Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Gdyni: parada, bieg, marsz i komunikacja 11 listopada [PROGRAM]

oprac. KGal
W niedzielę, 11 listopada, Gdynia świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości. Patriotyczna, wzruszająca a jednocześnie radosna, rodzinna atmosfera i tłumy mieszkańców na tradycyjnej od przedwojny trasie kolorowej parady – tak ma być również w tym roku. Sprawdź szczegółowy program!

Obchody 94. Gdyńskich Urodzin Niepodległej rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26.

O godz. 12.00 wyruszy sprzed dworca Gdynia Główna i przemaszeruje ulicą 10 Lutego do Skweru Kościuszki (zbiórka o godz. 11.30 na Placu Gdynian Wysiedlonych) Gdyńska Parada Niepodległości.

Najpierw dwustu aktorów w strojach z epoki utworzy barwny korowód i pokaże widzom, zgromadzonym wzdłuż trasy, jak świętowano wolność i niepodległość od lat 20. XX w. poprzez lata 50., 60., 70. i 80. aż do współczesności. Nie zabraknie postaci Marszałka Piłsudskiego, Józefa Hallera czy Eugeniusza Kwiatkowskiego. Będą także: swingujące damy, budowniczowie Gdyni, kapitanowie i zastępy marynarzy, stepujący tancerze, miłośnicy rocka i walczący o wolność robotnicy. Za nimi przejdą przedstawiciele licznych gdyńskich instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół.

Sprawdź jak w Gdańsku będą świętować odzyskanie niepodległości

- Choć na trasie parady widzom rozdawane będą: chorągiewki, kotyliony, znaczki z orzełkiem i biało-czerwone wstążeczki, to zachęcamy gdynian, by nie poprzestali na tych patriotycznych akcentach i ubrali się w stroje z epoki, wczuwając się i odtwarzając klimat tamtych lat - zachęcają organizatorzy.

Parada zakończy się na Skwerze Kościuszki przy Płycie Marynarza Polskiego. Tam o godz. 13.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników czterech kółek. Zabytkowe pojazdy z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji wraz z bohaterami parady i przedstawicielami Grup Rekonstrukcji Historycznej zjadą na parking przy Centrum „Gemini”, gdzie w godz. 13.00-15.00 będzie można zrobić sobie z nimi okolicznościowe zdjęcia.

W tym samym czasie na dworcu Gdynia Główna odbędzie się akcja teatralna pod nazwą „Stacja Niepodległość”, a przed budynkiem co pół godziny aktorzy zapraszać będą do odtańczenia muzycznych motywów niepodległościowych.

Szczegółowy program

- godz. 10.00 | Msza święta w intencji Ojczyzny – kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26);
- godz. 12.00 | Gdyńska Parada Niepodległości ulicą 10 Lutego (zbiórka o godz. 11.30 – Plac Gdynian Wysiedlonych, trasa: ul. 10 Lutego do Skweru Kościuszki);
- godz. 13.00 | Uroczyste złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego;
- godz. 13.00-15.00 | Studio Foto, Grupy Rekonstrukcji Historycznej, wystawa zabytkowych pojazdów – parking przy Centrum Gemini;
- godz. 13.00-15.00 | Stacja Niepodległość – działania teatralne na Dworcu PKP Gdynia Główna oraz na placu przydworcowym.

Tu można kupić flagi!

Oto lista punktów, w których można kupić w Gdyni flagi narodowe: Urząd Miasta Gdyni – kiosk (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54), Księgarnia Świętojańska 90, Informacja Miejska (ul. 10 Lutego 24), Księgarnia św. Pawła (ul. Armii Krajowej 26), Souveniry Gdyni (ul. 3 Maja 19/1), Kinga (ul. Wójta Radtkego 36/40, box 11), Katrin (ul. Wójta Radtkego 29/35), Sklep Harcerski Druhna (ul. 10 Lutego 23), PHU Clipper (al. Jana Pawła II 11), Smart (al. Jana Pawła II 5), In medio (Centrum Gemini, al. Jana Pawła II 14), Cepelia (ul. Świętojańska 2/4), Ars Christiana (ul. 10 Lutego 35), hurtownia Polus (ul. Warszawska 28-30).

Flagi w prezencie

W niedzielę (11 listopada) na rogu ul. Świętojańskiej i ul. 10 Lutego od godz. 11.00 będzie można kupić „Dziennik Bałtycki” wraz z flagą narodową – do wyczerpania zapasów, czyli tysiąca takich egzemplarzy.

Gdyńskie Urodziny Niepodległej z zabytkowym „Panem Tadeuszem”

Obchodom towarzyszyć będzie repremiera filmu „Pan Tadeusz” z 1928 r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Dzięki zaawansowanej technologii ten niemy zabytek filmowy udało się zrekonstruować. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godz. 17.30 w Klubie Filmowym (ul. Waszyngtona 1).

Premiera filmu odbyła się w listopadzie 1928 r. w Warszawie, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Byli na niej obecni m.in. Prezydent Ignacy Mościcki z małżonką oraz Marszałek Józef Piłsudski z rodziną. Po II wojnie światowej produkcja Ordyńskiego ocalała jedynie w częściach. Wszystkie zachowane fragmenty filmu, pochodzące z różnych kopii, zostały przeanalizowane i zmontowane w jedną jak najpełniejszą wersję oraz poddane obróbce cyfrowej.

Rekonstrukcja „Pana Tadeusza” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 r. Zrealizowano ją w ramach projektu Nitrofilm – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wstęp na repremierę jest wolny za okazaniem bezpłatnych zaproszeń. Można je odbierać do piątku (9 listopada) w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych (ul. 3 Maja 27/31) w godz. 8.30-20.30. Jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwa zaproszenia.

Bieg Niepodległości

Ponad 3500 zawodników zgłosiło się do niedzielnego (11 listopada) Biegu Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 15.00.

Uczestnicy zmierzą się na 10-kilometrowej trasie. Do pokonania będą mieli dwie pętle. Wystartują sprzed Akwarium Gdyńskiego i pobiegną ul. Świętojańską, al. Marsz. Piłsudskiego, Bulwarem Nadmorskim i al. Jana Pawła II. Zapisy zostały zakończone.

Przed zawodnikami biorącymi udział w biegu głównym na krótsze trasy wyruszą uczniowie szkół: podstawowych (1 km, godz. 12.45), gimnazjalnych (2 km, godz. 13.15) i ponadgimnazjalnych (3 km, godz. 13.45). Do biegów młodzieżowych można się zgłaszać jeszcze w dniu imprezy w centrum zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego – od godz. 10.00. Zapisy kończą się pół godziny przed danym wyścigiem.

Marsz Niepodległości

W niedzielę (11 listopada) odbędzie się również Marsz Niepodległości. Start o godz. 11.45.
Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans ok. 3 km. Do marszu można zgłaszać się drogą elektroniczną: http://elektronicznezapisy.pl/events/611/starts/new – do 10 listopada, do godz. 22.00, a także w dniu imprezy w centrum zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskim w godz. 10.00-11.30. Uczestnictwo w imprezie jest bezpłatne.

Zmiany w ruchu drogowym 11 listopada

W związku z Gdyńską Paradą Niepodległości w niedzielę (11 listopada) zamknięte będą następujące ulice:
- w godz. 9.30-12.30 – ul. Starowiejska (od ul. 3 Maja do ul. Dworcowej);
- w godz. 11.00-14.00 – ul. Dworcowa, ul. Podjazd, ul. 10 lutego i Skwer Kościuszki;
- w godz. 12.00-14.00 – ul. Waszyngtona (od Skweru Kościuszki do ul. Pułaskiego).

W związku z Biegiem Niepodległości w niedzielę (11 listopada) zmieniona będzie organizacja ruchu:
- wjazd na Skwer Kościuszki będzie zamknięty w godz. 6.00-20.00;
- ul. Świętojańska oraz al. Marsz. Piłsudskiego będą wyłączone z ruchu kołowego w godzinach 14.00-17.00;
- komunikacja z Kamienną Górą będzie możliwa ulicami: Legionów, Traugutta, Żwirki i Wigury.

Ogólnodostępne parkingi znajdują się przy ul. Zawiszy Czarnego, Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera”, przy Centrum Handlowym „Batory” przy ul. Stefana Batorego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto