Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Inspekcja w firmie Port-Service. Apel Greenpeace - czas posprzątać toksyczne substancje!

oprac. KGal
P. Świderski
Greenpeace wraz z Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska Andrzejem Jagusiewiczem oraz Wojewodą gdańskim i Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska przeprowadzili we wtorek inspekcję w firmie Port-Service w Gdańsku. Sprawa dotyczy nieprawidłowego sposobu składowania kilkunastu tysięcy ton ziemi zanieczyszczonej HCB (Heksachlorobenzen), sprowadzonej z Ukrainy z przeznaczeniem do utylizacji w Polsce.

Jest to już kolejna inspekcja w firmie Port-Service. Gdy sprawa wyszła na jaw inspekcję przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w czasie której nie stwierdzono zanieczyszczeń.

Czytaj także: Gdańsk: Port-Service nie skaził gleby ani wody. Wyniki badań Inspektoratu Ochrony Środowiska

Greenpeace zdecydował się jednak pobrać próbki i zlecić badania Instytutowi Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział Sośnicowice. Analiza ujawniła, że HCB występuje we wszystkich próbkach, nawet tych pochodzących z odległości 20-50 m od ogrodzenia. Zanieczyszczenie HCB nie przekroczyło jednak polskich norm. Jednak jak podkreśla Greenpeace, normy te są zaskakująco wysokie dla terenów przemysłowych.

Czytaj także: Sprawa odpadów w Port-Service. Stanisław Czechura nie jest już szefem WIOŚ w Gdańsku

Podczas wtorkowego spotkania Greenpeace wezwał GIOŚ do rozpoczęcia natychmiastowego monitoringu terenu wokół granic firmy Port-Service i zbadanie zasięgu skażenia. Ponadto domaga się usunięcia skażonej ziemi na koszt przedsiębiorstwa i zobowiązania firmy Port-Service do przepakowania pozostającej na terenie zakładu ziemi zawierającej HCB do właściwych pojemników.

Gdańsk: Kara dla spalarni odpadów Port-Service. 30 000 złotych za dobę

Greenpeace chce również zaostrzenia limitów obecności HCB w glebie na terytorium Polski, zgodnie ze standardami w innych krajach Unii Europejskiej.

Gdańsk: Na terenie spalarni Port-Service zalegają śmiertelnie niebezpieczne substancje (ZDJĘCIA)

- Firma Port-Service przez lata czerpała zyski z biznesu, który zanieczyszczał środowisko. Minimum, które muszą zrobić to zabezpieczyć odpady toksyczne na swoim terenie w prawidłowy sposób. Natomiast GIOŚ powinien potraktować te sprawę jako wezwanie do podniesienia standardów i norm, zarówno w polskim prawie jak i w praktyce. Polska powinna przyjmować do utylizacji substancje toksyczne wyłącznie wtedy, gdy spełnione są najwyższe normy bezpieczeństwa dla ludzi i przyrody - powiedział Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.

Zobacz także: Gdańsk: Protestowali przeciwko spalarni Port -Service, skałdującej niebezpieczne odpady [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdańska prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto