Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocne czuwanie przy trumnie bp. Szlagi

seba
Fot. Sebastian Dadaczyński
Wierni z całego Pomorza pojawili się w piątek w Pelplinie, by uczestniczyć w uroczystym przeniesieniu trumny z ciałem biskupa pelplińskiego ks. prof. Jana Bernarda Szlagi. Większość wiernych w rozmowie z nami przyznała, że przyjechała po to, by "pożegnać niezwykle sympatycznego biskupa".

- Zawsze ceniłam sobie to, że biskup Szlaga nie tylko wygłaszał piękne głębokie homilie, ale także miał poczucie humoru. Lubił odnosić się do różnych aktualnych sytuacji - mówiła zasmucona Teresa Połom, mieszkanka Starogardu Gd.

ZOBACZ pełną relację z pogrzebu biskupa Szlagi

Piątkowa uroczystość pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpoczęła się w Domu Biskupim. To właśnie w nim przez wiele lat mieszkał i pracował bp Jan Bernard Szlaga.Następnie orszak żałobny przeszedł ulicami Pelplina do katedry. Trumnę z ciałem zmarłego ustawiono na przygotowanym katafalku przed głównym ołtarzem świątyni.

Sprawdź również: Pogrzeb biskupa Szlagi w sobotę

W homilii bp włocławski Wiesław Mering podkreślał, że zmarły biskup okazał się niezwykle pracowitym człowiekiem. - Chciał być wszędzie, dla wszystkich. Byłeś dobrym gospodarzem, dbałeś o katedrę. Drugą Twoją miłością było Collegium Marianum - mówił bp Mering i na koniec dodał: - Biskup Jan był najlepszym językiem duchowym w Episkopacie Polski.

Zobacz także:Wspominamy biskupa Szlagę. Pielgrzymka Papieża Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

Przez całą noc z piątku na sobotę trwa modlitewne czuwanie przy trumnie zmarłego biskupa, a w sobotę o godz. 10 rozpoczną się centralne uroczystości pogrzebowe. Będzie im przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Homilię wygłosi abp Henryk Muszyński, prymas Polski senior, wieloletni przyjaciel ks. prof. Jana Bernarda Szlagi.

- Ciało biskupa zostanie złożone w katedrze pelplińskiej, podobnie jak wcześniej było to zwyczajem diecezji chełmińskiej - poinformował ks. dr hab. Wiesław Śmigiel, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej. - Zrobimy wszystko, aby godnie i z pełnymi honorami pożegnać naszego
pasterza.

Przeczytaj także:**
Zmarł biskup pelpliński ks.Jan Bernard Szlaga**

Od kilku dni Pelplin udekorowany jest flagami z herbem miasta, przepasanymi kirem, a w okolicy katedry umieszczone zostały banery z napisem: "Dziękujemy Pasterzowi Kościoła Pelplińskiego".Od piątkowego popołudnia do godzin wieczornych w sobotę miasto jest częściowo zamknięte. Przygotowano 15 parkingów w centrum Pelplina i na obwodnicy miasta. Spodziewane są bowiem tłumy wiernych.

- Jest bardzo duże zainteresowanie pogrzebem wielu środowisk, mediów, władz. Przyjadą pielgrzymki z wielu parafii diecezji. Niektóre sąsiednie miasta organizują specjalne, nawet darmowe autobusy na pogrzeb, które będą wahadłowo kursować do Pelplina w sobotę - mówi ks. prałat Ireneusz Smagliński, rzecznik biskupa pelplińskiego.

W pogrzebie będą uczestniczyli m.in. mieszkańcy Kociewia, Kaszub i Borów Tucholskich, samorządowcy z wielu pomorskich gmin, a także księża z diecezji pelplińskiej i nie tylko. Niewykluczone, że w Pelplinie pojawi się któryś z przedstawicieli rządu, bo kondolencje skierował m.in. Tomasz Arabski, szef kancelarii premiera Donalda Tuska.

Przypomnijmy, biskup Szlaga zmarł nagle w środę w starogardzkim szpitalu, choć trafił do niego już w ubiegłą sobotę. Powodem hospitalizacji było zasłabnięcie. Później pogorszył się jego stan zdrowia, przeszedł zabieg operacyjny ze względu na masywne krwawienie z przewodu pokarmowego, które spowodował rozwijający się wrzód dwunastnicy.

W środę w godzinach porannych nasiliły się cechy niewydolności krążenia, doszło do zatrzymania akcji serca. Pomimo dwukrotnej reanimacji o godz. 6.25 lekarze stwierdzili zgon.Wiadomość ta poruszyła wiernych na całym Pomorzu. Biskup pelpliński był bowiem nie tylko wspaniałym kapłanem, ale także dobrym gospodarzem. To dzięki niemu uratowano i wybudowano wiele obiektów sakralnych. Ks. prof. Jan Bernard Szlaga ordynariuszem diecezji pelplińskiej był od 20 lat. 24 maja tego roku skończyłby 72 lata. W rozmowie z dziennikarzami, pytany o największy sukces, zawsze cieszył się, że udało mu się doprowadzić do wizyty Jana Pawła II w Pelplinie. 6 czerwca 1999 roku Ojciec Święty odprawił mszę św. dla tysięcy Pomorzan i nie tylko.

Codziennie rano najświeższe informacje z Tczewa, Pelplina i Gniewa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pelplin.naszemiasto.pl Nasze Miasto