(© Tomasz Bołt)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od 26 września bilety miesięczne, 30-dniowe i semestralne ZKM w Gdyni można nabywać przez Internet, 24 godziny na dobę. Wystarczy wejść na stronę internetową firmy, zalogować się i przelać odpowiednią kwotę.

Warunkiem zakupu biletu w Internecie jest posiadanie karty elektronicznej ZKM w Gdyni, ważnej i aktywnej albo spersonalizowanej przez ZKM w Gdyni legitymacji studenckiej oraz adresu e-mailowego, na który wysłane zostanie potwierdzenie zakupu. Wcześniej, logując się na stronie internetowej trzeba podać numer karty elektronicznej, a następnie wybrać rodzaj biletu i sposób zapłaty.

Wszystko odbywa się błyskawicznie. Kupujący otrzymuje informację potwierdzającą złożenie zamówienia oraz dokonanie płatności. Wraz z wysłaniem potwierdzenia następuje wprowadzenie danych o transakcji do systemu biletu elektronicznego.

Są utrudnienia na Estakadzie Kwiatkowskiego

- Podczas zakupu można wybrać datę, od której ma obowiązywać nabywany bilet 30-dniowy. Może to być najwcześniej kolejny dzień po zrealizowaniu transakcji. W przypadku zakupu biletu miesięcznego lub semestralnego jego ważność rozpoczyna się już od momentu otrzymania na adres mailowy informacji potwierdzającej złożenie zamówienia oraz dokonanie płatności - informują przedstawiciele Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Dodatkowo na cztery dni przed końcem ważności karty, klient otrzyma stosowną informację.

- Co ważne dla pasażerów, dane o transakcji trafiają on-line do terminali kontrolerów biletów. Nie trzeba specjalnie nigdzie pojawiać się z kartą, tak jak jest to praktykowane w innych miastach - zaznaczają przedstawiciele ZKM.

Jako pierwszy z Internetowego Systemu Obsługi Karty Elektronicznej skorzystał wiceprezydent Gdyni Marek Stępa, który podkreślał, że to wygodny i najszybszy sposób na załadowanie kary miejskiej. Wprowadzenie systemu nie oznacza, że ZKM rezygnuje z tradycyjnego sposobu zakupu miesięcznych biletów. Liczba Biur Obsługi Klienta nie zmniejszy się.

Nowością jest to, że w przyszłym roku będzie można kupować bilety jednorazowe za pomocą internetu. Nie pojawią się natomiast automaty biletowe, znane chociażby z Gdańska.

Więcej informacji na stronie gdyńskiego ZKM

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


Komentarze (14)

Informujemy, że podczas ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość komentowania na portalu. Przepraszamy za niedogodności z tym związane. Komentarze włączone zostaną w niedzielę, po godz. 22.00.

mar (gość) (krz)

To są aktualne dane? (wskaźnik motoryzacji), było się Watsonie przygotować do tematu, a nie pisać nie wiadomo co. Zdecydowanie bez odbioru, nie prowadzę polemiki z nieprzygotowanymi do rozmowy.

krz (gość) (mar)

Odpowiadam konkretnie.
1. Komunikacja jest dla łaskawego Pana, o ile wielmożny Pan posiada ważny bilet na przejazd.
2. Miliardy much pożywiają się na odpadach, ale nie wyciągałbym z tego zbyt daleko idących wniosków.
3. Z drogami dla autobusów (mniemam, że chodzi o wydzielone buspasy) proszę się uprzejmie zwrócić do władz Gdyni. Polityka transportowa Gdyni z 1998 r. zakładała ich wprowadzenie, zakładała... a ła a ła!
3. Wskaźnik motoryzacji w Gdyni to 439 samochodów/1000 mieszkańców, znam dane łaskawco.
4. Najlepszym sposobem podróżowania jest posiadanie biletu okresowego o nielimitowanej liczbie przejazdów. Dla każdej firmy najważniejszy jest stały klient - tak już jest na tym świecie.
5. Napisałem 15-20 mln,(w zależności od opcji), kiedyś dane publikowała prasa (1-1,5 roku temu).
6. Jeżeli ZKM pana źle potraktował proszę się zwrócić do ZKM, ja pana traktuję tak jak na to, w moich oczach, pan zasługuje - bez specjalnej złośliwości.
7. Propozycję emigracji pozostawiam bez komentarza.
8. Z tym urzędnikiem to się pan kropnął mój drogi Sherloku. Proponuję skorzystać ze szklanej kuli.

Bez odbioru.

mar (gość) (krz)

ale gdzie konkrety... Jak się zabiera głos na jakiś temat, proponuję się do niego przygotować. Komunikacja jest dla mnie, a nie ja dla niej. Miliony mieszkańców Lizbony kupują przejazdy jednorazowe doładowują swoje karty i jakoś nikt nie mówi im o efekciarstwie. Co z drogami dla autobusów? Wie Pan ile w Gdyni jest zarejestrowanych samochodów osobowych a stosunku do liczby mieszkańców? Zachęcam do zapoznania się, bardzo ciekawe dane, z których jak dla mnie wynika, że trzeba zachęcać do podróżowania komunikacją. Najlepszym sposobem na doładowania jest doładowanie kwotowe połączone z odbijaniem biletu w kasowniku. A tak, a propos, skąd kwota 20 mln złotych na kasowniki? Forum jest od tego aby wymieniać poglądy, a nie używać o rozmówcy różnych określeń (mój pogląd o kompletnym braku przymiotu na K cały czas aktualny). A należy mi się normalne podmiotowe traktowanie jak to jest w większości cywilizowanych krajów. Jak ma Pan z tym problem, proszę pomyśleć o emigracji, chociaż trudno będzie chyba znaleźć taki kraj, gdzie jak urzędnik coś robi, to znaczy, że robi to dobrze.

niezadowolony pasażer (gość)

Usprawnienie ? Ok , ale nie dla wszystkich pasażerów.
Niestety nie z każdego banku można dokonać płatności niektóre nie zostały "zaproszone" do tej akcji.
Ciekawe popmyłka czy jawna dyskryminacja ....

krz (gość) (mar)

Po konkrety niech pan mar zgłosi się do ZKM i UM w Gdyni. Skoro jest pan mar taki obraźliwy to nie należy udzielać się na forum tylko w operze, moja droga primadonno.
Nie trzeba specjalnej wyobraźni, żeby sobie uzmysłowić co będzie się działo gdy wszystkich wsiadających pasażerów skierujemy do przednich drzwi, w dodatku zmuszając ich do przykładania karty do czytnika. Pan mar może jest człowiekiem o wielkiej kulturze, ale o małym rozumku, skoro nie dostrzega skutków takich pomysłów.
Chciejstwo pana mar dotyczące ładowania biletu jednorazowego na kartę jest typowe dla osobników, którzy z samego faktu że żyją, wyciągają wniosek że im się należy. Koszt wprowadzenia takiego systemu, herr mar, to 15-20 mln zł tylko w samej Gdyni (zakup kasowników). Gadżeciarstwo, które może poprawi dobre samopoczucie Pana mar, nie uczyni jednak komunikacji miejskiej bardziej konkurencyjnej w stosunku do samochodu osobowego. Jak Pan mar nie wierzy, to niech sobie sprawdzi na stronie ZKM do jakich cech komunikacji miejskiej mieszkańcy Gdyni przywiązują wagę w pierwszej kolejności. Za nim się będziemy wymądrzać warto sobie poczytać. Tego mnie nauczyli moi rodzice, w przeciwieństwie - jak sądzę - do rodziców Pana mar, skoro już temat rodziny jest na tapecie.
Z należnymi Panu wyrazami...

mar (gość)

Po pierwsze nie życzę sobie obrażania, bo to tylko świadczy o tym jak mamusia i tatuś nauczyli Szanownego Gościa podstawowych zasad kultury (widać, że im się to nie udało, ale to nie mój problem, na pewno mieli szczere chęci). Nie potrzebuję Wikipedii. Zapraszam do Berlina i Lizbony, gdzie jakoś nikt nie mówi o tym, że transport zbiorowy powoduje jakiekolwiek utrudnienia. W Berlinie ponadto wprowadzone są w niektórych godzinach pasy tylko dla autobusów (miasto, w który jest bardzo dobra kolej miejska i metro). Jakoś w Gdyni takich pasów do tej pory nie wprowadzono, a być może spowodowałoby to mniejszy ruch pojazdami osobowymi. O Lizbonie nie ma co się rozpisywać. Jak dla mnie transport zbiorowy ustawiony jest tutaj wzorowo. Proszę mi nie wmawiać, że piszę o Trójmieście. O rewolucji będę mówił, gdy na karcie załaduję jednorazowy przejazd. Tylko tyle i aż tyle. W Lizbonie (a jakże leży w Europie) jest to już jakiś czas możliwe (nie wiem dokładnie od kiedy, dlatego używam określenia "jakiś" czas). Na sam koniec: przykład o sprawdzaniu karty w kasowniku był tylko i wyłącznie przykładem, ale tak już jest, że czasami czyta się to co się chce przeczytać, a nie to co jest napisane. Nie chcę jednak wracać do kwestii kultury. Szkoda mojego czasu. Na ten temat już się wypowiedziałem. I konkrety proszę, konkrety ... bo ich jakoś nie widzę...

krz (gość) (mar)

"Ludzie na przykład do autobusów wsiadają przednimi drzwiami, w pierwszej kolejności muszą przystawić kartę do kasownika. Kiedy kierowca usłyszy dźwięk o nieważności karty ma prawo wyprosić delikwenta albo go skontrolować."

O! To zawsze cenię o internautów. Łatwość z jaką wprowadzają gdzieś podpatrzone za granicą rozwiązania w Polsce. Mój drogi specjalisto, gdybyś oprócz oczu używał także półkul mózgowych doszedłbyś do wniosku, że to co możliwe przy 10-20% udziale podróży w miastach Europy Zachodniej, w warunkach Trójmiasta (50% udziału podróży realizowanych transportem zbiorowym) spowodowałoby dość poważne utrudnienia, zniechęcanie pasażerów do komunikacji miejskiej i oczywiście lawinę protestów i wojnę w mediach. Wtedy zapewne pan mądrala przyłączyłby się do chóry pisząc, co za kretyn wprowadził takie rozwiązanie.
Problem z internetem polega na tym, że dzisiaj każdy może paplać bez składu i ładu bez względu na jakość tego co się mówi i pisze.
A pan panie Europejczyku niech sobie sprawdzi, choćby w wikipiedii, ile miast krajów UE nie ma jeszcze takich rozwiązań o których Pan napisał. Londyn czy Sztokholm to trochę mało.

mar (gość)

Panu Prezydentowi Stępie gratuluję poczucia humoru i zapraszam do krajów Europy Zachodniej (w razie potrzeby służę bliższymi informacjami), gdzie w automacie można doładować kartę na jednorazowy (powtarzam jednorazowy) przejazd, czego w Gdyni od wprowadzenia karty nie można zrobić. Taka karta nie musi wcale mieć grubości karty kredytowej, jest to zwykły kawałek papieru z zapisaną elektronicznie informacją dla automatów w tramwajach, autobusach czy też metrze. Ludzie na przykład do autobusów wsiadają przednimi drzwiami, w pierwszej kolejności muszą przystawić kartę do kasownika. Kiedy kierowca usłyszy dźwięk o nieważności karty ma prawo wyprosić delikwenta albo go skontrolować. Nikt nie cwaniakuje, ponieważ jazda bez biletu jest potępiana społecznie. Jak dla mnie żadna rewelacja, nie ma się absolutnie czym chwalić. Może "europejska" Gdynia zdecyduje się wreszcie na rewolucyjne rozwiązania, a nie na opowiadanie jakież to one są wspaniałe. Między opowiadaniem, a rzeczywistością istnieje jednak zasadnicza różnica.

maxi (gość) (maxi)

heh, sam sobie odpowiem bo w międzyczasie znalazłem info

ZKM wyda duplikat wraz z biletem, trzeba zapłacić tylko za odtworzenie karty.

maxi (gość)

Czy ZKM wyda duplikat eBiletu wraz z wcześniej opłaconym i przechowywanym na niej biletem okresowym ?