Ewa Szczęsna z ChKŻ Chojnice wicemistrzynią świata klasy Optimist!

Wojciech Piepiorka
Wspaniałym sukcesem zakończyły się dla Ewy Szczęsnej z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Mistrzostwa Świata żeglarskiej klasy Optimist. Z Brazylii 15-letnia podopieczna Mirosława Laskowskiego przywiozła srebrny medal w ...

Wspaniałym sukcesem zakończyły się dla Ewy Szczęsnej z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Mistrzostwa Świata żeglarskiej klasy Optimist. Z Brazylii 15-letnia podopieczna Mirosława Laskowskiego przywiozła srebrny medal w kategorii dziewcząt.

W klasyfikacji ogólnej zajęła 14. miejsce w gronie 211 najlepszych zawodników świata. Sukces jest tym większy, że Szczęsna wywalczyła pierwszy indywidualny medal Mistrzostw Świata w ponad 30-letniej historii polskiego Optimista. Dla ChKŻ Chojnice jest to drugi krążek czempionatu globu. Pięć lat temu Kacper Ziemiński wywalczył w Ekwadorze złoto w drużynówkach.

Szczęsna pięła się w górę z wyścigu na wyścig. Okazała się najszybsza w czwartym i szóstym wyścigu, a w dziewiątym była druga. To pozwoliło jej awansować wyprzedzić Niemkę Paulinę Rothlauf i do końca nie oddać drugiego miejsca wśród dziewcząt. Złoto zdobyła nieosiągalna Tajka Noppakao Poonpat (czwarte miejsce ogólnie)

– Na świecie na Optimistach pływają miliony dzieci i żeby zdobyć medal na Mistrzostwach Świata trzeba być naprawdę fenomenem. Ewa taki jest – mówi Laskowski.

W klasyfikacji ogólnej najlepszy był Sinclar Jones z Peru, drugi był Mohamad Faizal Norizan z Malezji, a trzeci Ignacio Rogala z Argentyny. Z polskiej ekipy w setce zmieścili się Maciej Figiel z SEJK Pogoni Szczecin (52. miejsce) i Antonina Marciniak z MOS Gul Iława (60. miejsce). Na 130. pozycji uplasował się Sebastian Kalafarski z MOS Gul Iława, a 167. był Filip Ciszkiewicz z YKP Gdynia.

Dużo nie brakowało, a Szczęsna wróciłaby do domu z dwoma medalami. Nivea Team Poland zajęła bowiem w Brazylii czwarte miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Świata, rozegranych jako przerywnik regat indywidualnych. Złoto w „drużynówkach" zdobyły Chiny, przed Peru i Singapurem.