Dworzec kolejowy Gdynia Główna otwarty. Jak Wam się podoba? [ZDJĘCIA]

Drzwi zabytkowego dworca kolejowego Gdynia Główna już są otwarte. Oznacza to koniec rozpoczętego w sierpniu 2010 roku remontu. Dworzec oficjalnie otwarty ma zostać w środę, ale pierwsi podróżni do zmodernizowanego budynku weszli już we wtorek wieczorem.

Na gdyńskim dworcu po remoncie pojawiły się m.in. poczekalnia dla pasażerów, nowoczesny system informacji wizualnej, monitoring oraz windy. Teraz budynek ma być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość inwestycji jest warta 40,7 mln złotych, a sfinansowana została z unijnych funduszy.

Film z otwarcia dworca

- Dworzec został gruntownie przebudowany, teraz jest jak nowy - mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP. - Jeszcze niedawno planowaliśmy otwarcie budynku w połowie czerwca, jednak dołożyliśmy starań, by otworzyć gdyński dworzec jeszcze przed rozgrywkami Euro 2012.

Zobacz koniecznie: Stare, kultowe kina w Gdyni. Pamiętacie je? [ZDJĘCIA]

Prace budowlane były prowadzone w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. W ramach modernizacji całkowicie została odświeżona zewnętrzna elewacja budynku. Wyremontowane zostało również wnętrze dworca, od posadzek po sufit. Konserwatorzy pracowali również nad lampami, które oświetlały drogę podróżnym jeszcze przed II wojną światową. Zabytkowa kolumnada łącząca budynek dworca kolejowego z SKM została odnowiona, zniknęły stamtąd pawilony handlowe.

Czytaj również: Dworzec Gdynia Główna PKP będzie wykorzystany od podziemi [ZDJĘCIA]

Bez wątpienia gdyński dworzec będą wyróżniać również malowidła ścienne z końca lat 50., odkryte podczas remontu i następnie odrestaurowane. - W budynku dworca zostało zrealizowane dużo więcej, niż na początku się spodziewano - mówi Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków. - W środku zaszły znaczące zmiany i na pewno dworzec będzie nową wizytówką miasta.

Codziennie rano najświeższe informacje z Gdyni prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Ksenia Pisera

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.01.2013, 19:14

Bardzo ładny jednak brakuje mi kiosku gdzie jak biegłam na pociąg mogłam kupić gazetę czy jakieś słodkości na podróż niestety szkoda, że zlikwidowano i nie ma drugiego.
Nie podoba mi się przed dworcem : brak ładnego chodnika są tylko ułożone kamienie na całej ulicy wzdłuż dworca więc uwaga panie na obcasy, buty i bagaż też trzeba z siłą ciągnąć po takiej kamienistej drodze-ulicy to jest nie do przyjęcia musi być zmieniony tak jak musiały być zmienione pewne drogi w Gdyni bo ułożone z kamieni powodowały hałas i mieszkańcy zaczęli się wyprowadzać z tych domów.

23.12.2012, 17:04

jest ok tylko brakuje sklepików mniejszy czynsz to sklepiki beda

14.12.2012, 02:53

wlasnie przed chwila zostalem wyrzucony przez zchamialego i zionacego wodka ochroniarza z poczekalni.jesli tak ma wygladac podroz z gdyni gdziekolwiek,to gratuluje mieszkancom gdyni wizytowki miasta.a administratora dworca nawet nie pytam,za co place za bilet?polecam pks,tam jest kultura.

18.11.2012, 09:05

nie podoba mi sie wogule pusto nic nie mozna kupic szkoda ze nikt nie pomyslal jak wykorzystac te puste lokale albo wynajem taki drogi hehe i tylepieniedzy 31 mln zl za to zeby stal teraz pusty smiech na sali a jeszcze tablice informacyjne chodzily na otwarciu a teraz pusty ekran tylko pogratulowac

15.08.2012, 10:27

Prawdopodobnie najdroższa przechowalnia bagażu w Polsce, 12 zł za jedną sztukę. Przechowalnia w komórce za "biurem" pań obsługujących WC.

29.06.2012, 14:34

Podoba mi sie: dworzec
Nie podoba mi sie: Chodnik przed dworcem, strasznie nie wygodnie jest po nim ciagnac walizke albo pchac wozek. Te kamyczki wygladaja bardzo ladnie ale w ogole nie praktyczne. Proponowalbym zrobic jakis "gladki pas" na te cel, dosc niski koszt, nie trzbea wymienic wszysktiego, a bedzie wygodniej dla podroznych z walizkami i wozkami.

15.06.2012, 10:07

a parkingu jak nie było tak nie ma nadal :/ szkoda. Wygląda ładnie, ale trochę funkcjonalności by nie zaszkodziło

13.06.2012, 17:58

DLA MNIE REWELACJA

13.06.2012, 17:06

Modernizacja dworca to:

- mniej miejsc parkingowych
- źle działająca informacja elektroniczna
- brak tablic z przyjazdami pociągów
- śmieci i bałagan przy wejściu od strony ul. Morskiej
- brak wind
- do przyszłej przechowalni bagażu i skrytek tylko po schodach
- niedziałający i zniszczony już po paru dniach fotoplastikon to pierwszy stopień degradacji

Gratulacje dla projektantów, wykonawców i Prezydenta Gdyni, którzy wspólnie odtrąbili sukces!

07.06.2012, 02:01

nikt nie napisał, że przestałeś być kupą

06.06.2012, 14:30

co tam dworzec, słuchajcie gdzie kupić fajki bez akcyzy, to większy problem:(

06.06.2012, 13:54

To teraz kino Atlantic

06.06.2012, 13:52

Perony powinny być zadaszone jedną wielką kopułą, podobnie jak to jest we Francji lub też innych dworcach w Polsce np Wrocław który zawdziedza zadaszenie projektowi z lat prze wojennych !!! a w Gdyni wiatki. A centrala w warszawie przyklasneła i robic kolejne perony za grube miliony w dotychczasowym systemie fuszerkowym

06.06.2012, 13:48

Trafna diagnoza!

06.06.2012, 13:16

Nie jestem "pisowskim" malkontentem,ale mam kilka uwag .Rozumiem ,że miasto nie wszędzie może ingerować w 100% ,jednak pewne sugestie i "naciski" ,kończące się współpracą są wskazane (przykład Sopotu).Mam na myśli nieszczęsne perony ,brak parkingów,zasyfiały dworzec SKM i pobliskie otoczenie (tzw. przytorze ). Sam dworzec ,choć nie jestem zwolennikiem modernizmu gdyńskiego jest ok' .

06.06.2012, 13:15

mniej śmierdzi ;-)

06.06.2012, 13:04

kupa w opakowaniu dalej pozostaje kupą

06.06.2012, 12:04

życzmy sobie aby za pół roku nie może jak u Gesslerowej za pięć tygodni był żywy i nie zniszczony :)

06.06.2012, 11:58

Taki apel powinien być raczej skierowany do władz spółki SKM

06.06.2012, 11:54

Remont peronów to nie jest inwestycja Miasta. Tak jak i modernizacja dworca. Na modernizację Miasto miało wpływ, bo wpisało ten budynek do rejestru zabytków i dzięki temu kolej dostała pieniadze z Unii. Ale remont peronóqw, to juz kompletnie nie ma zwiazku z miastem.

06.06.2012, 11:46

......bardzo ladny dworzec, na taki wlasnie liczylem, tylko zadaszen peronow brak.
No i budynek SKM natychmiast do remontu !!!!

06.06.2012, 11:26

To on nie bedzie? przecież to jest bez sensu

06.06.2012, 10:57

a w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu jest pora deszczowa ? a zadaszenia mają. nieudaczność władz Gdyni i nic więcej. nie potrafiły uzyskać pieniędzy na OPAT, dały sobie wcisnąć perony z kostki. Gdańsk dostał wiele miliardów od rządu, Gdynia nic

06.06.2012, 10:24

a od kiedy mamy porę monsunową?

06.06.2012, 09:48

Piękny dworzec, tylko te perony bez zadaszenia.