Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do 20 listopada seniorzy mogą zgłaszać chęć udziału w nowym projekcie Muzeum Emigracji

Ksenia Pisera
Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum Emigracji w Gdyni Tomasz Bołt/archiwum
Rodzinnych opowieści mieszkańców Gdyni z okresu początków miasta i migracji nad Bałtyk w latach 20. i 30. XX wieku chcą wysłuchać pracownicy Muzeum Emigracji. To element nowego projektu placówki „Szanowni Państwo i Miasto”. Zebrane materiały mają posłużyć m.in. w stworzeniu gry miejskiej.

Wspomnienia zbierane będą podczas spotkań z seniorami, organizowanych przez placówkę. Projekt adresowany jest do osób po 55. roku życia, zgłoszenia przyjmowane są do 20 listopada. Wtedy też rozpoczną się pierwsze spotkania, cały cykl potrwać ma do czerwca. W ramach projektu odbywać się będą warsztaty m.in. kreatywnego pisania.

Czytaj też: Dzień otwarty PPNT w Gdyni. Drony, gry edukacyjne i inne wynalazki [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem metod aktywizujących i integrujących. Przede wszystkim będziemy się wyśmienicie bawić, zabawa to przecież źródło kultury. Podczas spotkań poznamy się wzajemnie, aby stworzyć zgrany zespół gotowy na wspólne odkrycia. Także zadbamy o porozumienie między uczestnikami zajęć, ucząc się zasad dobrej komunikacji w nieszablonowy sposób oraz dowiemy się więcej o naszych preferencjach dotyczących pracy w grupie - mówi Agata Zielińska, koordynatorka wolontariatu placówki.

W czasie warsztatów z grupą Loesje uczestnicy projektu stworzą hasła i krótkie teksty, które zostaną wykorzystane w scenariuszu gry miejskiej. W dalszych etapach projektu tę grę również zaprojektują, pod okiem doświadczonego scenarzysty. W tym celu zorganizowane mają ostać specjalne m.in. spacery po mieście.

- Po stworzeniu gry miejskiej zaprosimy do udziału w niej całe rodziny z Gdyni - mówi Agata Zielińska. - Żywe wspomnienia i historie opowiedziane w przestrzeni miejskiej, staną się źródłem wiedzy i inspiracji dla młodszych pokoleń.

Spotkania mają odbywać się średnio dwa razy w miesiącu, harmonogram ma zostać dopasowany do potrzeb uczestników. Projekt „Szanowni Państwo i Miasto” to część programu wolontariatu "[U]czynni Kulturalnie". Projekt został dofinansowany ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto