Krótka rozmowa z Romanem Zaborowskim, wojewodą pomorskim. 
Czy okolice Jeziora Żarnowieckiego to dobra lokalizacja przyszłej elektrowni? - Nie jestem specjalistą w tym zakresie, zatem trudno się autorytatywnie ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Krótka rozmowa z Romanem Zaborowskim, wojewodą pomorskim.

Czy okolice Jeziora Żarnowieckiego to dobra lokalizacja przyszłej elektrowni?

- Nie jestem specjalistą w tym zakresie, zatem trudno się autorytatywnie wypowiadać. Ale pamiętam, że już kiedyś robiono przymiarki do tego terenu, bo przecież pod koniec 20 wieku w okolicach Żarnowca energetyczna inwestycja ruszyła. Owszem, przerwano ją, lecz jakieś konkrety musiały zaważyć na wyborze tego właśnie miejsca. Teraz musimy wierzyć, że eksperci pracujący nad przygotowaniem dla rządu propozycji lokalizacji pod nową elektrownię przyjrzą się dokładnie regionowi.

Na pewno za Żarnowcem przemawiają warunki: bezpośredni dostęp do zbiornika wody, istniejąca po części infrastruktura...
- Dodam, że przecież "naszej" lokalizacji pod atomówkę nikt nie zanegował, a raczej jest wymieniana jako jedna z ważniejszych. Rozumiem, że część z mieszkańców może mieć opory przed tego typu inwestycją, bo przecież mocno nas determinują wspomnienia o tym, co stało się w Czarnobylu. Pamięć o tamtej awarii i osobistej tragedii wielu osób wciąż pokutuje, ale trudno się temu dziwić. Natomiast nie obawiałbym się jakiegoś zgubnego wpływu na turystykę. Część osób przekonuje, że gdy stanie tu elektrownia, to wyprze z miejsca turystów. Patrząc na przykład Francji trudno będzie obronić tę tezę. Ludzie przecież masowo wypoczywają na Lazurowym Wybrzeżu, a nikt w biurach podróży nie pyta "czy mój hotel stoi blisko elektrowni atomowej?". Na pewno nie może zabraknąć szerokiej kampanii informacyjnej, która pozwoli mieszkańcom wyrobić sobie własne zdanie.

Wiadomości, Wydarzenia

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

elamotor (gość)

Elaktrownia w Zarnowcu bezpieczna jak tytanic!!!!

elamotor (gość) 2011-03-19 22:28

Jeżeli dojdzie do budowy elektrowni w ŻARNOWCU- jezioro już nigdy nie zamarźnie,latem będzie pełne glonów,skażonej wody, a wokół będzie słychać hałas turbin prądotwórczych ży,ży,ży,ży,ży,ży,ży, 20.03.2011. niedziela godz 12.00 jest w Wejherowie demonstracja przeciwko atomówce w Żarnowcu! 400 wiatraków postawionych w morzu zastąpi jeden reaktor, koszt budowy i obsługi jest mniejszy, bez odpadów promieniotwórczych..bez zagrożeń. Atom zawsze będzie niebezpieczny - przez błąd człowieka, terroryzm, wady w systemie chłodzenia..itd.. jezioro jest za małe dla atomówki!!

B.... (gość)

niech ten pan nie mowi za nas nie chcemy pustynii atomowej na Kaszubach ale teraz wszyscy wiedza ze chcecie wybudowac E.A bez Referendum to jest samowola politykow trzymajacych wladze !