Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia chce obniżyć koszty zużycia prądu. Urzędnicy mają plan, co zrobić, by podwyżki cen energii były jak najmniej dotkliwe

Szymon Szadurski
123rf.com
Zapowiadane, drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej nie ominą oczywiście gdyńskiego samorządu. Urzędnicy mają jednak plan, co zrobić, aby były jak najmniej dotkliwe.

O działania, mające ograniczyć zużycie energii elektrycznej, dopytywali się w ostatnich tygodniach urzędników opozycyjni radni Gdyni. Mariola Śrubarczyk-Cichowska z Koalicji Obywatelskiej skierowała w tej sprawie pismo do prezydenta miasta Wojciecha Szczurka. Na szczęście, jak się okazuje, urzędnicy nie zamierzają z założonymi rękoma przyglądać się rosnącym cenom energii elektrycznej i coraz głębiej sięgać do miejskiej kasy, aby regulować horrendalne rachunki, lecz postanowili działać. Oznacza to oszczędności liczone co najmniej w setkach, jeśli nie milionach złotych.

- Prowadzone są prace termomodernizacyjne w placówkach szkolnych i jednostkach, które prowadzą do finalnego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej - informuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

To także nie koniec pomysłów na oszczędności. Planowana jest też optymalizacja usług dystrybucji poprzez zmianę grup taryfowych z Energą Operator. Sporo zaoszczędzić można również na skutek inwestycji w bardziej nowoczesne oświetlenie i urządzenia sterujące ruchem. Tak też się w najbliższych miesiącach stanie.

- W zakresie oświetlenia ulicznego planowane są dalsze działania, polegające na optymalizacji czasu świecenia opraw, stosowaniu do oświetlenia ulicznego opraw typu LED, modernizacji systemów sterowania - podkreśla Marek Łucyk.

Takie działania z pewnością się opłacą, gdyż ceny energii elektrycznej rosną drastycznie. Z obliczeń urzędników wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem koszt dostaw prądu jest wyższy o 48 procent dla obiektów i lokali, nie tylko budynku Ratusza i jego wydziałów zamiejscowych, ale także m.in. szkół, bibliotek miejskich, muzeów, czy teatru.

Jeszcze mocniej rosną koszty zamówień prądu, niezbędnego do funkcjonowania w mieście sygnalizacji na drogach i skrzyżowaniach oraz oświetlenia. Będą wyższe aż o 59 procent.

Dzięki działaniom ratunkowym ta niekorzystna dla samorządowców sytuacja nie będzie odczuwalna aż w takiej skali.

- Łączny koszt dostaw energii elektrycznej wraz z usługą dystrybucji w 2019 roku zwiększy się o około 25 procent w stosunku do roku 2018 - twierdzi Marek Łucyk.

To zresztą nie pierwszy raz, kiedy samorządowcy przemyślanymi działaniami ograniczają ceny zamówień prądu. Pomorskie gminy, zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot już od siedmiu lat dokonują grupowych zakupów usług, prądu czy paliw. Dzięki tej formie współpracy dotychczas udało im się zaoszczędzić gigantyczną kwotę blisko stu milionów złotych.

We wspólnych zamówieniach uczestniczą nie tylko gminy, ale także inne instytucje, jak dla przykładu uczelnie, Muzeum Zamkowe w Malborku, a nawet Port Lotniczy w Gdańsku.

Pomorze jest najpiękniejsze! Zobaczcie niesamowite zdjęcia!

TOP 10 najtańszych dzielnic Gdańska. Gdzie są najtańsze mieszkania?

TOP 5 najczystszych jezior na Pomorzu. Musisz tam pojechać!

Trójmiasto z lotu ptaka. Rozpoznasz te miejsca? Rozwiąż quiz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto