaję bezpośredni link: 95.50.23.26:8008/mapa/szukaj.php

rozgoryczony (gość)

A ja nie życzę sobie żeby ktokolwiek wiedział gdzie będę pochowany albo ktoś z moich bliskich. Na klatce schodowej nie można umieszczać list lokatorów, nie można też uzyskać danych dłużnika w ewidencji ludności a tu jeden z drugim mają wiedzieć gdzie jest dany grób. Skoro mogę u operatora sieci zastrzeć swój numer telefonu, to CHCĘ MIEĆ PRAWO ZASTRZEŻENIA MIEJSCA POCHÓWKU. A swoim przyjaciołom sam podam te informacje (grób zarezerwowany) a obcych, nieprzychylnych mi ludzi przy swoim grobie nie życzę.

Grazyna (gość)

Bardzo dobry pomysł z tą stroną,działa bez żadnych problemów.Szkoda że inne cmentarze nie stworzył takiej możliwości wyszukiwania zmarłych. P.S Znalazłam tu kogoś kto był mi kiedyś bardzo bliski i już go nie ma.....

ysy (gość)

Od godziny usiłuję znaleźć ikonę GROBONET i nic! Może strona jest zrobiona dobrze ale ikona ukryta jeszcze lepiej. Podejrzewam że może chodzi o tajemnicę związaną z ochroną danych osobowych. Wydaje mi się że taka ikona powinna być dobrze widoczna!!!

Teresa Maria. (gość)

Od dwóch dni wyszukuję miejsca pochówku moich bliskich i znajomych . Za każdym razem bez problemu - znajduję , zapalam znicze i .........wspominam . Dziękuję , to świetne rozwiązanie . Szkoda ,że nie ma takiego portalu w Warszawie , bo tam jest większość mojej rodziny .

Marian. (gość)

Proszę o pomoc,bo straciłem cierpliwość.Jakoś nie mogę znaleść tej" ikonki" grobonet.Nie otwiera
się też żadne okienko na wpis danych szukanej osoby.
Dziękuje.
Marian-Melbourne.