Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Casting na Quasimodo. Teatr Muzyczny przygotowuje się do musicalu Notre Dame de Paris

Grażyna Antoniewicz
W oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się Garou. Jego wykonanie piosenki „Belle” zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku (Song  of  the Century).
W oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się Garou. Jego wykonanie piosenki „Belle” zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Century). http://www.thehunchblog.com
Historia miłości Quasimodo, dzwonnika z Notre-Dame, do pięknej Cyganki Esmeraldy, która staje się przedmiotem pożądania kapłana Frollo i żołnierza Phoebusa... już niebawem złamie nasze serca.

- We wrześniu odbędzie się jedno z największych wydarzeń w historii polskiego teatru. Na Dużej Scenie zagramy pop operę „Notre Dame de Paris”- opowiada Mateusz Gigiewicz, w gdyńskim Teatrze Muzycznym odpowiedzialny za umowy licencyjne. - Polscy fani czekali na ten tytuł od momentu paryskiej premiery w 1998 roku, gdzie w oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się Garou. Jego wykonanie piosenki „Belle” zostało nominowane do tytułu Piosenka Wieku (Song of the Century).

Tym razem garbusa Quasimodo, przepiękną Esmeraldę, bezdusznego Frollo i rycerskiego Phoebusa widzowie będą mogli podziwiać w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Tekst na język polski przetłumaczył Piotr Olkusz, a za tłumaczenie artystyczne odpowiedzialny jest Zbigniew Książek.

Lata starań

Historia powstania pop opery „Notre Dame de Paris” to przede wszystkim historia Riccardo Cocciante, włoskiego piosenkarza, muzyka i kompozytora, autora muzyki do „Notre Dame de Paris”, który stworzył materiał muzyczny na dziesięć lat przed paryską premierą. Powstanie tego tytułu wiąże się z nieustannymi próbami przekonania francuskich producentów, że powieść Wiktora Hugo to temat aktualny i ciekawy.

- Obserwując wydarzenia, które rozgrywają się obecnie w Europie, trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, ale 18 lat temu nie było to takie oczywiste - dodaje Mateusz Gigiewicz. - Dzięki wielkiemu uporowi Riccardo Cocciante w końcu znalazł ludzi, którzy zaryzykowali i osiągnęli wspólnie ogromny sukces. Paryski pokaz w 1998 roku odbił się szerokim echem na całym świecie.

XV-wieczny Paryż

Od tego momentu każda realizacja „Notre Dame de Paris” jest tworzona przy ścisłym udziale francuskich realizatorów i właścicieli praw.

- Rzecz jasna, w naszym przypadku nie będzie inaczej - zapewnia Mateusz Gigiewicz. - Realizacja Teatru Muzycznego w Gdyni jest przygotowywana przez autorów oryginału, którzy będą współpracować przy każdym elemencie spektaklu, aby jak najlepiej oddać atmosferę XV-wiecznego Paryża - dodaje Aleksandra Borowiak, rzecznik prasowy Teatru Muzycznego w Gdyni.

Spektakl przygotowywany jest w porozumieniu z francuską agencją Enzo Products, która jest jedynym właścicielem praw do tego tytułu.

- Obecnie teatr jest na etapie ustalania terminów ogólnopolskich castingów dla wykonawców głównych ról. Czas katedr właśnie się rozpoczął - dodaje.

Teatr Muzyczny poszukuje wokalistów, aktorów, aktorów wokalistów, profesjonalnych tancerzy i tancerek doskonałych w stylu tańca współczesnego i nowoczesnego, profesjonalnych tancerzy akrobatycznych doskonałych w technikach akrobatycznych tumbling, back flips, back somersaults, profesjonalnych tancerzy w stylu breakdance doskonałych w technice head spin i power moves combo (Windmill, Thomas and Air tracks).

Zgłoszenia należy wysyłać do 15 lutego na adres: [email protected]. Listę osób, które zakwalifikowały się do I etapu, poznamy na początku marca. Drugi etap castingu odbędzie się w połowie marca. Zgłoszenie musi zawierać: nagranie MP3 z piosenką do wybranej roli, CV w języku polskim i angielskim, zdjęcie portretowe (twarz) i zdjęcie sylwetki. Spektakl będzie grany w Teatrze Muzycznym co najmniej dwa lata.

Charakterystyka postaci

Quasimodo - mężczyzna, wysoki, dobrze zbudowany: Danse mon Esmeralda;
Esmeralda: kobieta w wieku około dwudziestu lat, typ andaluzyjski: Vivre.
Frollo - mężczyzna już nieco dojrzały, wysoki, autorytatywny, ksiądz rozdarty między wiarą a pożądaniem Esmeraldy: Tu vas me détruire. Gringoire - mężczyzna, przystojny, naturalny: Le temps des Cathédrales.
Fleur de Lys - młoda kobieta, około dwudziestki, delikatna, niewinna: La Monture.
Phoebus - mężczyzna 20-30 lat, przystojny, uwodzicielski: Déchire.
Clopin - mężczyzna charyzmatyczny: Les Sans Papiers.

Przedstawienie reżyseruje Gilles Maheu. Songi napisał Zbigniew Książek, muzykę skomponował Richard Cocciante. Libretto i teksty piosenek - Luc Plamondon.

Choć do premiery pozostało jeszcze kilka miesięcy, bilety można już kupować. Ceny zaczynają się od 85 zł (III miejsca) i 60 (III miejsca, bilet ulgowy), a kończą na 140 zł (I miejsca). Spektakl w tym roku zostanie pokazany aż 37 razy.

Najpierw był Hugo

Zanim powstał musical, Wiktor Hugo napisał powieść „Katedra Marii Panny w Paryżu”, której akcja toczy się w średniowiecznym Paryżu. Najważniejszym tematem tej wielowątkowej prozy są dzieje miłości archidiakona Klaudiusza Frollo do młodej Cyganki Esmeraldy. Autor stworzył również słynną postać Quasimoda, dzwonnika Notre-Dame. Hugo pisał swoją powieść w roku 1830, kiedy mieszkańcy Paryża po raz kolejny powstali przeciwko surowym rządom. Budowano wówczas nowe barykady i niszczono kolejne dzieła sztuki. Inspiracją do powstania książki było odkrycie na murze świątyni greckiego słowa ANA KH, oznaczającego „przeznaczenie”. W historii tej nie ma postaci jednoznacznych. Każdego z bohaterów można w równym stopniu usprawiedliwić, jak i potępić, a tym, co ich zarówno usprawiedliwia, jak i potępia, jest właśnie przeznaczenie.

Powieść, którą Hugo nazwał „malowidłem Paryża w XV wieku”, była wielokrotnie ekranizowana. Na jej podstawie powstały także filmy rysunkowe wyprodukowane m.in. przez studio Walta Disneya.

Było wiele adaptacji filmów, m.in. w 1982 roku z Anthonym Hopkinsem jako Quasimodo i Lesley-Anne Down jako Esmeraldą.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto