Dworzec Gdynia Główna nie zostanie zamknięty

Remont gdyńskiego dworca powinien rozpocząć się w połowie maja. W tym roku będą też odnawiane perony - informuje Paweł Rydzyński.
Przed Euro 2012 gdyński dworzec powinien zdecydowanie wypięknieć.
 fot. Tomasz Bołt

Dworzec Gdynia Główna nie zostanie zamknięty

Zabytkowy, bo objęty ochroną konserwatora, zbudowany w latach 50. XX wieku gmach gdyńskiego dworca to jeden z najbardziej zaniedbanych tego typu obiektów w kraju. Przeprowadzony tu dwa lata temu "lifting" (malowanie i dokładne mycie) niewiele dał - budynek nadal zniechęca podróżnych. W najbliższym czasie ma się jednak rozpocząć jego kapitalny remont.

- Kończy się przygotowywanie dokumentacji, niedługo zostanie ogłoszony przetarg. Prace powinny się rozpocząć najpóźniej w połowie maja - zapowiada Adam Neumann, wicedyrektor PKP SA, Oddział Dworce w Gdańsku.

Z ostatnich informacji wynika, że dworzec nie zostanie zamknięty "na głucho". Wcześniejsze plany zakładały, że przed budynkiem staną prowizoryczne kontenery. Miały pełnić rolę kas. W samym gmachu planowano pozostawienie tylko wąskiego do przejścia na perony. W tej chwili wszystko jednak wskazuje, że dworzec cały czas będzie otwarty dla podróżnych, a remont będzie prowadzony etapami.

135 mln zł na remont dworca w Gdyni zapisano w unijnym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Wcześniej przeznaczono je na remont dworca Warszawa Centralna, ale Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało, że Centralny nie będzie przed Euro 2012 remontowany z tej puli.

W tym roku w Gdyni rozpocznie się także remont peronów dalekobieżnych. Projekt przewiduje m.in. remont nawierzchni, budowę wiat, wind na perony, wymianę torów przy peronach, remont tunelu dla pieszych i postawienie ekranów dźwiękoszczelnych od strony ul. Morskiej.

Remont budynku dworca ma się zakończyć przed Euro 2012. Prace przy peronach potrwają do 2013 r.

O remont zabiegaliśmy i my, w ramach akcji "Teraz dworzec".

Paweł Rydzyński

  • Polska Dziennik Bałtycki
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.03.2012, 12:07

Wiaty to teraz Nowak bedzie potrzebowal...po tej katastrofie.I to nie tylko w Gdyni czy Wawie

09.03.2012, 12:03

130 ,000,000 tak to wyglada,w Warszawie umyli dworzec za 40,000,000 ,no w tunelach to cos widac niech bedzie, ale na glownej hali troche kastonow swiecacych na niebiesko i jakies szklane budki...A wracajac do zadaszen w Gdyni to w Wawie nawt przy Marszalkowska /Krolewska (przystanek tramwajowy) nie ma wiaty!!! Na leb deszcz sie leje!!Zeby nie Euro to innych wiat tez bylo!Ocknijcie sie to Polska!!!

30.07.2010, 17:52

Lubię kebab na dworcu a wy go niszczycie i gdzie ja będę teraz jadł śniadanie ,obiad , ikolacje

05.03.2010, 17:49

nie nam ten problem rozstrzygnąć, będzie tak jak przyklepano. Podróżni powinni mieć gdzie spokojnie ciepły napój wypić, a jak głodni to i zjeść. nie każdy chce jakąś tam bułę z mineralną popijać. Może tego nie wiesz, ale ja pamiętam dworcową knajpkę z pięknymi ciężkimi drzwiami, a przede wszystkim czysty dworzec. Dzisaj możesz tam tylko kosmetyki kupić - wyjątkowo brzydki sklep z bardzo niesympatyczną obsługą. A jak się wchodzi i widzi się tych mięsniaków z nie ciekawą przeszłością to nawet nie chce się wchodzić. A naprawdę ludzi przez dworzec przewijało się o wiele więcej niż dzisiaj. Dzisiaj jest dużo ludzi co ma własny transport. I ja nie korzystam z dworca, ale życzę z całego serca tym, co nie mają wlasnego środka transportu, aby mieli chociaz taki dworzec jak był w w PRL. poruszałam się dużo i dworce w tamtych latach służyły tylko podróżnym. Dzisiaj mamy taki świat jaki sobie sami stworzyliśmy. Może na jaki pozwoliliśmy sobie stworzyć. "gnój, smród i ubóstwo. /To był świat zupełnie w innym stylu./ ludzi stać było na mniej, ale serca mieli bardziej pojemne.

05.03.2010, 16:18

To ty powinnaś pomyśleć . Gdynia Główna to jest stacja węzłowa tu są przesiadki na HEL , KOśćierzyne , Szczecin , Słupsk itp. Mi chodzi głównie o cene za tak niewielki zakres prac - . A interes to ty chyba masz.

05.03.2010, 16:16

a do gdyńskiej szkółki Ty chodziła? I nie uczyli tam co to gmina i co wchodzi w zasania tej jednostki? "No, ale wina leży tylko i wyłącznie od strony władz gminy., a mało toalet bezpłatnych" A od kiedy mileńka gdyński dworzec jest własnością gminy? a nie PKP? Jeśli już coś piszesz to warto się zastanowić a nie pisać totalnych bzdur. Idea może i słuszna tylko adresat nie ten.

05.03.2010, 13:56

Peron to nie miejsce sypialniane. Miejsce tylko do chwilowego przemieszczania .
Wystarczy tylko zadaszenie. Bezdoni by dopiero mieli tam raj. A tak wszystkich wydmucha i tylko posiedzą tyle ile trzeba. Fajnie by było jak byś myślał więcej, Chyba,że masz w tym interes.

05.03.2010, 13:50

jak wszystkie dworce, w Polsce i nie tylko. Bezdomni koczują wszędzie i za Oceanem i innych dworcach Europy. Jak ubikacje będa bezplatne to bedzie czysciej. Byłam w różnych miejscach świata i za korzystanie z ubikacje płaci się tylko w Polsce. WSTYD!!! Gdynia ma stanowczo za mało publicznych ubikacji. Zasiusiane i zakupcone nie tylko przez pieski jest dużo miejsc. Gdzie tylko da się przycupnąć tam leży kupka ludzka. Walające się podpaski ,fu,...-obrzydliwe.
Kulturą to my nie możemy się pochwalić.
No, ale wina leży tylko i wyłącznie od strony władz gminy., a mało toalet bezpłatnych.

05.03.2010, 13:00

Jak było można wpisać to coś do zabytków,teraz będziemy patrzeć na to gówno całe życie i żaden remont nie pomoże .Gdynia miała być miastem nowoczesnym a nie skansenem,dużo mieszkańców zapomniało o tym,,tylko dziękować prezydentowi i jego ekipie brawa.

05.03.2010, 12:04

co za komentarz? Nowy dworzec(Centrum Przesiadkowe)to w Gdyni będzie kosztował ponad 1 mld., ponieważ tam się przewija miliony ludzi. Kogoś tu porąbało, że taka mała kasa, aby wystarczyło na odremontowaniu podziemia i wybudowanie podziemnych hal parkingowych.

05.03.2010, 10:59

ZA taką kase powinien byc nowy dworzec , perony itp. A tu tylko kosmetyczne zmiany. Perony powinny byc zadzaszone jedną wielką kopułą jak na zachodzie a nie wiatą .