Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdańsk 1939-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta. Dieter Schenk i miasto, jakiego nie znamy

gp
Tzw. Brama Zwycięstwa przy Bramie Oliwskiej. Tego typu konstrukcje zostały naprędce zbudowane w nocy
z 31 sierpnia na 1 wrześnian 1939 r. na wszystkich drogach dojazdowych do centrum Gdańska.
Tzw. Brama Zwycięstwa przy Bramie Oliwskiej. Tego typu konstrukcje zostały naprędce zbudowane w nocy z 31 sierpnia na 1 wrześnian 1939 r. na wszystkich drogach dojazdowych do centrum Gdańska. Zdjęcie z książki: Dieter Schenk, Gdańsk 1939-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta.
Czasy, gdy nad Gdańskiem powiewały flagi ze swastyką należą do przeszłości. Tę przeszłość jednak trzeba przypominać. Chociażby poprzez książkę "Gdańsk 1939-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta" Dietera Schenka, wydaną przez gdańskie Wydawnictwo "Oskar".

Istnieje bardzo wiele książek o Gdańsku, w tym także o „starym Gdańsku”, mieście, które podczas II wojny światowej zostało niemal całkowicie zniszczone. Napisano je z historycznego, urbanistycznego i turystycznego punktu wiedzenia(...) Jednak na rynku książki brakowało do tej pory ilustrowanej historii Gdańska o czasach, gdy powiewały nad nim flagi ze swastyką. Zadaniem niniejszej pozycji jest wypełnienie tej luki(...) Poniższa książka koncentruje się na działaniach narodowych socjalistów w tym mieście: ich karierze zakończonej zdobyciem władzy, stosowanym terrorze i w końcu upadku - napisał w przedmowie do swojej książki "Gdańsk 1939-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta" Dieter Schenk.

Dieter Schenk urodzony w 1937, przez wiele lat był dyrektorem ds. kryminalnych w sztabie Federalnego Urzędu Kryminalnego w Wiesbaden. Jest znanym w Niemczech publicystą, autorem książek popularnonaukowych. Po polsku ukazała się m.in. "Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego".
Dieter Schenk jest Honorowym Obywatelem Gdańska.

Książka Dietera Schenka, wydawana przez gdańskie Wydawnictwo "Oskar" (w tłumaczeniu Jerzego Wawrzyńca Sawickiego) to interesujące studium hitleryzmu w Gdańsku. Znakomicie zilustrowana archiwalnymi zdjęciami, opatrzona jest solidnymi komentarzami historycznymi. Czyta się ją jak powieść, bo obok suchych faktów, pojawiają się emocjonujące opisy walki i oporu, jakie społeczeństwo Gdańska toczyło z narodowymi socjalistami. Autor nie kończy na 1945 roku, opisuje także lata powojenne, najważniejsze daty z gdańskiej histrorii: jak Czerwona Armia przjemuje Gdańsk, jak rodzi się Solidarność i miasto wraca do Europy. Premiera książki odbyła się parę dni temu w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa " Oskar" mieliśmy 3 egzemplarze dla internautów. Rozdaliśmy je wśród tych, którzy prawdiłowo odpowiedzieli na pytanie: Jak długo istnieje gdańskie Wydawnictwo Oskar i jak nazywa się jego sklep internetowy?

Nagrodzonych poinformowaliśy mejlem o sposobie odbioru nagrody. Gratulujmy! Śledźcie nasz serwis na bieżąco. Już wkrótce kolejne książki do zdobycia!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto