Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Port lotniczy Gdynia-Kosakowo. Pomyłkowa decyzja KE ws. pomocy publicznej?

Ksenia Pisera
Port lotniczy Gdynia-Kosakowo
Port lotniczy Gdynia-Kosakowo Tomasz Bołt
Komisja Europejska wydała błędną decyzję w sprawie portu lotniczego w Gdyni Kosakowie? Najpierw na stronie internetowej pojawiła się informacja, że pomoc publiczna dla lotniska w Kosakowie była niedozwolona, później unijny urzędnicy poinformowali, że Komisja Europejska nie podjęła jeszcze żadnej decyzji dotyczącej toczącego się postępowania w sprawie pomocy publicznej dla lotniska w Gdyni.

Aktualizacja godz. 21
Według informacji KE decyzja ws. pomocy publicznej dla portu lotniczego Gdynia - Kosakowo nie zapadła, ale eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Jan Kozłowski twierdzi, że to kwestia najbliższych dni. I sugeruje, że będzie ona negatywna.

- Komisarzom nie podoba się to, że lotnisko powstaje w tak bliskim sąsiedztwie portu lotniczego w Gdańsku, który otrzymał ogromne wsparcie finansowe z Unii. Powstanie tego w Gdyni zburzyłoby cały biznesplan, na którym opierały się inwestycje w Rębiechowie - wyjaśnia Kozłowski w rozmowie z tvn24.pl.

Aktualizacja godz. 15.58
- Dostaliśmy właśnie informację od rzecznika Komisji Europejskiej, że komunikat na ich stronie internetowej został umieszczony omyłkowo. KE przyznaje się do błędu, decyzja w sprawie lotniska w Kosakowie jeszcze nie zapadła - mówi Joanna Grajter, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Informacja o rzekomym podjęciu decyzji przez KE była dostępna na stronie internetowej kilka godzin. Teraz została zdjęta.

Oficjalne oświadczenie KE:
- Wbrew błędnej informacji, która przez pomyłkę ukazała się na naszej stronie, Komisja Europejska nie podjęła jeszcze żadnej decyzji dotyczącej toczącego się postępowania w sprawie pomocy publicznej dla lotniska w Gdyni. Ta sprawa nie była jeszcze przedmiotem obrad kolegium komisarzy. - podaje Antoine Colombani, rzecznik komisarza UE ds. konkurencji J. Almuni.

Aktualizacja godz. 15
Komisja Europejska wydała już decyzję w sprawie portu lotniczego w Gdyni Kosakowie. Urzędnicy KE uznali pomoc publiczną udzieloną spółce za niedozwoloną. Publiczna wersja dokumentu i tym samym uzasadnienie nie jest jeszcze dostępne. Przedstawiciele magistratu nie zgadzają się ze stanowiskiem KE i zaznaczają, że z inwestycji nie zrezygnują.

Decyzja Komisji Europejskiej została wydana 4 lutego, ale częściowo została opublikowana dziś. Póki co zapisano, że jest negatywna, a tekst publicznej wersji decyzji zostanie opublikowany jak zostanie oczyszczony z poufnych informacji.

Czytaj także o śledztwie Komisji Europejskiej ws. portu lotniczego Kosakowo

Urzędnicy polskiego przedstawicielstwa KE tłumaczą, że ewentualne postanowienia w tej sprawie zostaną podane do publicznej wiadomości tak szybko, jak to możliwe. Wyjaśniają również, że skoro decyzja jest negatywna, to prawdopodobnie będzie oznaczała również nakaz zwrotu środków publicznych inwestora.

Przedstawiciele gdyńskiego magistratu wystosowali wobec tego oficjalne oświadczenie. Czytamy m.in. że. pomimo, że proces przekształcania lotniska wojskowego w cywilne wydłuży się z powodu tych trudności, urzędnicy nie przewidują, by spowodowało to wzrost kosztów realizacji całego projektu.

PRZECZYTAJ OŚWIADCZENIE: samorządów ws. decyzji KE dot. portu lotniczego Gdynia-Kosakowo

- Wspólnicy spółki Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo dołożyli wszelkich starań, by przekształcić część lotniska wojskowego w cywilne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa unijnego, a także analizami prawnymi i ekonomicznymi rynku lotniczego, opracowanymi przez renomowane, niezależne międzynarodowe i krajowe firmy doradcze. (...) Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo uzyskał wszystkie, wymagane przepisami, decyzje i zgody właściwych urzędów. Został sporządzony Test Prywatnego Inwestora, przygotowany przez renomowaną firmę audytorską PriceWaterhouseCoopers, która wykazała, że budowa lotniska cywilnego Gdynia-Kosakowo jest zasadna oraz że udziałowcy publiczni działają tak, jak racjonalnie postępujący i kierujący się względami ekonomicznymi inwestor, a tym samym przepisy o dozwolonej pomocy publicznej nie zostały naruszone. Miasto Gdynia i Gmina Kosakowo są zdeterminowane, by kontynuować prace nad stworzoną infrastrukturą lotniskową i wykorzystać ją dla rozwoju regionu. - napisała rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu Joanna Grajter.

Przeczytaj więcej na temat portu lotniczego Gdynia-Kosakowo

Oświadczenie samorządów Gdyni i Kosakowa

Samorządy Miasta Gdyni i Gminy Kosakowo uzyskały informację, że Komisja Europejska uznała pomoc publiczną udzieloną spółce Port Lotniczy Gdynia – Kosakowo za niedozwoloną. Oznacza to, że spółka będzie zobowiązana zwrócić pieniądze miastu Gdynia i gminie Kosakowo, które tej pomocy udzieliły. Pomimo, że proces przekształcania lotniska wojskowego w cywilne wydłuży się z powodu tych trudności, nie przewidujemy, by spowodowało to wzrost kosztów realizacji całego projektu.

Samorządy Miasta Gdyni i Gminy Kosakowo zdecydowanie nie zgadzają się ze stanowiskiem Komisji. Zdaniem obu samorządów decyzja ta jest całkowicie nieuzasadniona i sprzeczna z interesami rozwojowymi regionu.

Wspólnicy spółki Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo dołożyli wszelkich starań, by przekształcić część lotniska wojskowego w cywilne zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa unijnego, a także analizami prawnymi i ekonomicznymi rynku lotniczego, opracowanymi przez renomowane, niezależne międzynarodowe i krajowe firmy doradcze.

Projekt ten jest elementem strategii rozwoju transportu lotniczego na Pomorzu, a powstawał w wyniku uzgodnień i porozumień zawieranych z trzema ministerstwami rządu koalicji PO-PSL. Projekt ma również poparcie zdecydowanej większości mieszkańców Gdyni.

Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo uzyskał wszystkie, wymagane przepisami, decyzje i zgody właściwych urzędów. Został sporządzony Test Prywatnego Inwestora, przygotowany przez renomowaną firmę audytorską PriceWaterhouseCoopers, która wykazała, że budowa lotniska cywilnego Gdynia-Kosakowo jest zasadna oraz że udziałowcy publiczni działają tak, jak racjonalnie postępujący i kierujący się względami ekonomicznymi inwestor, a tym samym przepisy o dozwolonej pomocy publicznej nie zostały naruszone.

Miasto Gdynia i Gmina Kosakowo są zdeterminowane, by kontynuować prace nad stworzoną infrastrukturą lotniskową i wykorzystać ją dla rozwoju regionu.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gdyni,
Joanna Grajter

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto