Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspedycja badawcza do wraków ORP Grom i m/s Chrobry prawdopodobnie przełożona

LAN
ORP Grom
ORP Grom wikipedia.org
Dużo wskazuje na to, iż ekspedycja badawcza, której celem miała być eksploracja wraków m/s Chrobry i ORP Grom, w tym roku nie dojdzie do skutku. Jej organizatorom jak dotąd bowiem nie udało się zgromadzić środków potrzebnych do jej przeprowadzenia.

Ekspedycja badawcza przygotowywana przez archeologa podwodnego Andrzeja W. Święcha ma dostarczyć nowych informacji odnośnie zatopionych podczas działań wojennych w 1940 roku okrętów ORP Grom i m/s Chrobry, które przed wojną cumowały w Gdyni.

- Niestety, wciąż nie udało nam się zebrać środków na realizację ekspedycji. Powoli zaczynam godzić się z tym, iż wyprawę trzeba będzie przełożyć na przyszły rok. Terminem granicznym na przeprowadzenie badań jest połowa września, później warunki atmosferyczne raczej uniemożliwiają eksplorację wraków - mówi Andrzej W. Święch.

Koszty ekspedycji szacuje się na ok. 200 tysięcy złotych. Największym kosztem jest wypożyczenie specjalistycznego sprzętu, wykonanie dokumentacji oraz zrealizowanie modeli 3D wraków ORP Grom i m/s Chrobry.

ORP Grom i m/s Chrobry

Zarówno niszczyciel ORP Grom, jak i m/s Chrobry, legendy polskiej marynarki, zostały zatopione podczas kampanii norweskiej w maju 1940 roku w wyniku bombardowań niemieckich bombowców.

ORP Grom poszedł na dno wraz z kilkudziesięcioma członkami załogi i zalega na głębokości ok. 105 metrów. Był już kilkakrotnie eksplorowany, m.in. w 2010 roku odwiedzony został przez polskich nurków. Brak jednak jego kompleksowych badań, a nowych informacji odnośnie jego losów dostarczyć ma właśnie wyprawa Andrzeja W. Święcha. Podobnie jak w przypadku m/s Chrobrego, który to nie był dotychczas celem żadnej z wypraw. Wrak statku pasażerskiego, który w trakcie działań wojennych służył jako transportowiec, zalega jeszcze głębiej, szacuje się to na 160 metrów.

W momencie bombardowania za pokładzie Chrobrego znajdowało się około tysiąca żołnierzy irlandzkich, z których uratować udało się niespełna siedmiuset. Dopiero w 2000 roku udało się wrak jednostki zlokalizować, a dokonał tego trałowiec Tyr norweskiej Królewskiej Marynarki Wojennej.

- Jak dotąd nikomu do Chrobrego, poza robotem norweskiej Marynarki Wojennej, dotrzeć się nie udało. Informacje, które pozyskalibyśmy podczas badań, byłyby więc tym bardziej cenne - tłumaczy archeolog. - Nurkowanie na takich głębokościach jest mocno utrudnione. Dlatego też nie zamierzam korzystać z nurków, a badania przeprowadzić za pomocą bezzałogowych robotów.

Na razie archeolog podwodny przygotowuje się do ekspedycji badawczej, gromadząc (m.in. w Gdyni) materiały archiwalne dotyczące wspomnianych statków i pozyskując istniejące dane hydrograficzne.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspedycja badawcza do wraków ORP Grom i m/s Chrobry prawdopodobnie przełożona - Gdynia Nasze Miasto

Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto