Eliminacje ME 2020. Piłka nożna. 7.06.2019. Krzysztof Piątek daje zwycięstwo reprezentacji w piątek [zdjęcia]

Paweł Stankiewicz
Macedonia - Polska
Macedonia - Polska Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Polska wygrała w Skopje z Macedonią 1:0 w eliminacjach Euro 2020. Zwycięskiego gola strzelił Krzysztof Piątek. Biało-czerwoni wygrali trzeci mecz w eliminacjach i prowadzą w grupie z kompletem zwycięstw.

Reprezentacja Polski przed meczem w Skopje była w bardzo dobrej sytuacji w tabeli, bowiem po dwóch meczach miała komplet punktów i nie straciła gola. W spotkaniu z Macedonią biało-czerwoni chcieli zdobyć kolejne trzy punkty, aby zrobić duży krok w kierunku Euro 2020. To o tyle ważne, że rywale też nie przegrali jeszcze spotkania w tych eliminacjach.

Trener Jerzy Brzęczek zapewniał, że drużyna Macedonii jest świetnie rozpracowana, a nasi piłkarze zapewniali, że liczy się tylko zwycięstwo. Tymczasem pierwsza połowa była bardzo słaba w wykonaniu naszych piłkarzy. Biało-czerwoni grali źle, chaotycznie i nie mieli pomysłu na zaskoczenie defensywy gospodarzy. To Macedończycy prezentowali się znacznie lepiej, dyktowali warunki gry i byli groźniejsi w swoich atakach. Na szczęście skończyło się bez straty gola.

Od początku drugiej połowy na boisku pojawił się Krzysztof Piątek i rener Brzęczek zdecydował się na grę na dwóch napastników. To przyniosło efekty błyskawicznie. W 47 minucie Kamil Grosicki dośrodkował piłkę w pole karne, a gospodarze nie powinni jej wybić. Ostatecznie przewrotką uderzył Piątek, w futbolówkę próbowali trafić Robert Lewandowski i Kamil Glik, ale ta sztuka im się nie udała, a piłka wpadła do bramki. Początkowo gol był przypisany Glikowi, ale szybko zmieniono strzelca na Piątka. Taka sama sytuacja miała miejsce na początku eliminacji. Piątek w Wiedniu też wszedł z ławki rezerwowych i zapewnił drużynie zwycięstwo nad Austrią. Po strzelonej bramce biało-czerwoni przejęli kontrolę nad meczem, ale tylko na kilkanaście minut. Końcówka to duża przewaga gospodarzy, którzy momentami zamknęli nasz zespół na swojej połowie. Było groźnie, ale świetnie bronił Łukasz Fabiański i sprzyjało nam szczęście. Ostatecznie Polacy wygrali w Skopje, a w poniedziałek zagrają z Izraelem na PGE Narodowym w Warszawie.

- Piłkarsko zaprezentowaliśmy się słabo. Zdobyliśmy jednak trzy punkty i to jest najważniejsze, a na piękną grę przyjdzie czas – powiedział Grosicki.

- Cieszę się, że znowu mogłem pomóc drużynie. Macedonia zagrała bardzo dobrze, a do tego było naprawdę gorąco. Mamy komplet zwycięstw, jesteśmy liderem grupy i mam nadzieję, że tak zostanie do końca eliminacji – dodał Piątek.

Wcześniej pisaliśmy

Macedonia Północna - Polska, eliminacje mistrzostw Europy 2020, 7.06.2019: Zrobić kolejny krok

Piłkarska reprezentacja Polski rozegra trzeci mecz w grupie G w eliminacjach mistrzostw Europy. Biało-czerwoni pokonali Austrię w Wiedniu oraz Łotwę w Warszawie i prowadzą w grupie z kompletem punktów. Wygrana w Skopje byłaby kolejnym krokiem w kierunku awansu do finałów mistrzostw Europy.

Macedonia w ostatnich latach niczym nie zachwycała. W eliminacjach do mistrzostw świata zajęła przedostatnie miejsce w grupie i wyprzedziła tylko Liechtenstein. W eliminacjach do poprzednich mistrzostw Europy uplasowała się na ostatniej pozycji i została wyprzedzona nawet przez Luksemburg. Te eliminacje zaczęła jednak dobrze, bo pokonała u siebie Łotwę, zremisowała na wyjeździe ze Słowenią i zajmuje trzecie miejsce w grupie. Biało-czerwoni szanują rywala, ale liczą na skuteczność swoich asów, czyli Roberta Lewandowskiego i Krzysztofa Piątka.

- W eliminacjach mistrzostw świata Macedonia rywalizowała w grupie z Włochami i Hiszpanami. Z pierwszymi zremisowała na wyjeździe, a u siebie przegrała po golu w doliczonym czasie gry, natomiast z Hiszpanami przegrała u siebie jedną bramką. To jest dość dobra drużyna, dobrze wyszkolona techniczna. Naszym największym błędem byłoby podejść do rywalizacji z myślą, że damy radę wygrać samymi umiejętnościami. W taki sposób się nie da, poziom piłki w Europie i na świecie się wyrównał - powiedział Jerzy Brzęczek, selekcjoner reprezentacji Polski.

"Moment, który uświadomił fanom piłki, że ten sezon Ligi Mistrzów jest najlepszy pod każdym względem…", czyli najlepsze memy po finale Ligi Mistrzów