10 lat Człuchowa w Unii Europejskiej

Artykuł sponsorowany
Równowartość całorocznego miejskiego budżetu w ciągu ostatnich 10 lat, otrzymał z Unii Europejskiej samorząd Miasta Człuchowa. Prawie drugie tyle gmina dołożyła z własnych środków. Dzięki funduszom unijnym udało się więc zrealizować inwestycje o łącznej wartości około 80 mln złotych.

„Bez wątpienia środki europejskie przybliżyły nas do realizacji naszych marzeń. Bez tych pieniędzy samorząd nie byłby w stanie samodzielnie udźwignąć ciężaru tych inwestycji" - uważa Ryszard Szybajło, Burmistrz Człuchowa.

Dzięki funduszom unijnym udało się rozpocząć długo oczekiwany remont Zamku Krzyżackiego. Na ten cel zaplanowano wydano ponad 14 mln złotych, z czego ponad 70% kosztów kwalifikowanych to środki unijne. Mimo iż prace restauratorskie wciąż trwają, obiekt jest już otwarty dla zwiedzających i stanowi on jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Tylko w ubiegłym sezonie letnim obiekt odwiedziło ponad 20 tys. osób. Do zamku przeniesiono Muzeum Regionalne, a w zasypanych dotąd podziemiach czynne są liczne wystawy. Możliwe jest również wejście na wieżę. Częściowo wyremontowano mury obronne. Przy jednej z baszt urządzono taras widokowy. Za 2,5 mln złotych odrestaurowano też okoliczny park miejski, zwany Laskiem Luizy. Obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc wśród spacerowiczów.

Człuchów to miasto turystyczne otoczone nie tylko licznymi lasami, ale również jeziorami. Dzięki inwestycjom w plażę i jej otoczenie udało się w ubiegłym roku przyciągnąć do miasta kolejne 25 tys. wczasowiczów. Budowa promenady, parku wodnego, parku linowego i ogólny remont kąpieliska pochłonęły prawie 5 mln złotych. Wszystko to było realizowane w ramach partnerskiego projektu: "Kraina Czystych Jezior i Rzek".

Dzięki funduszom unijnym udało się odrestaurować również zabytkowy kościół p.w. Św. Jakuba. Świątynia została odnowiona nie tylko od zewnątrz. Renowacji poddano też zabytki znajdujące się we wnętrzu kościoła.
Człuchów ma również basen sportowy. Inwestycja była realizowana przez Starostwo Powiatowe, jednak miasto miało w niej prawie dziesięcioprocentowy udział finansowy. Obecnie obiekt służy nie tylko mieszkańcom, ale również turystom.

Dla najmłodszych przy wsparciu funduszy norweskich zbudowano 11 nowych placów zabaw. Znajdują się one na osiedlach: Młodych, Witosa, Piastowskim, Wazów i Sikorskiego. Kolejne ulokowano przy al. Wojska Polskiego i ulicach Zamkowej, Traugutta oraz przy przedszkolach: na ulicy Sobieskiego oraz Jacka i Agatki. Jeszcze jedno działa przy szkole.

W ramach tego samego projektu przebudowano i wyposażono plac sportowy przy Szkole Podstawowej nr 1. Powstały tam boiska do piłki nożnej, siatkówki, badmintona, tenisa ziemnego, koszykówki i do piłki ręcznej.
Za ponad 1,2 mln złotych wyremontowano również halę sportową przy gimnazjum, a za 1,3 mln przy Ośrodku Sportu i Rekreacji zbudowano boisko typu Orlik.

Ekologia to kolejna ważna gałąź rozwoju Człuchowa. W 2010 r. samorząd we współpracy z sąsiednimi gminami przystąpił do budowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Dzięki tej inwestycji już teraz śmieci produkowane przez mieszkańców nie trafiają na wysypiska, lecz do profesjonalnego punktu ich utylizacji.  Ważne są też nakłady w odnawialne źródła energii. W Człuchowie działa program budowy instalacji solarnych. Przy współudziale środków unijnych miasto dofinansowało zainteresowanym mieszkańcom zakup takich urządzeń.

Ważna jest też termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej. Dzięki niej następuje znaczna oszczędność energii cieplnej. Za kwotę ponad 3 mln złotych ocieplono budynki Szkoły Podstawowej i Przedszkola Miejskiego.

Wizytówką prawie każdego miasta są drogi. W Człuchowie ze środków własnych na ich naprawy od 2007 r. wydano prawie 11 mln złotych. Drugie tyle dołożyli albo ich właściciele, albo są to środki pozyskane z źródeł zewnętrznych. W ten sposób wspólnie z GDDKiA udało się naprawić ulice Słowackiego i Dworcową, czyli fragment drogi krajowej nr 25. Dzięki funduszom z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wyremontowano też ulice: Traugutta, Sienkiewicza, Długosza, Średnią, Wyszyńskiego i Kamienną.

W mieście niezbędna jest również budowa ścieżek rowerowych. W samym Człuchowie jest ich już ponad 11 km. Bez kłopotu można nimi przejechać miasto, dosłownie wzdłuż i wszerz. Trasy rowerowe łączą wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne w tym: plażę, mini ZOO, rynek, zamek, kościół, park i obiekty sportowe. Samorząd Miasta Człuchowa oczekuje kolejnych dofinansowań unijnych. W planach są inwestycje o łącznej wartości 95 mln złotych.

 BURMISTRZ CZŁUCHOWA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto